ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4493, 22 lutego 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Hotel Garden zaprasza
reklama Zamek Kliczków zaprasza!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


9 czerwca 2017r. godz. 09:07, odsłon: 9292, Bolec.Info/Gmina Nowogrodziec
Ten budynek był kościołem, salą gimnastyczną a teraz będzie salą widowiskową.
Bolesławiec - Informacje: Już remontują dawny kościół Trwa remont dawnego kościoła (fot. Bernard Łętowski)

Na początku kwietnia 2017 roku Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich podpisał umowę na roboty budowlane dotyczące przebudowy byłej sali gimnastycznej w budynku dawnego kościoła ewangelickiego przy ul. Lubańskiej 39 w Nowogrodźcu z przeznaczeniem na salę wielofunkcyjną wraz z wyposażeniem i infrastrukturą. Wykonawcą inwestycji wyłonionym w drodze przetargu zostało konsorcjum firm: Axyo.pl Sp. z o.o. oraz Filigran Sp. z o.o. z siedzibą w Jeleniej Górze.

Inwestycja obejmie: roboty murowe, adaptację akustyczną sali, wymianę posadzek, renowację tynków wewnętrznych, ścian, sufitów z zastosowaniem okładzin, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż ślusarki, rolet, sceny i wyposażenia scenicznego, roboty malarskie, wymianę pokrycia dachowego i montaż instalacji odgromowej, odnowienie elewacji oraz prace związane z zagospodarowaniem terenu (parkingi) i montaż ogrodzenia. Wymianie będą podlegać wszystkie instalacje elektryczne oraz instalacje sanitarne z zastosowaniem ogrzewania podłogowego.

Celem głównym inwestycji jest ochrona i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska, poprzez przebudowę i doposażenie budynku byłego zabytkowego kościoła ewangelickiego Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu na cele nowocześnie wyposażonej sali wielofunkcyjnej, przystosowanej do świadczenia nowych form działalności kulturalnej, tj. koncertowa, teatralna, filmowa, wystawiennicza i konferencyjna. Odbiorcami efektów projektu będzie głownie społeczność lokalna, która na co dzień będzie mogła korzystać z nowych form działalności kulturalnej, powstałych w wyniku realizacji inwestycji oraz turyści.

W Gminie Nowogrodziec znajduje się wiele zabytków architektury, w tym obiekty sakralne, budynki, fortyfikacje obronne oraz zabytkowe przestrzenie publiczne, do których należą dawne przypałacowe parki. Ze względu na postępujący proces zmian społeczno – gospodarczych wiele z tych obiektów uległo zniszczeniu, a część zaadaptowano, dostosowując je do potrzeb społeczności lokalnej. Jednym z takich obiektów jest kościół ewangelicki z 1886 roku, który przez blisko 30 lat XX wieku funkcjonował jako ogólnodostępna gminna sala gimnastyczna. Brak możliwości rozbudowy tego miejsca i stworzenia odpowiednich warunków do uprawiania sportu spowodował, że po wybudowaniu w Nowogrodźcu nowoczesnej hali sportowej, sala gimnastyczna zabytkowego kościoła została wyłączona z działalności sportowej i od ponad 6 lat jest eksploatowana w minimalnym zakresie. Postępujące procesy degradacji budynku, przy stałych kosztach utrzymania Sali, stały się podstawą do podjęcia decyzji o gruntownej przebudowie budynku na obiekt nowoczesny i wielofunkcyjny. Obiekt w wyniku remontu w 2002 roku został oszpecony architektonicznie, a jakość prac była niska.


Tak wyglądają prace dzisiaj.

Uzasadnieniem realizacji inwestycji są również zidentyfikowane potrzeby mieszkańców gminy Nowogrodziec oraz turystów w zakresie infrastruktury kulturalnej i turystycznej, dotyczącej organizacji czasu wolnego i integracji społecznej. Potrzebne jest bowiem miejsce do spotkań, organizacji imprez, promowania regionu poprzez działalność kulturalną i artystyczną. Na terenie gminy Nowogrodziec uprawiane są formy turystyki pieszej, rowerowej i kulturowej. Gmina przyjmuje około 2 000 turystów rocznie w postaci turystów indywidualnych i zorganizowanych (statystyki prowadzone przez Centrum Informacji wykazują ruch turystyczny na poziomie 2000 osób). Głównie są to mieszkańcy Zgorzelca, Jeleniej Góry, Żar, Görlitz, Wrocławia, a także z pobliskich Czech.

Gmina Nowogrodziec obecnie nie posiada infrastruktury, która służyłaby do organizowania różnorodnych przedsięwzięć o charakterze regionalnym i międzynarodowym. Działalność kulturalna opiera się o słabo przystosowaną i wyposażoną siedzibę Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu oraz niewielkie świetlice wiejskie o wąskich możliwościach pod względem organizacji dużych przedsięwzięć. Z powodu braku odpowiedniej infrastruktury oferta kulturalna Nowogrodźca jest niewystarczająca. W związku z tym społeczność lokalna korzysta z obiektów znajdujących się w sąsiednich ośrodkach, co wiąże się z kosztami. Brak infrastruktury jest również poważnym ograniczeniem przy organizacji ważnego dla Nowogrodźca i Dolnego Śląska - Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Muzyka u J.I. Schnabla".

Przebudowa sali gimnastycznej byłego kościoła ewangelickiego na cele sali wielofunkcyjnej wraz z wyposażeniem, będzie uzupełnieniem oferty turystycznej (udostępnienie do zwiedzania obiektu zabytkowego, który dotychczas nie był dostępny dla turystów) i wprowadzenie nowych form działalności kulturalnej. Realizacja inwestycji przyniesie zatem długotrwałe efekty społeczne i ekonomiczne.

Planuje się utworzenie sali wielofunkcyjnej przeznaczonej dla max 240 osób. W tym celu zostanie odtworzone dawne wejście do sali od chodnika przy ulicy Lubańskiej. Dzięki wymianie stolarki okiennej zostanie przywrócony sali dawny układ architektoniczny. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie elektroakustyki pozwoli na przeprowadzanie profesjonalnie nagłośnionych koncertów i widowisk ,,na żywo”.

Oddanie przebudowanego obiektu planuje się na III kwartał 2018 roku.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4

falco   9 czerwca 2017r. o 23:58

falco

Postów: 27523

właśnie ...

"bierz życie z każdym oddechem..."
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~   10 czerwca 2017r. o 6:24

~~

Postów:

~~ napisał(a): Dobrze mówią, że Szatan jest wszędzie.


Najwięcej szatanów siedzi za organami i na dzwonnicy.
Wieczorem wyłażą i idą na plebanię a tam... hop pod spódnice gospodyni.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

falco   10 czerwca 2017r. o 6:31

falco

Postów: 27523piszesz o dzwonnicy a u mnie za oknem właśnie ktoś wali w dzwony pobliskiego kościoła ...

szatan?

"bierz życie z każdym oddechem..."
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4

reklama Mrowka zaprasza
reklama SKOK Stefczyka zaprasza