ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4777, 2 grudnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


13 czerwca 2019r. godz. 12:17, odsłon: 2945, Bolec.Info / ZUS
W ciągu ostatnich czterech lat liczba aktywnych zawodowo emerytów wzrosła o około 30 procent.
Bolesławiec - Informacje: Dolnośląscy emeryci dorabiają! (fot. Bolec.Info)

Przejście na emeryturę, czy rentę to nie zawsze koniec pracy. W ciągu ostatnich czterech lat liczba aktywnych zawodowo emerytów wzrosła o około 30 procent. To efekt nie tylko dobrej koniunktury gospodarczej, ale też możliwości łączenia pracy i brania comiesięcznych wypłat z ZUS.

Emeryt, który już osiągnął powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat – kobieta i 65 lat – mężczyzna może dorabiać bez żadnych limitów i nie martwić się tym, że ZUS zawiesi lub zmniejszy kwotę wypłacanych mu świadczeń.

 – Pilnować wysokości swoich dochodów muszą natomiast osoby dorabiające, które są na wcześniejszej emeryturze czy rencie. W ich przypadku obowiązują, bowiem limity kwot, jakie można dodatkowo zarobić – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Dobra wiadomość jest taka, że od 1 czerwca 2019 obowiązują nowe, wyższe limity, czyli można dorobić więcej – dodaje rzeczniczka.

Limity zarobków wiążą się z wysokością przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, która ogłaszana jest za kwartał kalendarzowy przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Nowe limity dotyczą kwartału od 1 czerwca 2019 do 31 sierpnia 2019 roku. W tym czasie seniorzy, którzy pobierają wcześniejsze emerytury oraz renciści mogą dorobić bez ryzyka do kwoty 3465,70 zł. Jeśli osiągną przychód przekraczający 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie wyższy aniżeli 130 proc. tego wynagrodzenia (6436,30 zł), to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. Przypomnijmy, że w 1 kwartale 2019 roku przeciętne wynagrodzenia wyniosło 4950,94 złote.

 - Na to, czy ZUS zawiesi lub zmniejszy świadczenie, ma wpływ przychód z działalności, od której są obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy agencyjnej czy umowy o dzieło zawartej z własnym pracodawcą – mówi Iwona Kowalska-Matis.

- Każdy wcześniejszy emeryt lub rencista, który ma dodatkowe źródło przychodu musi sprawdzać górne granice, do których może dorabiać bez ryzyka uszczuplenia świadczeń z ZUS – dodaje.

W przypadku umowy o dzieło z innym niż własny pracodawca emeryt lub rencista może dorabiać bez ograniczeń, bo jest to umowa nieoskładkowana.

Nowe limity, po przekroczeniu, których dorabiający wcześniejszy emeryt lub rencista powinien powiadomić ZUS:

  1. jeśli suma dodatkowego przychodu nie przekroczy 3465,70 zł miesięcznie, emerytura lub renta będzie wypłacana w pełnej wysokości,
  2. uzyskanie przychodów w granicach od 3465,70 zł do 6436,30 zł, spowoduje zmniejszenie wypłat z ZUS.
  3. przekroczenie kwoty przychodów w wysokości 6436,30 zł, będzie skutkowało zawieszeniem wypłaty emerytury lub renty w danym miesiącu.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 > >>

~Białobrązowy Cypryśnik   13 czerwca 2019r. o 21:22

~Białobrązowy Cypryśnik

Postów:

Myślę, ze pracują ponieważ nie starczy im do pierwszego.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Słomkowy Ostrokrzew   13 czerwca 2019r. o 21:52

~~Słomkowy Ostrokrzew

Postów:

pracują bo w dowodzie mają napisane koń
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Seledynowy Szafirek   13 czerwca 2019r. o 22:14

~~Seledynowy Szafirek

Postów:

Zabierać emeryturę bo za dużo dorobiłes? Tak państwo od lat nagradza najbardziej pracowitych. Lepiej nic nie robić a i tak podniosą świadczenie minimalne.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Topazowy Mak   13 czerwca 2019r. o 22:31

~~Topazowy Mak

Postów:

Pracują, bo przed emeryturą się byczyli. Kto solidnie przepracował ponad 40 lat to nie ma siły na pracę na emeryturze Taki np. ETATOWY to będzie do 100-tki pracował, czytaj grzał stołek.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Piwny Berberys   13 czerwca 2019r. o 23:13

~Piwny Berberys

Postów:

Topazowy mak ma racje..
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Złocistożółty Kosmos   14 czerwca 2019r. o 10:06

~~Złocistożółty Kosmos

Postów:

Bardzo kontrowersyjny temat. Według mnie powinien być całkowity zakaz pracy dla wszelkiej maści emerytów mundurowych oraz górników ! Pamiętam , że swego czasu spotkałem znajomego , który pracował w kopalni jako sztygar na bramie w swoim zakładzie, gdzie dorabiał jako strażnik. Trochę godności. Emerytury górnicze nie należą do niskich... Zaraz pewnie zacznie się gadka , że facet ma 45 - 50 lat i co ma siedzieć w domu ? Wcześniejsza emerytura wynika chyba z charakteru pracy oraz jej szkodliwości.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ciemnoturkusowy Rumianek   14 czerwca 2019r. o 10:25

~~Ciemnoturkusowy Rumianek

Postów:

~~Złocistożółty Kosmos napisał(a): Bardzo kontrowersyjny temat. Według mnie powinien być całkowity zakaz pracy dla wszelkiej maści emerytów mundurowych oraz górników ! Pamiętam , że swego czasu spotkałem znajomego , który pracował w kopalni jako sztygar na bramie w swoim zakładzie, gdzie dorabiał jako strażnik. Trochę godności. Emerytury górnicze nie należą do niskich... Zaraz pewnie zacznie się gadka , że facet ma 45 - 50 lat i co ma siedzieć w domu ? Wcześniejsza emerytura wynika chyba z charakteru pracy oraz jej szkodliwości.

Były komendant posterunku policji w .......... ledwo dostał bardzo wysoką emeryturkę szybko znalazł zatrudnienie w Niemczech jako płytkarz .Inni emerytowani policjanci również znajdują zatrudnienia w Firmach ochroniarskich ponieważ mają pozwolenia na broń .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Niebieski Styrakowiec   14 czerwca 2019r. o 13:40

~~Niebieski Styrakowiec

Postów:

Niestety taki los emeryta pracuje bo musi opłacić mieszkanie leki jedzenie …. a na to emerytura nie wystarcza …. to chyba obraz niezbyt dobry ….
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 > >>

reklama Plus zaprasza