ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4890, 21 kwietnia 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy!
reklama Zapraszamy do Intermarche
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Tekst zlecony1 kwietnia 2021r. godz. 08:21, odsłon: 346, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
Weź udział w projekcie „Ocalić od zapomnienia”
Efektem przedsięwzięcia będzie publikacja zawierająca biogramy osób, które podzielą się wspomnieniami.
Bolesławiec - Informacje: Weź udział w projekcie „Ocalić od zapomnienia” Powojenne szlaki wędrówek osadniczych bolesławian (fot. Muzeum Ceramiki w Bolesławcu)

Rozpoczęły się prace nad kolejną, piątą odsłoną projektu „Ocalić od zapomnienia”. Tym razem poszukujemy osób, które w latach 1945-1960 przybyły z różnych miejsc Polski znajdujących się w jej granicach od 1945 r. (z Małopolski, Mazowsza, Pomorza czy Wielkopolski) i osiedliły się na terenie Bolesławca i powiatu. Efektem przedsięwzięcia będzie publikacja zawierająca biogramy osób, które zechcą się podzielić wspomnieniami swoimi lub swoich bliskich.

Dzięki projektowi możecie Państwo ocalić pamięć o swoich przodkach. O tych wszystkich, którzy, żyjąc tu, przez lata wpływali na obecny kształt naszego miasta oraz powiatu. Prosimy Państwa, jeżeli takie są Wasze korzenie, zgłoście się do nas. Pragniemy opisać  Wasze losy. Chcemy także ocalić biografie osób już nieżyjących. Jeżeli więc Wasz przodek już nie żyje, możecie o nim nam opowiedzieć lub napisać. Porozmawiamy z tymi, którzy go dobrze pamiętają, znają jego dzieje oraz posiadają odpowiednie pamiątki i dokumenty związane z jego życiem. Napiszemy biogram tej osoby.

Ideą projektu „Ocalić od zapomnienia” jest spisanie oraz wydanie w formie książkowej wspomnień kolejnych grup reemigrantów przybyłych na ziemię bolesławiecką w latach 40. i 50. XX w. Przedsięwzięcie realizowały w latach 2013–2016 Muzeum Ceramiki w Bolesławcu i Gimnazjum Samorządowe nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir w kooperacji z bolesławieckimi szkołami i stowarzyszeniami: Bolesławieckim Kołem Związku Sybiraków, Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Bolesławcu, Towarzystwem Współpracy Polsko-Francuskiej we Wrocławiu oraz Stowarzyszeniem Reemigrantów z Bośni, ich Potomków i Przyjaciół. W opublikowanych do tej pory czterech tomach zawarto 252 biogramy. W ich przygotowanie zaangażowało się 310 uczniów i 50 nauczycieli. Do tej pory ukazały się kolejno następujące zbiory wspomnień: Nie mieliśmy dzieciństwa. Wspomnienia bolesławieckich Sybiraków (2013), Ocalić od zapomnienia. Wspomnienia bolesławieckich Kresowian (2014), Tu wszystko było inne. Wspomnienia bolesławieckich reemigrantów z Francji, pod red. K. Dudek (2015), Wydzierając puszczy ziemię. Wspomnienia bolesławieckich reemigrantów z Jugosławii (2016).

Koordynatorami piątej edycji projektu są: I Liceum Ogólnokształcące im. Wł. Broniewskiego, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Matejki, Powiatowe Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr, Muzeum Ceramiki oraz Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z I Liceum Ogólnokształcącym (Ewa Ołenicz-Bernacka  tel. 662056576) lub Szkołą Podstawową nr 4 (Maria Subik tel. 602 620 289).

Nie mieliśmy dzieciństwa…Wspomnienia bolesławieckich Sybiraków”, wydawca: Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, 2013 r.
  „Ocalić od zapomnienia. Wspomnienia bolesławieckich Kresowian”, wydawca: Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, 2014 r.
„Tu wszystko było inne. Wspomnienia bolesławieckich reemigrantów z Francji”, pod red. K. Dudek, wydawca: Muzeum Ceramiki w Bolesławcu , 2015 r.
„Wydzierając puszczy ziemię… Wspomnienia bolesławieckich reemigrantów z Jugosławii, wydawca: Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, 2016 r.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Będąc anonimowym Uźytkownikiem serwisu możesz wysyłać swoje komentarze. Zostaną one jednak opublikowane dopiero po sprawdzeniu przez moderatora. Opinie obraźliwe i nie dotyczące tematu zostaną usunięte.

Aby opublikować komentarz natychmiast - Zarejestruj się!

Twoja opinia: (Dozwolone tagi HTML: <B> <BR> <I> <U>)

Przepisz kod z obrazka

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii, a osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i cywilną.


DomoExprtWeterynarzNoclegi KlekusiowoKlekusiowo
reklama Zapraszamy do Intermarche
Inne informacje z regionu