ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4714, 30 września 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tekst zlecony29 kwietnia 2019r. godz. 12:04, odsłon: 2494, Zlecony tekst
Istotne jest przypilnowanie wszystkich formalności i dokładne sprawdzenie, czy sprzedawca działa zgodnie z prawem.
Bolesławiec - Informacje: Jakie dokumenty powinien pokazać sprzedający przy zakupie samochodu? Jakie dokumenty powinien pokazać sprzedający przy zakupie samochodu? (fot. )

Zakup używanego samochodu to dla wielu osób rozwiązanie optymalne pod względem finansowym, a jednocześnie pozwalające na znalezienie pojazdu w dobrym stanie i o atrakcyjnych parametrach. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się to zawsze z pewnym ryzykiem — możesz trafić na nieuczciwego sprzedawcę. Dlatego tak istotne jest przypilnowanie wszystkich formalności i dokładne sprawdzenie, czy sprzedawca działa zgodnie z prawem, a faktyczny stan samochodu odpowiada temu zadeklarowanemu.

Jak samodzielnie sprawdzić historię auta?

Zanim zdecydujesz się na zakup używanego auta, sprawdź dokładnie jego historię. To naprawdę proste — dzięki łatwo dostępnym internetowym bazom danych możesz dowiedzieć się wiele na ten temat.

Niektóre portale są bezpłatne i pozwalają na uzyskanie informacji dotyczących tego, czy samochód nie był kradziony, jaki jest ostatni zarejestrowany przebieg, czy auto posiada aktualne ubezpieczenie oraz badania techniczne. Znajdziesz też portale oferujące bardzo szczegółowe, płatne raporty (dowiedz się więcej tutaj: https://kioskpolis.pl/jak-sprawdzic-auto-przed-jego-zakupem/).

Aby uzyskać informacje na temat auta, skorzystać możesz z takich danych jak numer VIN, numer rejestracyjny oraz data pierwszej rejestracji pojazdu. Jeżeli sprzedający nie chce ich przekazać, jest to podejrzane — istnieje prawdopodobieństwo, że jest nieuczciwą osobą.

Umowa kupna-sprzedaży: na co zwrócić uwagę?

Ze sprzedającym powinieneś podpisać umowę kupna-sprzedaży. Uwaga! Przy zakupie auta sprowadzanego z zagranicy unikaj podpisywania umowy połówkowej, czyli tzw. „umowy na Niemca” czy „umowy na Włocha”. To wypełniona „z góry” umowa, w której widnieją już dane sprzedającego — nie jest nim jednak pośrednik, a poprzedni zagraniczny właściciel. Nie masz możliwości zweryfikowania, czy w ogóle taka osoba istnieje. Podpisując umowę połówkową, pozbawiasz się możliwości dochodzenia swoich praw w razie np. odkrycia ukrytej wady w aucie, a także narażasz się na problemy z prawem.

W prawidłowo przygotowanej umowie kupna-sprzedaży muszą znaleźć się (oprócz rzeczywistych, zgodnych z dowodami osobistymi danych sprzedającego i kupującego) zapisy pozwalające na identyfikację pojazdu, numery rejestracyjne, aktualny przebieg oraz numery silnika oraz nadwozia.

Dokumenty, które musi przekazać sprzedający

Nie zapomnij upomnieć się o takie dokumenty, jak dowód rejestracyjny, dokument potwierdzający zawarcie polisy OC oraz dokumenty potwierdzające pozytywne przejście badań technicznych. Konieczne jest też przekazanie karty pojazdu.

Dokumenty przy sprowadzaniu auta z zagranicy

Sprowadzanie auta z zagranicy wymaga nieco więcej formalności. Uczciwy sprzedawca powinien przedstawić Ci szereg dokumentów. Są wśród nich m.in.: dowód odprawy celnej, dowód opłacenia akcyzy, dokumenty potwierdzające zapłacenie opłaty recyclingowej oraz odpowiednich podatków, a także dokumenty dotyczące homologacji oraz wydania (lub braku) tablic rejestracyjnych.

Pamiętaj — szybki zakup auta używanego z zagranicy bez zbędnych formalności może brzmi kusząco, jednak naraża Cię na nabycie pojazdu pochodzącego z nielegalnego źródła oraz pozbawia możliwości odzyskania pieniędzy w razie oszustwa.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Ciemnoczerwony Jabłoń   29 kwietnia 2019r. o 14:52

~Ciemnoczerwony Jabłoń

Postów:

W Polsce to takich cwaniaków do sprzedaży na umowy połówkowej to jest multum . Wyrywkowo powinna się za to wziąć policja i US .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Amarantowa Acidantera   30 kwietnia 2019r. o 7:44

~Amarantowa Acidantera

Postów:

Dokladnie buraki sprzedaja na pólumowe auta taniej o 5do 10proc niz np.moje na ktore wystawiam faktury komisowe gdzie klient ma auto oplacone i gwarancje pochodzenia...tylko nasza Polska mentalnosc...szkoda ze urzad celno-skarbowy nie weryfikuje tych paranormalnych umów z nie istniejacymi niemcami itp i nie dowala kar zarowno polskim cwaniaczkom jak i kupujacym ..jezdzi taki pseudohandlarz po boleslawcu i lans bo wcisnal sruta polaczkowi kasa w kielnie i po kolejne auto do niemca przykro patrzec a handlarzy doją podatkami z kazdej strony to za recykling to za zużyte aku czy opony itd itp jest to przykre i tyle w temacie z mojej strony
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

assassin   30 kwietnia 2019r. o 8:10

assassin

Postów: 345

Trzeba miec duzo odwagi aby kupić auto na od niby niemca (niemiec na umowie). Zawsze sprawdzajcie dowód osobisty sprzedającego i wpisujcie go do umowy. Znam osobę która kupiła tak samochód i okazało się , że był to klon samochodu (drugi z takimi samymi numerami). Niestety samochód został zarekwirowany w późniejszym czasie przez Policję.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

reklama Żabka zaprasza!