ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4714, 30 września 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

Tylko na Bolcu18 grudnia 2011r. godz. 19:24, odsłon: 3993, Bolec.Info
Kontrowersyjne tezy
Nie wiem czy Piotr Roman nie zechce stać się działaczem Ruchu Palikota- mówi w wywiadzie z Bolec. Info Grzegorz Kunecki
Bolesławiec - Informacje: Kontrowersyjne tezy Grzegorz Kunecki (fot. Bolec.Info)
Dzień dobry, witam Pana ponownie na portalu Bolec.Info- Kazimierz Marczewski

Dzień dobry- były kandydat na Prezydenta Bolesławca w wyborach Samorządowych Grzegorz Kunecki- Ruch Palikota.

Wiem, że jest Pan obecnie działaczem Ruchu Palikota. Proszę powiedzieć, jakie funkcje pełni pan obecnie w Ruchu Palikota?

W Ruchu Palikota jestem od połowy października 2010 roku, jeszcze przed spotkaniem Janusza Palikota w Opolu. Obecnie ze względu na pracę, większość czasu spędzam w Jeleniej Górze bądź za granicą. Od kilku tygodni jestem Przewodniczącym Klubu Powiatu Jeleniogórskiego Ruchu Palikota, a także członkiem komitetu założycielskiego nowo powstającego klubu w Powiecie Lwóweckim.
Wraz z Panią Justyną Muller jesteśmy też na etapie organizacji nowo powstającego w Jeleniej Górze biura poselskiego posła Henryka Kmiecika. Do którego wszystkich serdecznie zapraszamy.

Jakie punkty programu Ruch są Panu najbliższe?


Oczywiście każdy z punktów programu Przyjazne Państwo jest mi bliski, nie ma takiego punktu, który uważałbym za nie potrzebny, bądź mało istotny. Jeśli chodzi o podejście światopoglądowe, to w pełni zgadzam się z programem Ruchu, że należy wyraźnie rozdzielić kościół od państwa.
Uważam, że Państwo nie powinno głosić wartości kościelnych czego przykładem jest religia w szkołach, ale powinno postępować w sposób etyczny. W Polsce, wiąże się z tradycją kształtowaną między innymi też przez kościół.
Dlatego etyka państwa, może częściowo pokrywać się z wartościami głoszonymi przez urzędy kościelne. Ale te dwie rzeczy, powinny być wyraźnie od siebie oddzielone.
W Polsce, kościół tak oczarował ludzi, że wielu wierzy w to, że wiara w kościół to jest to samo, co wiara w Boga.
Powinno być jasno podkreślone, że kościół jest tylko urzędem, którego zadaniem miało być głoszenie Ewangelii.
Tymczasem będąc ostatnio w kościele usłyszałem kazanie wskazujące na kogo należy głosować w wyborach.
Oprócz ogólnego światopoglądu są też punkty, które uważam za szczególnie istotne ponieważ dotyczą zdrowia, jak na przykład połączenie KRUS i ZUS, czy rzeczy związane z in-vitro lub planowaniem rodziny.

Czy uważa Pan, że krzyż z sali sejmowej powinien być zdjęty?

Aby w Polsce rozpocząć jakiekolwiek reformy przede wszystkim jest potrzebna zmiana mentalności ludzi. Dopiero wtedy będzie można zbudować większy kapitał społecznego zaufania, czego efektem mogą być pozytywne reformy w państwie.
Polacy marzą o tym by mieć własne mieszkanie czy samochód.
Jednocześnie po wyjściu z niedzielnej mszy nie ufają sobie a wręcz przeciwko sobie knują.
Aby pokazać społeczeństwu jak obłudne jest nasze Państwo, Ruch Palikota rozpoczął swoje działanie od próby zmuszenia parlamentarzystów do przestrzegania Konstytucji w Sejmie RP.
Konstytucja państwa jest fundamentem państwowości, jeśli ona nie będzie przestrzegana przez najwyższych urzędników państwowych to co ma powiedzieć taki, Marcin, Roman, czy Janina po wyjściu z kościoła?
Uważam że główną przyczyną tego, że żyjemy w zacofanym Państwie, jest obłuda, która panuje wszędzie, począwszy od sejmu poprzez kościół, a skończywszy na Radach Miejskich.
Myślę, że przełamanie tej bariery i symboliczne ściągniecie sejmowego krzyża było by pierwszym krokiem w kierunku państwa, w którym "legalny złodziej czy skorumpowany urzędnik" nie miałby żadnych możliwości działania. Dlatego tak ważne jest symboliczne zdjęcie krzyża z Sejmu.

Czy planuje Pan start ponownie w wyborach na Prezydenta Bolesławca, a może do Parlamentu Europejskiego?

Jest jeszcze troszeczkę za wcześnie by mówić o kolejnych wyborach, ale jako kandydat na Prezydenta Bolesławca w poprzednich wyborach samorządowych, muszę powiedzieć, że co do obecnej prezydentury Piotra Romana, to w zasadzie nie mam wielkich zastrzeżeń.
Dla mnie jest ważne to, że stara się realizować niektóre punkty mojego programu wyborczego i za to go cenię.
Do wyborów samorządowych pozostało jeszcze 3 lata i nie wiemy czy Piotr Roman nie zechce do tego czasu stać się działaczem Ruchu Palikota i realizować nasz program.
Co do wyborów do Euro Parlamentu, uważam, że są one bardzo ważne i na pewno będę chciał znaleźć się na liście kandydatów na posła.

Jaka jest Pana recepta na przełamanie kryzysu finansowego?

Myślę, że aby powstrzymać ostry kryzys finansowy, który lada chwila może również dotrzeć do Polski, należy pójść w kierunku budowania mocno zintegrowanej Europy.
To co obecnie się dzieje w Unii Europejskiej uważam za bardzo pozytywne zmiany. Proszę pamiętać że Polacy tuż po upadku komunizmu, stali się żebrakami Europy, sam osobiście na początku lat dziewięćdziesiątych spałem w trabancie i pracowałem w Niemczech, by zarobić na studia.

A dzisiaj?

Dzisiaj sytuacja się radykalnie zmieniła ale to co Polska obecnie reprezentuje jest głównie efektem wejścia do Unii Europejskiej i gdyby nie cyrk, który urządził w 2007 roku na szczycie UE ówczesny premier Jarosław Kaczyński to na pewno mieli byśmy dzisiaj dużo silniejszą pozycję.
Sądzę, że obecne zmiany w Europie idą w prawidłowym kierunku i jestem dumny z wypowiedzi ministra Radosława Sikorskiego.

To pokazuje, że możemy być silnym graczem w Europie. Nasze stanowisko jest respektowane, a stworzenie czegoś w rodzaju federacji finansowej nie grozi w żaden sposób utracie suwerenności naszego Państwa, ale służy stabilności gospodarczej i umocnieniu Polski w Europie.

Czy według Pana używanie tzw. lekkich narkotyków powinno być w Polsce legalne?

Represje w polityce narkotykowej poniosły klęskę. Czas na depenalizację, leczenie i profilaktykę.
Słowo narkotyk w Polsce kojarzy się z czymś bardzo złym dlatego te tak zwane narkotyki miękkie powinny nosić konkretne nazwy.
Gdyby alkohol nagle zaczęto nazywać trucizną na odrobaczanie, to też zaczęło by to budzić przerażenie.
Tymczasem okazuje się, że narkotyki miękkie nie są w żadnym stopniu bardziej szkodliwe od papierosów czy wódki.
A jednak za ich posiadanie idzie się do więzienia. Jestem głęboko przekonany, że dekryminalizacja posiadania marichuany przyniosła by pozytywne efekty społeczne.
Dzisiaj jest tak, że dzieci w szkołach średnich jeśli chcą zapalić joint-a to i tak to zrobią, po prostu kupią go na czarnym rynku.
Tymczasem państwo nie ma nad tym żadnej kontroli.
Zalegalizowanie marihuany spowodowałoby, że państwo miało by kontrole i co najważniejsze, uzyskało by podstawy by wychowywać młodzież w przeświadczeniu, że przestępstwo jest czymś złym.
Dlatego myślę że warto byłoby się w tym temacie uświadamiać, przeszkolić i zalegalizować.

Jaka jest przyszłość Ruchu Palikota i czy macie szanse dojść kiedyś do władzy?

Jesteśmy organizacją która w zasadzie jest jeszcze na etapie formowania dlatego przed nami bardzo dużo pracy.Mamy trzy lata na to by w profesjonalny sposób być przygotowanym do wyborów samorządowych.
Na pewno będziemy chcieli mieć pełne listy, kandydatów na radnych, burmistrzów i prezydentów miast.
Już teraz zgłaszają się do nas osoby, które popierają program Ruchu Palikota i które chciały by jako radni działać dla lokalnych społeczności.
Sądzę, że Ruch Palikota ze względu na swój realny i konkretny program w następnych wyborach odniesie kolejny duży sukces.

Co chciałby Pan zrobić na lokalnym rynku, aby Ruch Palikota był bardziej rozpoznawalny?

Naszym zadaniem na dziś, celem numer jeden, jest wraz z przyjęciem kolejnych członków, budowa silnych struktur partii we wszystkich powiatach.
W Bolesławcu jest tylko kilkanaście aktywnie działających osób jak pani Irena Starczewska czy pan Moszczyński, dlatego obecnie koncentrujemy się na zdobywaniu nowych członków.
Wyniki wyborów parlamentarnych pokazały, że Polacy chcą rewolucji mentalnej.
Mamy dość betonu politycznego i obłudy. Chcemy, aby do końca przyszłego roku kluby działały w całym okręgu Legnicko - Jeleniogórskim.
Za trzy lata musimy być sprawnie przygotowani do wyborów samorządowych. W okręegu numer jeden są jeszcze powiaty w których nie ma klubów Ruchu Palikota jak powiat Lwówecki czy Polkowicki.
Przy okazji chciałbym zaprosić wszystkich sympatyków i zainteresowanych na zebrania otwarte, które odbędą się w dniu 06.01.2012 w Gryfowie Śl. W Pizzeri Trevi, Rynek 14 o gody17.00 i w dniu 07.01.2012 w Lwówku Śl. w restauracji Pod Czarnym Krukiem na ul. Słowackiego też o godzinie 17.00.
Dokładne informacje na ten temat znajdziecie państwo na stronie www.RuchPalikota-jg.pl

Dziękuję za interesującą rozmowę.

Dziękuję, chciałbym na koniec złożyć wszystkim Bolecnautom, najlepsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Życzę wszystkim sukcesów w życiu osobistym z zawodowym.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Będąc anonimowym Uźytkownikiem serwisu możesz wysyłać swoje komentarze. Zostaną one jednak opublikowane dopiero po sprawdzeniu przez moderatora. Opinie obraźliwe i nie dotyczące tematu zostaną usunięte.

Aby opublikować komentarz natychmiast - Zarejestruj się!

Twoja opinia: (Dozwolone tagi HTML: <B> <BR> <I> <U>)

Przepisz kod z obrazka

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii, a osoba zamieszczająca komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i cywilną.


Cztery kulturyDomoExprtWeterynarzMORENAProfi
Inne informacje z regionu