ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4914, 15 maja 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Mrowka zaprasza
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Tekst zlecony10 kwietnia 2021r. godz. 10:14, odsłon: 423, Zlecony tekst
Jakie wybrać rozszerzenie domeny?
Chcesz zarejestrować adres strony WWW i zastanawiasz się, na jaką końcówkę postawić?
Bolesławiec - Informacje: Jakie wybrać rozszerzenie domeny? Jakie wybrać rozszerzenie domeny? (fot. )

Warto przemyśleć tę decyzję. Teoretycznie zmiana domeny nie stanowi większego problemu, ale jeśli inwestujesz w reklamę swojej strony, to decyzja o zmianie adresu można oznaczać, że nie zwrócą się przeznaczone na ten cel środki. O czym powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz rozszerzenie domeny?

Adres strony – z jaką końcówką?

Zanim zdecydujesz się na daną domenę, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jest ich więcej, niż może ci się wydawać. Po pierwsze: gdzie mieszkają odbiorcy twojej oferty – do kogo kierujesz witrynę? Załóżmy, że są to:

  • Mieszkańcy danego miasta i okolicy lub konkretnego województwa – zainwestuj w domenę regionalną, np. .bydgoszcz.pl, .elk.pl czy .malopolska.pl. Do wyboru masz dziesiątki różnych końcówek. Za ich pomocą możesz zasugerować internautom, kto jest adresatem oferty.
  • Mieszkańcy Polski – postaw na domenę narodową naszego kraju, czyli .pl. Według danych NASK liczba takich aktywnych nazw wynosiła na koniec marca 2021 roku ponad 2 mln. Żadna inna końcówka nie może się pochwalić w Polsce choćby zbliżoną popularnością. Nie ma znaczenia, jaką prowadzisz działalność – w każdym przypadku możesz wybrać takie rozszerzenie.
  • Mieszkańcy Unii Europejskiej – wówczas weź pod uwagę rozszerzenie .eu. Taka decyzja będzie jak najbardziej trafiona, gdyż adres z tą końcówką możesz z powodzeniem promować na różnych rynkach.
  • Mieszkańcy danego kraju – najczęściej w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie domena narodowa danego państwa. Np. jeśli ofertę kierujesz do Niemców, to postaw na końcówkę .de. Pamiętaj jednak o tym, że w niektórych przypadkach rejestracja nazwy z rozszerzeniem konkretnego kraju będzie wymagać spełnienia dodatkowych warunków, np. posiadania przedstawicielstwa w tym państwie.
  • Mieszkańcy różnych kontynentów – w tym przypadku możliwości jest wiele. Na pewno godna uwagi jest domena .com, czyli najpopularniejsza na świecie. Inne końcówki to np. .biz, .net czy .info.

Innym podejściem podczas wyboru domeny jest wzięcie pod uwagę nie tego, do kogo kierujesz ofertę, lecz co proponujesz. Przykładem końcówek, które mamy teraz na myśli to .pizza, .marketing czy .shop. Obecnie popularność takich rozszerzeń jest niewielka – dopiero zdobywają one zainteresowanie. Według danych ntldstats.com liczba aktywnych nazw tego typu zarejestrowanych przez Polaków wynosi ok. 75 tys. Jednak należy to uznać za zaletę – w dalszym ciągu do wyboru jest mnóstwo nazw.

Niektórzy rejestratorzy nie tyle zwracają uwagę na to, jakiego kraju czy jakiego typu jest rozszerzenie. Znaczenie ma dla nich stworzenie atrakcyjnego połączenia nazwy z daną końcówką. Np. adres youtu.be prowadzi do najbardziej popularnego serwisu z materiałami wideo na świecie, a jest to przecież narodowe rozszerzenie Belgii. Przede wszystkim jednak jest to ciekawe połączenie, co spowodowało, że właściciele YouTube od lat są abonentami tego adresu. Innym wartym uwagi rozszerzeniem jest domeny .io, czyli narodowa końcówka Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego. Cieszy się ona dużym zainteresowaniem fanów nowych rozszerzeń, chociaż trudno ją traktować jako nową – jest dostępna od ponad 20 lat. Co ciekawe, liczba mieszkańców owego Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego wynosi ok. 4 tys., natomiast liczba aktywnych domen z końcówką .io to blisko 300 tys.

Wybór końcówki domeny – co najważniejsze?

Stawiając na konkretne rozszerzenie, bierz pod uwagę przede wszystkim to, czy jest to dobre rozwiązanie w przypadku danej grupy odbiorców. Np. Niemcy niekoniecznie będą kupować na stronie z końcówką .pl. Kolejna kwestia dotyczy pozycjonowania w Google. Jeśli prowadzisz kampanię SEO np. w google.fr, to najlepiej, jeśli będziesz korzystać z domeny z francuskim rozszerzeniem narodowym. Będzie to mieć wpływ na skuteczność działań.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Będąc anonimowym Uźytkownikiem serwisu możesz wysyłać swoje komentarze. Zostaną one jednak opublikowane dopiero po sprawdzeniu przez moderatora. Opinie obraźliwe i nie dotyczące tematu zostaną usunięte.

Aby opublikować komentarz natychmiast - Zarejestruj się!

Twoja opinia: (Dozwolone tagi HTML: <B> <BR> <I> <U>)

Przepisz kod z obrazka

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii, a osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i cywilną.


DomoExprtWeterynarz
reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy
Inne informacje z regionu
reklama Zapraszamy