Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMA Muzeum Ceramiki zaprasza
BolecFORUM Nowy temat
Nasz patronat
28 lipca 2010r. godz. 12:00, odsłon: 4061, bolec.info

Z Afryki Zachodniej do Piwnicy Paryskiej

28 lipca bolesławiecka Piwnica Paryska stanie się gospodarzem niezwykłego wydarzenia. Do Miasta Ceramiki przybędzie FASO Djigui, fantastyczna grupa bębniarska wprost z Burkina Faso.
Faso Dijgui
Faso Dijgui (fot. )
Zespół powstał dwa lata temu, łącząc młodzieńczą pasję nastoletnich artystów i niezwykłe doświadczenie i wiedzę ich opiekuna. Adama Koita, Assita Kouyate, Massa Dembele, Noumassan Dembele, Kader Coulibaly oraz dyrektor artystyczny Moussa Ouattara tworzą niezwykle barwny koktajl osobowości.

Dzieci przelewają w grane utwory młodzieńczą spontaniczność i energię. Ich występy to wirtuozerski popis często na granicy ekwilibrystyki. Młodzi muzycy wprawiają w zdumienie publiczność grając czasem nawet w pozycji leżącej, trzymając jednocześnie na sobą w stopach ciężki balafon.

Urzeka nie tylko wspaniała interpretacja witalnej, pierwotnej afrykańskiej muzyki. Szczery, emocjonalny przekaz pozwala wrażliwej publiczności odczuć głęboką, humanistyczną treść pieśni. FASO Djigui nadzieja ludzi – walczy słowem o lepszy świat, w którym ludzie szanują uniwersalne wartości: pokój, solidarność międzyludzką, ochronę natury.



Artyści posługują się tradycyjnymi instrumentami z Afryki Zachodniej: jembe, dundun, kora, grzechotki, ngoni, balafony, tamani.

Asita Kouyate- wokalistka i tancerka pochodzi ze znanej rodziny griotów - opowiadaczy i muzyków. Ma dopiero 12 lat, a zdążyła nagrać już dwie płyty. Jej utwory usłyszeć można w mediach Afryki Zachodniej.

Jedenastoletni Kader Coulibaly, urzeka wszystkich wirtuozerią gry na bębnach – jembe i dundun.

Bracia Massa Dembele i Noumassan Dembele to mistrzowie gry na balafonie – tradycyjnym instrumencie afrykańskim zwanym „afrykańskim ksylofonem”. Zbudowany on jest z 17 do 21 prostokątnych drewnianych deszczułek, ułożonych w rzędzie obok siebie od najniższych do najwyższych tonów. Deszczułki wykonywane są głównie z drzewa béné. Dwa rzędy tykw u spodu dają naturalne wzmocnienie dźwięku. Są one umocowane pod deszczułkami od najmniejszej do największej. Całość związana jest wytrzymałymi rzemienieniami ze skóry antylopy lub kozy.

Koncert odbędzie się 28 lipca o godzinie 18:00. Bilety do nabycia w Piwnicy Paryskiej.

Portal Bolec.info jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMAMrowka zaprasza