Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMA 1,5% podatku dla Klekusiowo
BolecFORUM Nowy temat
Aktualizacja
13 grudnia 2017r. godz. 13:19, odsłon: 10381, Bolec.Info

Tadek Jasiński za Mariana Buczka

Wojewoda dekomunizuje ulicę w Bolesławcu. Zamiast więźnia II RP - nastoletni bohater z Grodna.
Mariana Buczka zastąpi Tadek Jasiński
Mariana Buczka zastąpi Tadek Jasiński (fot. Bernard Łętowski)

Nasza Rada Miasta miała rok czasu na zmianę nazwy ulicy Buczka, ale nie zajęła się tą sprawą, więc uczynił to Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, który właśnie  zaprezentował nowe nazwy ulic na Dolnym Śląsku, które zostaną nadane na mocy ustawy dekomunizacyjnej. Bolesławca dotyczy tylko jedno z jego zarządzeń. Wskutek ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników zamiast ulicy Mariana Buczka będziemy mieli ulicę Tadka Jasińskiego.

Dlaczego nasi radni nie zajęli się sprawą, skoro kilkakrotnie przypominał im o tym wojewoda? Nie wiemy, Przewodniczący rady, Jarosław Kowalski, nie odbierał od nas telefonów i nie udało nam się uzyskać takiej informacji. A nasi radni mogli przecież uczynić patronem ulicy kogoś związanego z Bolesławcem. 

- Wojewoda Dolnośląski oprócz pism przypominających o obowiązku apelował też, by gminy upamiętniły osoby związane z danym terenem. W przypadku Bolesławca do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu nie wpłynęły żadne prośby czy propozycje związane z upamiętnieniem konkretnej osoby ​- poinformowała Bolec.Info  Sylwia Jurgiel, rzecznik prasowy Wojewody Dolnośląskiego

Dlaczego akurat tego patrona zaproponowano zamiast Buczka? Wojewoda zdecydował, że przy nadawaniu nowych nazw ulic weźmie pod uwagę przede wszystkim postaci czy formacje wojskowe związane z walkami o niepodległość Polski. 

Tadek Jasiński to trzynastolatek, który bronił Grodna podczas ataku ZSRR na Polskę w roku 1939. W czasie sowieckiego ataku rzucił koktajl Mołotowa na nacierający czołg sowiecki, jednak zapomniał go zapalić. Schwytany przez Sowietów, został skatowany i przywiązany jako żywa tarcza do czołgu. Odbity przez Polaków, zmarł 21 września 1939 roku na rękach matki. W 2010 r. jego imię nadano ulicom w Sochaczewie, Kędzierzynie-Koźlu oraz w Białymstoku.

Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 14 września 2009, za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Marian Buczek zginał 11 dni przed śmiercią Jasińskiego, choć był o 30 lat starszy. Zastrzelili go w nocy z 9 na 10 września 1939 roku pod Ożarowem Mazowieckim Niemcy. To polski działacz socjalistyczny i komunistyczny. Członek kolejno Polskiej Partii Socjalistycznej, PPS-Opozycji, Komunistycznej Partii Polski. Był żołnierzem Legionów Polskich w latach 1915–1917 i tam dosłużył do stopnia podporucznika. Po odmowie złożenia przysięgi na wierność cesarzowi Niemiec zdezerterował z wojska. Był organizatorem i uczestnikiem szeregu akcji zbrojnych na terenie Lubelszczyzny, m.in. likwidacji komisarza austro-węgierskiej policji politycznej w Lublinie – Terleckiego. W XX-leciu międzywojennym kilkakrotnie był skazany na wieloletni pobyt w więzieniu za antypaństwową działalność komunistyczną. W 1935 odmówił zrzeczenia się obywatelstwa polskiego w zamian za propozycję wcześniejszego zwolnienia z więzienia i wyjazdu do ZSRR. Przesiedział w aresztach i więzieniach II Rzeczypospolitej 16 lat; był więźniem politycznym o najdłuższym stażu więziennym w II RP.

Powyższa notka o Buczku jest oparta na Wikipedii. Tak charakteryzuje tę postać Instytut Pamięci narodowej: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/polityka/zmiany-nazw-ulic/nazwy-ulic/nazwy-do-zmiany/36802,ul-Buczka-Mariana.html

W lutym tego roku pisaliśmy o męskiej dominacji w nazwach ulic w Bolesławcu w tekście Miasto mężczyzn. W Bolesławcu niecałe dwa procent ulic nosi imiona znanych kobiet i dekomunizacja ulic mogłaby być motywem do zmiany. W tekście tym Anna Bober-Tubaj, historyk i dyrektorka Muzeum Ceramiki w Bolesławcu powiedziała: Stoję na stanowisku, że powinniśmy honorować nazwami ulic osoby ważne dla lokalnej historii i społeczności. Można by było pomyśleć w Bolesławcu o ulicy Stefanii Tajcher.

Stefania Tajcher to nauczycielka, która w czasie wojny nauczała tajnie, w 1941 r. została aresztowana przez Gestapo a potem trafiła do obozu w Ravensbrück, gdzie była poddawana nieludzkim eksperymentom medycznym. W 1945 roku przybyła do Bolesławca i natychmiast przystąpiła do organizacji oświaty. Już we wrześniu miała 17 uczniów a miesiąc później 58. Miejscem, gdzie odbywały się pierwsze lekcje był gmach po niemieckiej szkole zawodowej przy ul. Komuny Paryskiej (dziś Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych). Stefania Tajcher pracowała jako czynny nauczyciel języka niemieckiego do 1959 r. Zmarła 20 listopada 1975 r.

Radnym niestety zabrakło roku, aby uhonorować choćby Stefanię Tajcher. 

Według listy nazw ulic do zmiany przygotowanej przez IPN w Bolesławcu zmianie ulegnie prawdopodobnie także nazwa ulicy II Armiii Wojska Polskiego. Na jaką? Na razie nie wiadomo, bo wojewoda nie podaje swoich propozycji zmian dopóki nie zaopiniuje ich pozytywnie Instytut Pamięci Narodowej. W sumie na Dolnym Śląsku będą prawdopodobnie zmienione 52 nazwy ulic. Na razie wojewoda podjął decyzje dotyczące 19 z nich.

WAŻNE:
Zgodnie z ustawą zmiana nazwy dokonana na jej podstawie nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.

Co myślicie o decyzji wojewody i zaniedbaniu radnych?

 

Tadek Jasiński za Mariana Buczka

~~ niezalogowany
14 grudnia 2017r. o 11:14
Kazimierz Marczewski napisał(a): W tym przypadku Rada Miasta mnie zawiodła. Nie rozumiem dlaczego milczała. A może zapamiętali to przysłowie: "Mowa jest srebrem, a milczenie złotem".

ska pan wie że rada cokolwiek o tych zmianach wiedziała, kowalski schował informacje i koniec, tam pan szukaj winnego
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~San Escobar niezalogowany
14 grudnia 2017r. o 14:33
~~Shake napisał(a): San Escobarze na czym polega Pana gehenna? Skoro według ustawy dezubekizacyjnej mieszkańcy nie mają obowiązku zmieniać dowodów ze względu na zmianę nazwy ulic ?Nazwy ulic należało zmienic ze względu na ich ''bohaterow''.Wyobraza sobie Pan abyśmy mieli nazwy ulic bohaterów tylko ze nazistowkich lub faszystowskich? Komunizm był zły dla Polski jak i wspomniane przeze mnie pozostałe ideologię.Wyobraza sobie Pan nazwę ulicy np H.Himmlera ?Nazwy bohaterów komunistycznych nie powinny w ogóle mieć wcześniej miejsca.Jednak z racji wpływu obcych ideologii powstaly niestety nazwy polskich ulic szkodliwymi dla Polski ''bohaterami''.


A czy władza nie ma nic lepszego do roboty tylko zmianę ulic na kacze ?
Mieliśmy różne rządy (gorsze i lepsze) ale nikt takimi bzdurami się nie zajmował i nikt nie stawiał tyle pomników i nie narobił tyle głupot jak teraz teraz pis.
Ludziom to nie przeszkadza czy to jest Buczek czy inny ale za zmianą ulic idzie cała biurokracja i jest to mylące. Zmiana w papierach mieszkańców, zmiana na planach miasta, zmiana w urzędach, aktualizacja w GPS itd....
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Ja niezalogowany
14 grudnia 2017r. o 15:07
Dokładnie tak, popieram powyżej. Dodatkowo powinni zapytać mieszkańców ulicy, czy nam się to podoba. Nikt z kim rozmawiam nie popiera pomysłu zmiany nazwy naszej ulicy. Wszyscy i tak będziemy używać "Buczka". Tak, jak do tej pory funkcjonuje wśród starszych, ale nie tylko mieszkańców: "Hanki Sawickiej", "22 lipca" czy "Dzierżyńskiego".
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Shake niezalogowany
14 grudnia 2017r. o 21:14
Panie Eskobarze.Niemniej jednak pisanie ze mieszkańcy ul.Buczka przeżyją gehenne jest wprowadzaniem w błąd ponieważ nie dotknie to ich bezpośrednio.Zmiana ulic nie generuje dużego wkładu pracy.A w przyszłości dekomunizacja przyniesie pozytywne skutki ponieważ dzisiejszy dziesieciolatek w swoim dorosłym życiu nie będzie podejrzewał ze niejakis Buczek to był polski patriota.Nie powinniśmy pielęgnować komunistycznych symboli,bohaterów. A Jasiński z Państwa Kaczyzmem nie miał nic wspólnego,gdyz wtedy nie było tej partii :)Należy pamiętac że kiedys wszyscy odojedziemy z tego świata.Beda nowe pokolenia a przykładowy Buczek nadal bylby Buczkiem.Kiedys ludzie o nim zapomną.Te wymienione stare ulice Bolesławca pamiętają tylko ludzie po co najmniej 30 roku życia :) Więc duża część nie wie gdzie była ulica zagorzalej Komunistki Hanki Sawickiej :) Ps.Moze nazwijmy ulice towarzysza Putina skoro polskie takie brzydkie i Kaczorowe ?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~San Escobar niezalogowany
15 grudnia 2017r. o 12:09
Polityka pisu jest chora i sprzeczna z interesem Polski. Z budżetu MON w tym roku wydamy ok 7 milionów na 100 pomników z okazji odzyskania niepodległości a później będziemy się martwić kto te pomniki utrzyma. Czy nie można wydać tych pieniędzy mądrzej? Czy nie można zająć się sprawami ważnymi a nie błahymi jak zmiana ulic?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).