ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4733, 19 października 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


22 października 2019r. godz. 15:00, odsłon: 3986, Bolec.Info
Policja przerwała spacer edukacyjny, bo ktoś doniósł, że zobaczył swastykę
Bolesławiec - Informacje: Historyczna wycieczka ze swastyką Policja (fot. Bolec.Info)

W niedzielę około południa policja otrzymała zgłoszenie, że po ulicy Staroszkolnej przechadza się grupa ludzi, której przewodnik ma swastykę. Policjanci ustalili, że mężczyzna ze swastyką 22 latek z Bolesławca a cała grupa to wycieczka szlakami obozów koncentracyjnych z czasów II Wojny Światowej. Policjanci zabrali na komendę Dariusza Gołębiewskiego, studenta historii, który prowadzi profil facebookowy Bolesławiec i okolice dawniej i dziś i organizuje spacery edukacyjne po Bolesławcu. Policjanci spisali także dane uczestników wycieczki. - Prowadzimy czynności w kierunku art 256 KK - mówi dla Bolec.Info Oficer Prasowy KPP Bolesławiec, asp.szt. Anna Kublik-Rościszewska. - Chodzi o propagowanie symboli faszystowskich. Prowadzimy postępowanie przygotowawcze. Musieliśmy interweniować w tej sytuacji i musimy ustalić czy to było propagowanie faszyzmu czy nie. Na razie nikomu żadnych zarzutów nie postawiliśmy. Ustalamy okoliczności i podejmiemy decyzję - dodaje

Symboli faszystowskich można jednak używać w celach edukacyjnych a taki cel miało użycie swastyki w tym przypadku. Dariusz Gołębiewski jest studentem trzeciego roku historii na Uniwersytecie Wrocławskim. Za pasji prowadzi profil o historii Bolesławca na Facebooku i od czasu do czasu organizuje spacery historyczne po mieście. Odbyło się takich spacerów już około dwudziestu a uczestniczy w nich średnio około 30 osób.

- Przyjechała policja i powiedziano, że jest donos z powodu propagowania faszyzmu - mówi dla Bolec.Info Dariusz Gołębiewski. - Miałem tylko opaskę ze swastyką, czarny płaszcz i beret. Opaska miała być charakteryzacją żeby ludzie łatwiej zapamiętali coś z tego co mówię. Używałem jej oczywiście jako elementu edukacyjnego. Takie opaski w latach 30 zeszłego wieku były powszechnie spotykane na ulicach Bolesławca. Dariuszowi zdarzało się już podczas spacerów używać rekwizytów historycznych. Przebierał się za powstańca, czy też nosił radziecką czapkę wojskową. - W niedzielę policjanci zabrali mnie na komendę i przesłuchano mnie w charakterze świadka - mówi student. - Wycieczkę przerwano. Dziwię się że doszło do tej sytuacji, choć rozumiem że komuś mogło się to tak skojarzyć. Ale uważam że ktoś zamiast donosić mógł do nas podejść i porozmawiać, dowiedzieć się o co chodzi -dodaje

Dariusz ma nadzieję, że sprawa będzie umorzona przez policję i mówi, że incydent nie zniechęci go do organizacji kolejnych spacerów historycznych, ale będzie uważał z rekwizytami. W sprawie niedzielnego spaceru historycznego przerwanego przez policję napisała do nas także jego uczestniczka:

-Tłumaczyliśmy policjantom, że nasze spotkania mają charakter edukacyjny, że Darek jest wspaniałym młodym człowiekiem, który za darmo, poświęcając swój wolny czas uczy nas historii naszego miasta, o której nikt z nas nie wie - pisze czytelniczka. - Wspaniała inicjatywa. Że symbol swastyki, podobnie jak czarne ubranie (kurtka i spodnie) oddają klimat przedwojennych czasów, że nikogo nie obrażają, nie są promowanie. faszyzmu czy nazizmu, a jedynie w tym przypadku elementem edukacyjnych działań. Wydarzenie było ogłoszone na FB, nie jest żadną próbą promowania niedozwolonych symboli.

Mówiliśmy że przecież dworzec wrocławski był obwieszony w tym miesiącu flagami ze swastykami i nikt nikogo nie aresztował. Uczestniczka spaceru historycznego pisze, że tłumaczenie policjantom przepisów prawa nie pomogło. Po półgodzinnym przetrzymywaniu nas na ul. Chrobrego przy radiowozach jak jakichś przestępców okazało się, że nasza wycieczka przedwcześnie tam się kończy. Jesteśmy zbulwersowani działaniami policji, jak można utrącać tak wspaniałą inicjatywę i tak traktować młodego człowieka dzielącego się za darmo wiedzą historyczną o naszym mieście?

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5

~~Malinowy Krwawnik   19 września 2020r. o 16:12

~~Malinowy Krwawnik

Postów:

~~Mlecznobiały Łubinnik napisał(a): Łatwo kogoś odsądzać gdy samemu się siedzi na czterech literach i nic nie robi dla innych - ot nasze katolickie społeczeństwo!

Jakie katolickie niech tylko wprowadzą podatek tak jak w Niemczech to zostanie 10 % wierzących .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5

reklama Zapraszamy
reklama Zamek Kliczków zaprasza!