Pannazdzieckiem napisał(a): Bo widzisz Przemo , Iza i Bardzo Poważny lubią sobie pogadać o rzeczach nieistotnych, o których my głupi i nie wykształceni nie mamy zielonego pojęcia.(...)
Oj tam, oj tam, Panienko, sam wywołałeś temat Słowian, no to teraz masz za swoje :D i przy okazji ... dzięki :* za podsumę Ukraińców, choć ja nie wszystkich wrzucam do jednego wora - tylko rezunów.
Tak na marginesie, Panienko, staram się stosować do Twojej dobrej rady - tej z połowy sierpnia ;).
A mówią, że to kobitki są niekonsekwentne, hi, hi.
BPM-ie, Rusini to jest ogólna nazwa Słowian wschodnich :), a w Galicji tak mówiono na Ukraińców ( późniejsza nazwa). Małopolska Wschodnia należała do Słowian zachodnich- Lędzian, zwanych też Lachami ( za Mieszka I w granicach państwa polskiego). Ruś Kijowska najechała te tereny w 981r. (por. ruski kronikarz Nestor), za Piastów przechodziły z rąk do rąk. Kazimierz Wielki z powrotem włączył je do Polski.
Oczywiście wpływ obrządku wschodniego na Słowian, również tych na Bukowinie :), Słowacji wiąże się m.in. z Cyrylem i Metodym, ale to przed schizmą wschodnią.
Przemku, nie masz racji, Rzeczpospolita opierała się na wielokulturowości, takimi byli jej obywatele i ze względu na narodowość, i religię. Byli zatem katolicy obrządku rzymskiego i greckiego ( unici), prawosławni, protestanci, muzułmanie ( Lipkowie), czy Żydzi. Każdy wnosił swoją kulturę i tradycję.
Miłego :)