Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat

Auschwitz- ''zapomniana'' rocznica- 78 lat...

22744
Falco111 nieaktywny
29 stycznia 2023r. o 6:39
Nadzieja na odzyskanie wolności, jaką żyli pozostawieni przez SS w obozie więźniowie, stała się rzeczywistością 27 stycznia 1945 roku. W dniu tym wkroczyli do Oświęcimia żołnierze Armii Czerwonej. Przed południem żołnierze 60. Armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego pojawili się we wschodnim rejonie Oświęcimia, na terenie podobozu Monowitz. Obóz macierzysty Auschwitz I oraz obóz Auschwitz II-Birkenau wyzwolili około godz. 15, przy czym przy pierwszym z nich napotkali opór cofających się oddziałów niemieckich. Więźniowie witali żołnierzy radzieckich jak autentycznych wyzwolicieli, ci zaś przekraczali bramy obozowe w pełni świadomi historycznej doniosłości wypełnionego zadania. Paradoks tkwił wszakże w tym, że żołnierze będący formalnie przedstawicielami totalitaryzmu stalinowskiego przynieśli wolność więźniom totalitaryzmu hitlerowskiego. W walkach o wyzwolenie poległo ponad 230 żołnierzy radzieckich, w tym dowódca 472. pułku piechoty, podpułkownik Semen Lwowicz Biezprozwannyj; 66 spośród nich zginęło w walce w strefie przyobozowej. W obozie macierzystym, Birkenau i Monowitz doczekało wyzwolenia około 7000 więźniów. Około 500 więźniów żołnierze radzieccy wyzwolili przed 27 stycznia 1945 roku i wkrótce potem w podobozach: Starej Kuźni, Blachowni Śląskiej, Świętochłowicach, Wesołej, Libiążu, Jawiszowicach i w Jaworznie. W obozie macierzystym i w Birkenau żołnierze radzieccy zastali około 600 zwłok więźniów zastrzelonych przez esesmanów w trakcie wycofywania się z KL Auschwitz oraz zmarłych w tym czasie z wycieńczenia. Nie były to jedyne ślady zbrodni, na jakie się tam natknęli. Więźniowie znajdujący się we względnie dobrym stanie fizycznym niezwłocznie opuszczali obóz i wracali w swoje rodzinne strony. Dla większości zorganizowano doraźną pomoc medyczną na terenie wyzwolonego obozu.

27 stycznia 1945 roku, w sobotę około godziny 9 rano na terenie szpitala jeńców w Monowitz (podobóz, a od listopada 1943 r. obóz koncentracyjny, któremu podlegały wszystkie „przemysłowe” podobozy istniejące w ramach kompleksu Auschwitz) pojawił się pierwszy radziecki żołnierz z oddziału zwiadowczego 100 Dywizji Piechoty. Cała dywizja przybyła pół godziny później. Tego samego dnia przybył lekarz wojskowy i zaczął organizować pomoc.

Po południu żołnierze Armii Czerwonej weszli w okolice głównego obozu Auschwitz i Birkenau. W pobliżu głównego obozu napotkali opór przed wycofaniem się niemieckich oddziałów. 231 żołnierzy Armii Czerwonej zginęło w walce bliskiej o wyzwolenie Auschwitz, Birkenau i Monowitza. Dwóch z nich zginęło przed bramami obozu Auschwitz. Jednym z nich był porucznik Gilmudin Badryjewicz Baszirow.''

jeśli ktoś uważa że to ''nieistotny szczegół'' polskiej historii i można o nim dzisiaj nie wspominać to zamknąć temat i ''po sprawie''
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
22744
Falco111 nieaktywny
29 stycznia 2023r. o 8:33
;D
gdybyś cieniasie odniósł się tylko do faktu historycznego można by było traktować cię poważnie ...
ale jesteś tylko prostakiem który nie może się obyć bez jakichś osobistych ''wycieczek''

a jeśli jesteś taki obeznany z historią wyzwolenia obozu to jazda...
napisz tu nazwisko pierwszego SOWIECKIEGO żołnierza który otworzył obozową bramę ...
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Przeciwko bezmyślności niezalogowany
29 stycznia 2023r. o 11:01
Falco111 napisał(a): Twoja wypowiedź została przesłana do moderatora i czeka na akceptację. Post został podpisany jako ~wg Janusza cienki prostak i po sprawdzeniu (może to potrwać nawet do kilku godzin) zostanie opublikowany z datą przesłania. Nie dodawaj tej wypowiedzi kolejny raz.

Jeżeli Twoja wypowiedź zawierała wulgaryzmy lub linki do stron zewnętrznych może nie zostać opublikowana.

Chcesz mieć własny, stały podpis i dyskutować bez oczekiwania na decyzję moderatora?

Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Pszeniczny Ubiorek niezalogowany
29 stycznia 2023r. o 11:03
Brawo armia czerwona. Dziękujemy wam
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~do forumowego tłumoka niezalogowany
29 stycznia 2023r. o 14:14
Falco111 napisał(a): jeśli ktoś uważa że to ''nieistotny szczegół'' polskiej historii i można o nim dzisiaj nie wspominać to zamknąć temat i ''po sprawie''

A co ta czerwona swołocz robiła przez pierwsze 2 lata wojny i po jej zakonczeniu ? Jak traktowała Polaków? Czemu o tym nie wspominasz ? Paszoł won krasnyj propagandysto.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
22744
Falco111 nieaktywny
29 stycznia 2023r. o 17:57
~~do forumowego tłumoka napisał(a):
Ktoś napisał: Falco111 napisał(a): jeśli ktoś uważa że to ''nieistotny szczegół'' polskiej historii i można o nim dzisiaj nie wspominać to zamknąć temat i ''po sprawie''

A co ta czerwona swołocz robiła przez pierwsze 2 lata wojny i po jej zakonczeniu ? Jak traktowała Polaków? Czemu o tym nie wspominasz ? Paszoł won krasnyj propagandysto.

cieniasie ...
ludzie których wyzwolili nie patrzyli kto ich wyzwala ...oni byli szczęśliwi że uwolniono ich od cierpienia i o śmierci...
i to jest a raczej była kolejna rocznica wyzwolenia obozu śmierci ...
jeśli masz -a widzę że masz- problem ze zrozumieniem tego to powstrzymaj się od tak idio.ty.cz.nych komentarzy...

chcesz pisać o zachowaniu Rosjan po wyzwoleniu ?...załóż o tym temat i zobaczymy co masz do powiedzenia...
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Olo niezalogowany
29 stycznia 2023r. o 22:51
Słusznie zapomniana rocznica. Gdyby zsrr nie stanęło po stronie niemiec, zapewne nie było by żadnych obozów. Dopiero jak hitler wzial się za nich , przypomnieli sobie o Polakach.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Złotawy Cis niezalogowany
30 stycznia 2023r. o 0:09
~~Olo napisał(a): Słusznie zapomniana rocznica. Gdyby zsrr nie stanęło po stronie niemiec, zapewne nie było by żadnych obozów. Dopiero jak hitler wzial się za nich , przypomnieli sobie o Polakach.


twoja wiedza wynosi zero
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.