ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4595, 3 czerwca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy do Świnoujścia!
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Zgłoszenie treści posta do moderacji

Zgłaszający:

Temat dyskusji: Uważaj ...'szatan' jest wszędzie i atakuje :)

Treść posta:
~~Jasnoszary Kalocefalus napisał(a):
Etatowi księża w urzędzie skarbowym sporo kosztują. Średnia pensja to 4,7 tys. zł netto

Skarbówka zatrudnia kapelanów na etatach. Jak donosi Wirtualna Polska, za posługę dziesięciu księży, w ramach której odprawiają oni nabożeństwa i zapewniają duszpasterską opiekę nad pracownikami fiskusa, budżet państwa zapłacił 609 tys. zł w 2018 r.


Aby urzędnicy skarbówki mogli czuć się duchowo zaopiekowani i uczestniczyć w intencjonalnych nabożeństwach, Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrudnia duszpasterzy wskazanych wcześniej przez biskupa jako właściwych do tej roli. W czasach rządów koalicji PO-PSL księża nie prowadzili "etatowej posługi" w urzędach.


Jak donosi Wirtualna Polska, która dotarła do danych Ministerstwa Finansów, średnie wynagrodzenie księdza etatowo ewangelizującego w placówkach fiskusa wyniosło w 2018 r. 4714 zł netto.

Łączny koszt zatrudnienia kapelanów w 2018 r. wyniósł 609 tys. zł (koszty uposażeń, nagród, świadczeń przysługujących funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej oraz koszty delegacji), z tego 565,7 tys. zł stanowiły uposażenia (uposażenia, nagrody 3 proc. z funduszu nagród, nagrody roczne i nagrody jubileuszowe)

- informuje cytowany przez serwis Piotr Walczak, od czerwca 2019 r. szef KAS i wiceminister finansów.

Kapelani pracują w skarbówce, bo mogą

Na jakiej podstawie księża pracują w skarbówce? Wyjaśniał to już w kwietniu tego roku minister Marian Banaś w odpowiedzi na interpelację posła Marka Sowy z PO w sprawie kwestii związanych z finansowaniem Kościoła i innych związków wyznaniowych.

"ziennik Gazeta Prawna" podaje, że w udzielonej posłowi przez ówczesnego ministra finansów Mariana Banasia odpowiedzi napisano, iż działalność księży w skarbówce jest regulowana przez przepisy wprowadzone za rządów PiS w listopadzie 2016 r., a wynagrodzenie reguluje rozporządzenie ministra finansów z lutego 2017 r. Szczegółowe ustalenia są - jak wskazuje art. 10 ustawy o KAS - wynikiem bezpośredniego porozumienia KAS z Episkopatem.

Spora część z nas uważa że człowiek jest dobry sam z siebie. Jest to niestety mylne założenie. Nasz sposób postępowania zależy od tego jak zostaliśmy wychowani, jakie wartości uznajemy. Do zadań księży nie należy tylko odprawianie Mszy, ale i formacja wiernych. Przypominanie im o wartościach, jakie uznaje Kościół, o grzechach, jakich popełniać się nie powinno. Działalność księży w skarbowości, myślę że jest zauważalna. Kto odwiedza US od lat, ten z pewnością może potwierdzić że stosunek urzędników do podatników uległ ostatnio zauważalnej poprawie. Nie twierdzę że jest to jedynie zasługa księży, zatrudnionych w skarbowości. Ale i oni dołożyli tu swoją cegiełkę. Czy koszty, poniesione na osiągnięcie tego celu są wygórowane? Oceniając to w skali kraju wydaje mi się że nie, że było warto je ponieść. Rzucić hasło ";Przyjazne państwo" to trochę za mało. Trzeba uruchomić jakieś mechanizmy, by je zrealizować. A nie wszystko da się zrobić "bezkosztowo". Zresztą każdy wie że to co darmowe to jest zwykle do d... ;)

Powód zgłoszenia:
Przepisz kod z obrazkareklama Centrum Szkoleniowe zaprasza!
reklama Mieszkania w prestiżowej lokalizacji