ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4823, 17 stycznia 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tekst zlecony9 grudnia 2019r. godz. 11:03, odsłon: 2165, Urząd Marszałkowski
Renesans kolei na Dolnym Śląsku, obniżenie podatku miedziowego, a także inwestycje w infrastrukturę, zdrowie i sport.
Bolesławiec - Informacje: Rok koalicji Bezpartyjnych Samorządowców z PiS Rok koalicji Bezpartyjnych Samorządowców z Prawem i Sprawiedliwością (fot. Urząd Marszałkowski)

Bezpartyjni Samorządowcy podsumowali pierwszy rok współpracy w ramach koalicji z Prawem i Sprawiedliwością. Gospodarzem spotkania był marszałek Cezary Przybylski.

W spotkaniu uczestniczyli również Michał Dworczyk – szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Marcin Gwóźdź – Poseł na Sejm RP, Marcin Krzyżanowski – wicemarszałek województwa dolnośląskiego, Tymoteusz Myrda – członek zarządu województwa dolnośląskiego oraz Patryk Wild – radny sejmiku województwa z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców.

- Skupiamy się na tym aby na Dolnym Śląsku żyło się jak najlepiej. Od początku na tym chcieliśmy budować naszą koalicję – zaznaczył minister Michał Dworczyk.

Obniżenie Podatku Miedziowego

Zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami jednym z priorytetów, jakie postawiła przed sobą rządząca Dolnym Śląskiem od listopada ubiegłego roku koalicja Bezpartyjnych Samorządowców oraz Prawa i Sprawiedliwości, było obniżenie podatku miedziowego. Podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedzi i srebra) jest pobierany w Polsce od 2012 r. Danina jest olbrzymim obciążeniem dla KGHM, a w ciągu ostatnich 7 lat z tego tytułu spółka zapłaciła w sumie 11 mld złotych. Dzięki obniżeniu podatku o 15%  w KGHM zostanie ok. 240 mln zł rocznie. Pozwoli to uzyskać stabilność spółki, a także realnie planować jej dalszy rozwój.

Odbudowa kolei na Dolnym Śląsku

W grudniu 2018 samorząd regionu rozpoczął wielki projekt przejęcia od Państwa blisko 400 km linii kolejowych (w sumie 22 linie). Ustalono, że poszczególne odcinki będą przejmowane w pakietach po kilka sztuk. Celem tych działań jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym w województwie, a jednocześnie walka ze smogiem.

- Na dziś przejętych linii mamy już 7 linii, a na pierwszej prowadzącej do Bielawy właśnie wraca ruch pasażerski. Rewitalizacja tego odcinka przebiegła w rekordowym tempie, a wartość inwestycji przekroczyła 15 mln złotych. Pasażerowie pojadą pociągiem do Bielawy jeszcze w grudniu po blisko 40 latach przerwy – mówi marszałek Cezary Przybylski.

W czerwcu tego roku uruchomione zostało również połączenie kolejowe Wrocław – Lubin. Do zagłębia miedziowego pociągi wróciły po niemal 20 latach. Lubin był dotąd drugim największym miastem powiatowym w Polsce bez dostępu do kolei (obok Jastrzębia Zdroju i Siemianowic Śląskich).

Dynamiczny rozwój kolei na Dolnym Śląsku jest nierozerwalnie połączony z podległą marszałkowi województwa spółką Koleje Dolnośląskie. Samorządowy przewoźnik bije kolejne rekordy i rocznie przewozi już 12 mln pasażerów. W rekordowym dla spółki październiku bieżącego roku z oferty KD skorzystało 1,4 mln pasażerów!

- Podpisaliśmy właśnie umowę, dzięki której wkrótce ruszy połączenie kolejowe Wrocławia z Pragą. Jak widać systematycznie rozwijamy siatkę połączeń kolejowych naszego regionu nie tylko w ujęciu regionalnym, ale także międzynarodowym – dodaje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa.

Onkologia

Inwestycje w ochronę zdrowia od lat są jednym z najważniejszych priorytetów samorządu województwa. Po sukcesie wybudowanego od podstaw Nowego Szpitala Wojewódzkiego im. Marciniaka, do którego przeniosły się 3 zlokalizowane w różnych miejscach Wrocławia placówki, zapadła decyzja o wybudowaniu w jego sąsiedztwie nowego szpitala onkologicznego.

Nowy Szpital Onkologiczno – Pulmonologiczno – Hematologiczny podobnie jak wspomniany szpital im. Marciniaka zgromadzi w jednym miejscu rozsiane do tej pory lecznice i pozwoli zapewnić najwyższy standard obsługi pacjentów.

- Aktualnie trwa przetarg na jego projekt. 5 konsorcjów walczy o prawo zostania generalnym wykonawcą wartej ok 600 mln złotych inwestycji. Nowy szpital onkologiczny będzie dysponował 700 łóżkami, ponad 10 salami operacyjnymi i będzie w nimi wykonywane 10 tys. zabiegów rocznie – informuje wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Jednocześnie od lutego tego roku trwa pilotaż sieci onkologicznej polegający na monitorowaniu najczęściej występujących nowotworów. Biorą w nim udział dwa województwa - Dolny Śląsk i Świętokrzyskie. Liderem i koordynatorem sieci w naszym regionie jest Dolnośląskie Centrum Onkologii współpracujące z 12 ośrodkami onkologicznymi. Od marca tego roku w DCO wdrażany jest też dofinansowany dzięki unijnym funduszom system e-usług. Dzięki niemu poprawi się jakość obsługi pacjentów, ochrona danych, a także unowocześni codzienna praca Szpitala Onkologicznego. Wdrożenie i integracja systemu umożliwi 24-godzinny dostęp do dokumentacji medycznych przez 7 dni w tygodniu.

Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej

Największa w ostatnich latach inwestycja sportowa w regionie powstaje w Jakuszycach. Prace budowalne w terenie ruszyły kilka miesięcy temu, a ich zakończenie planowane jest na rok 2021. - Warta ponad 142mln złotych inwestycja finansowana jest przez wspólnie samorząd, rząd i spółkę Dolnośląski Park Innowacji i Nauki – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

W efekcie na Polanie Jakuszyckiej powstanie centrum sportowe dysponujące narciarskimi trasami biegowymi i biathlonowymi ze strzelnicą, rolkostradą, krytą pływalnią, górką saneczkową oraz trasą rowerową dla dzieci i młodzieży. W sumie stworzonych ma być około 60 km tras narciarskich oraz trzy wydzielone pętle dla zawodowców. W głównym budynku znajdzie się ponad 200 miejsc noclegowych, sale konferencyjne i szkoleniowe, a także muzeum sportów zimowych oraz centrum odnowy biologicznej z saunarium. W ośrodku powstanie też wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, rolek i rowerów oraz kabiny do smarowania nart. Centrum będzie obiektem całorocznym, a w jego sąsiedztwie zaplanowano wybudowanie boiska piłkarskiego i bieżni lekkoatletycznej.

Obwodnice dolnośląskich miast

Inwestycje w infrastrukturę drogową to nie tylko wielkie projekty, ale również wiele mniejszych działań niezwykle istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa i komfortu lokalnego ruchu drogowego.

- W ostatnim roku oddaliśmy mieszkańcom kilka ważnych obwodnic dolnośląskich miast m. in. otwarte w kwietniu obwodnice Jeleniej Góry i Brzegu Dolnego oraz otwarte rok temu obejście Bolesławca. Trwa też realizacja II etapu obwodnicy Dzierżoniowa – aktualnie rozstrzygany jest przetarg na budowę trasy – mówi Patryk Wild, radny sejmiku województwa.

Dolny Śląsk liderem rozwoju gospodarczego

Dolny Śląsk to dzisiaj jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów w Europie, otwarty na globalną współpracę. Dzięki środkom unijnym, w latach 2014-2020 na rozwój Dolnego Śląska trafi ponad 9 miliardów zł. Do dziś podpisanych zostało 3,3 tys. umów o dofinansowanie funduszami unijnymi, a także 16 tysięcy zatwierdzonych wniosków o płatność, co plasuje nas wśród najlepszych województw w Polsce. W sumie beneficjenci unijnej pomocy wsparci zostali kwotą 4 mld zł, a region wykorzystał już ponad 7 mld złotych z dostępnych 9 mld złotych.

Dzięki aktywności samorządu stale rośnie liczba inwestycji kapitału zagranicznego, powstają nowe miejsca pracy, a nowoczesna gospodarka staje się dolnośląską wizytówką. Największe inwestycje kapitału zagranicznego w regionie to m.in. XEOS Lufthansa, Mercedes-Benz, BASF czy 3M. Bezrobocie w regionie wynosi ok 4,5%, czyli jest niższe od średniej krajowej wynoszącej 5%.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>

~Płowobrązowy Ligustr   9 grudnia 2019r. o 11:20

~Płowobrązowy Ligustr

Postów:

I przegrane wybory do senatu przez Romana.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Sczerniały Zawilec   9 grudnia 2019r. o 11:40

~Sczerniały Zawilec

Postów:

Farbowany lis w srodku
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

fobiak   9 grudnia 2019r. o 12:26

fobiak

Postów: 4400

"Podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedzi i srebra) jest pobierany w Polsce od 2012 r. Danina jest olbrzymim obciążeniem dla KGHM, a w ciągu ostatnich 7 lat z tego tytułu spółka zapłaciła w sumie 11 mld złotych. Dzięki obniżeniu podatku o 15% w KGHM zostanie ok. 240 mln zł rocznie. Pozwoli to uzyskać stabilność spółki, a także realnie planować jej dalszy rozwój."

ciekawe co ci zlodzieje kombinuja. "Od początku 2019 coś mocno drgnęło na notowaniach miedzi – podrożała o 11%. Zareagował na to oczywiście kurs naszego miedziowego giganta KGHM, który od początku stycznia poszedł w górę o 19%."
nie wiadomo czy to jest prezent dla kghm i kto wpadl na taki pomysl. jesli stacjonuja w poblizu zaglebia wojska amerykanskie a nie w suwalkach to mozna sie domyslac, ze w przyszlosci beda bronily koncerny amerykanskie przejmujace nasza miedz. beda bronily nie nas przed rosja a zloz przed nami, kiedy sie przebudzimy. z jednej strony nie rzad dziala jak pompa ssaco-tloczaca, zasysa z biedoty by wtloczyc bogatym, ktorzy nawet tego nie chca, nie widzialem aby strajkowali. nie mam pojecia co pis kombinuje bo z jednej strony jest neomarksitowski a z drugiej neoliberalny - bogatym daje, biednym zabiera. biedni zacieraja raczki z powodu zblizajacych sie podwyzek bo zapomnieli co podwyzka oznacza. bez wieloletniej inwigilacji spoleczenstwa przez kazdy reprezentujacy polakow rzad ale nie nasz, takie posuniecie byloby matem dla zlodziei w krawatach.
lucjan, nie spij pijaku tylko wskrzesaj solidarnosc bo to nie sa przelewki.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Bladozielony Cedr   9 grudnia 2019r. o 14:21

~~Bladozielony Cedr

Postów:

fobiak napisał(a): "Podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedzi i srebra) jest pobierany w Polsce od 2012 r. Danina jest olbrzymim obciążeniem dla KGHM, a w ciągu ostatnich 7 lat z tego tytułu spółka zapłaciła w sumie 11 mld złotych. Dzięki obniżeniu podatku o 15% w KGHM zostanie ok. 240 mln zł rocznie. Pozwoli to uzyskać stabilność spółki, a także realnie planować jej dalszy rozwój."

ciekawe co ci zlodzieje kombinuja. "Od początku 2019 coś mocno drgnęło na notowaniach miedzi – podrożała o 11%. Zareagował na to oczywiście kurs naszego miedziowego giganta KGHM, który od początku stycznia poszedł w górę o 19%."
nie wiadomo czy to jest prezent dla kghm i kto wpadl na taki pomysl. jesli stacjonuja w poblizu zaglebia wojska amerykanskie a nie w suwalkach to mozna sie domyslac, ze w przyszlosci beda bronily koncerny amerykanskie przejmujace nasza miedz. beda bronily nie nas przed rosja a zloz przed nami, kiedy sie przebudzimy. z jednej strony
nie rzad dziala jak pompa ssaco-tloczaca, zasysa z biedoty by wtloczyc bogatym, ktorzy nawet tego nie chca, nie widzialem aby strajkowali. nie mam pojecia co pis
kombinuje bo z jednej strony jest neomarksitowski a z drugiej neoliberalny - bogatym daje, biednym zabiera. biedni zacieraja raczki z powodu zblizajacych sie podwyzek bo
zapomnieli co podwyzka oznacza. bez wieloletniej inwigilacji spoleczenstwa przez
kazdy reprezentujacy polakow rzad ale nie nasz, takie posuniecie byloby matem dla
zlodziei w krawatach.
lucjan, nie spij pijaku tylko wskrzesaj solidarnosc bo to nie sa przelewki.

Lucjan pierwszy raz od 46 lat na rauszu a ty mówisz ,że to pijak . Przecież to jest największy patriota z całych Ocic .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Bladozielony Cedr   9 grudnia 2019r. o 15:11

~~Bladozielony Cedr

Postów:

Czaruś zeszmaciłeś się gorzej od Karola .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

fobiak   9 grudnia 2019r. o 15:21

fobiak

Postów: 4400

pisal, ze jest na rauszu i nie napisl, ze zakonczyl ten stan zadowolenia i to, ze pisze zawsze prawde i tylko prawde to nie bylem w stanie wyciagnac innych wnioskow.
uwazam, ze powinien reaktywowac czlonkow bo z jednym to on nie podskoczy nawet krysi z gazowni
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

Pannazdzieckiem   9 grudnia 2019r. o 16:11

Pannazdzieckiem

Postów: 13599

Sie czepiasz Fobiczny Lucjana Ja ze swoją tylko dwadzieścia lat wytrzymałem Ale Twoja sugestia , że hamerykańce będą bronić dostępu do złóż KGHM ... Polakom ... wcale taka nowatorska nie jest ... wróble od dawna o tym ćwierkają . Hamerykańce mają to do siebie , że jeśli jeszcze można coś wygrzebać z ziemi , albo kogoś oszwabić , to skrupułów nie mają . Kto , jak kto , ale Ty znawca historii nowożytnej wiesz doskonale , że Premierem polskojęzycznego
... rządu ... jest facet , co Talmud wyznaje . Prezydentem spec od zapalania chanukowych świec , a naczelnik Mc Kwacz miał kiedyś brata , który mówił tak :
Pytanko brzmi tak Fobiczny , co my z tym zrobimy ? Nie to żebym od razu do Popaprańców leciał , albo samorządowców ... czytaj " urzędników państwa istniejącego jedynie teoretycznie "

Zadłużają i rozwalają nam Kraj ... qurwa mać ... mój wnusio nie będzie miał gdzie żyć zamknięty w fiducjarne niewolnictwo boga MAMONA ... albo JHWH , jak twierdzą przywódcy Kachały .

Jednoczymy się Fobiczny z Lucjanem Scornikiem i Falco , czy dale j nawalamy się obuchem siekiery ?

Ludzie w zasadzie myślą logicznie. Problem polega na tym , że operują na nie pełnych , bądź fałszywych informacjach. I dlatego taką logikę trzeba w du... ży kapelusz włożyć . Krzysztof Karoń.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Seledynowy Wiesiołek   9 grudnia 2019r. o 16:27

~~Seledynowy Wiesiołek

Postów:

Pannazdzieckiem napisał(a): Sie czepiasz FobicznyPytanko brzmi tak Fobiczny , co my z tym zrobimy ?

Jednoczymy się Fobiczny z Lucjanem Scornikiem i Falco , czy dale j nawalamy się obuchem siekiery ?

Skornik to pewnie jako wzór czystości przedmałżeńskiej ?
Sam wiesz że bez ulgi chłop nabuzowany .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>