ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4634, 12 lipca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Centrum Szkoleniowe zaprasza!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Tekst zlecony16 maja 2020r. godz. 06:48, odsłon: 276, Zlecony tekst
Branża obiektów ekologicznych a kryzys
Załamanie światowej gospodarki powoduje wzrost zainteresowania obiektami ekologicznymi.
Bolesławiec - Informacje: Branża obiektów ekologicznych a kryzys Branża obiektów ekologicznych a kryzys (fot. )

W wyniku pandemii na całym świecie ogranicza się działalność producentów przemysłowych i przedsiębiorców powiązanych z branżą transportu. Siedząc w domach możemy z łatwością zauważyć, że przyroda bierze teraz przysłowiowy oddech. Z miejskich balkonów niejednokrotnie można zaobserwować aktywność typowo leśnych gatunków zwierząt, które wykraczają poza swoje terytorium zwabione spokojem i ciszą na polskich ulicach. Świat, który znamy, chwilowo się zatrzymał. A gdy znów ruszy, z dużym prawdopodobieństwem będzie zmierzał w zupełnie innym kierunku.

Załamanie światowej gospodarki powoduje wzrost zainteresowania obiektami ekologicznymi

Emisja CO2 w krajach, w których wprowadzono restrykcje, znacząco spadła. Wedle wyliczeń analityków w dłuższej perspektywie może się okazać, że wpływ, jaki koronawirus wywarł na światową gospodarkę, może uratować więcej ludzi, niż zabije choroba COVID-19. Jak łatwo przypuszczać, rozważania te będą miały ogromne konsekwencje dla branży budowlanej dotyczącej obiektów ekologicznych.

Od lat słyszeliśmy, że konieczna jest zmiana działalności gatunku ludzkiego tak, by drastycznie zmniejszyć negatywne oddziaływanie na środowisko. Dzięki pandemii koronawirusa mogliśmy w dość nagły sposób przekonać się, jak wiele zmieni się, kiedy zaprzestaniemy nadmiernej eksploatacji naszej planety. Danych, napływających z każdej możliwej strony, nie sposób dłużej ignorować. W tej sytuacji powrót do tego, co było wcześniej, byłby najwyższym aktem bezmyślności.

Jak będzie wyglądać budownictwo hal ekologicznych po pandemii?

W najbliższym czasie prognozuje się wzrost zainteresowania certyfikatami BREEAM i LEED. Są to certyfikaty ekologiczne, które poświadczają zgodność zastosowanych technologii i materiałów z zasadami troski o środowisko. Pod uwagę bierze się także ziemię, na której powstaje inwestycja oraz eksploatację wody i energii w użytkowanym budynku. Ocenie podlega również jakość powietrza we wnętrzu budynku oraz sposób gospodarowania produkowanymi odpadami.

Certyfikowane obiekty ekologiczne mają większą wartość i stają się najlepszą wizytówką firmy. Poprzez oparcie wizerunku o współczesny, zdroworozsądkowy profesjonalizm można zyskać zaufanie kontrahentów i zbudować markę kojarzącą się z najwyższą możliwą jakością.

Certyfikat mogą uzyskać wyłącznie obiekty ekologiczne zaprojektowane z najwyższą starannością.

Na najwyższą ocenę mogą liczyć budynki zeroenergetyczne, to znaczy takie, które zużywają jedynie tyle energii, ile są w stanie wyprodukować. Czynnikiem mogącym podwyższyć punktację jest także zastosowanie technologii, które wywierają pozytywny wpływ na otoczenie poprzez filtrację powietrza. Dodatkowym atutem będzie zapewnienie siedlisk dla różnorodnych gatunków zwierzęcych i roślinnych. Należy też ograniczyć powiązaną z użytkowaniem budynku emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

Coraz większą uwagę będzie się również poświęcać umiejscowieniu inwestycji. Na wygranej pozycji będą stać właściciele, którzy już na etapie zakupu ziemi wezmą pod uwagę to, w jaki sposób ich pracownicy i klienci dotrą do obiektu. Decydując się na ułatwienie im dojazdu z wykorzystaniem metod przyjaznych naturze, mogą zdobyć dodatkowe punkty w walce o certyfikaty ekologiczne. Można to zrealizować poprzez budowę punktów ładowania pojazdów elektrycznych, czy zapewnienie zadaszonego parkingu dla rowerów.

Budowa hal ekologicznych jest zmianą, na jaką społeczeństwo czekało od lat.

Obiekty ekologiczne cieszyły się zainteresowaniem już wcześniej. Pandemia uzmysłowiła nam jedynie znaczenie podejmowanych w tym zakresie działań. Już w tej chwili dysponujemy rozwiązaniami pozwalającymi zatrzymać globalne ocieplenie i towarzyszące mu niebezpieczne zjawiska przyrodnicze. Należy spodziewać się, że nacisk społeczny na korzystanie z ekologicznych rozwiązań będzie rósł. Z tego względu warto już teraz zainteresować się nowoczesnym budownictwem, które nie zagraża środowisku.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Będąc anonimowym Uźytkownikiem serwisu możesz wysyłać swoje komentarze. Zostaną one jednak opublikowane dopiero po sprawdzeniu przez moderatora. Opinie obraźliwe i nie dotyczące tematu zostaną usunięte.

Aby opublikować komentarz natychmiast - Zarejestruj się!

Twoja opinia: (Dozwolone tagi HTML: <B> <BR> <I> <U>)

Przepisz kod z obrazka

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii, a osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i cywilną.


MetalowiecMWSLDomoExprtWeterynarzMORENA
ZSET Rakowice zaprasza - Twoja przyszła szkoła sponsorowane
Inne informacje z regionu