ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4597, 5 czerwca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Przyszłość z klasą!
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


6 kwietnia 2020r. godz. 20:07, odsłon: 2973, Bolec.info/pkp
Metamorfozę przejdzie najbliższe otoczenie budynku.
Bolesławiec - Informacje: Rusza przebudowa dworca w Bolesławcu Dworzec kolejowy wizualizacja (fot. PKP)

Poprawa komfortu podróżnych, bezpieczeństwa, dostępności dworca dla wszystkich pasażerów, w tym osób z niepełnosprawnościami, a także przywrócenie historycznego wyglądu dworca – to główne priorytety przebudowy dworca w Bolesławcu. PKP S.A. przekazały plac budowy wykonawcy.

Inwestycja jest realizowana w ramach największego w historii projektu budowy i przebudowy dworców kolejowych, czyli Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Renowację przejdzie elewacja budynku, której detale architektoniczne podkreśli nowa iluminacja. Wyburzone zostaną później wykonane przybudówki. Pozwoli to przywrócić bryle dworca jej historyczny wygląd. Wymienione zostaną stolarka okienna i drzwiowa, poszycie dachowe, część stropów, a także wzmocniona konstrukcja dachu. Renowację przejdą historyczne stropy w poczekalni oraz kolebkowy w pomieszczeniu dla rodziców z dziećmi. Całkowicie nową jakość zyska strefa obsługi podróżnych (kasy, poczekalnia, toalety ogólnodostępne), która będzie funkcjonalnie połączona z przestrzenią handlową. Nowością w poczekalni będzie nowoczesny system dynamicznej informacji podróżnych (elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów) oraz system informacji głosowej.

 

Dworzec będzie również przystosowany do obsługi osób z niepełnosprawnościami m.in. poprzez likwidację barier architektonicznych, wykonanie ścieżek prowadzących, oznaczeń w alfabecie Braille`a oraz map multisensorycznych dla osób niewidomych i niedowidzących oraz dostosowanie dworcowych toalet. Dzięki inwestycji budynek zyska nowoczesne systemy bezpieczeństwa: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowy. Na dworcu zostaną również wymienione pozostałe instalacje, a także zainstalowany system BMS (Building Management System) nadzorujący pracę urządzeń i instalacji. Dworzec będzie równie bardziej ekologiczny m.in. poprzez montaż energooszczędnego oświetlenia LED oraz ocieplenie przegród budowlanych .

Metamorfozę przejdzie najbliższe otoczenie budynku. Dawny budynek szaletu zostanie odnowiony i przekształcony w wiatę rowerową. W pobliżu zostanie zlokalizowany również parking rowerowy. W otoczeniu dworca na zostaną ułożone nowe chodniki oraz zamontowana mała architektura.

Koszt przebudowy dworca w Bolesławcu to 13,5 mln zł. Inwestycja jest finansowana z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz ze środków własnych PKP S.A.

Dworzec w Bolesławcu został wybudowany w 1845 roku. Budynek jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków.

W ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, PKP S.A. udostępniło podróżnym po przebudowie osiem dworców kolejowych w województwie dolnośląskim. Były to dworce: Żarów, Święta Katarzyna, Siechnice, Smardzów Wrocławski, Jawor, Strzelin, Chojnów i Zgorzelec.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2

~~Szmaragdowozielona Tibuchina   8 kwietnia 2020r. o 17:22

~~Szmaragdowozielona Tibuchina

Postów:

A co z parkingiem dla przywożących podróznych,bo jak dotychczas,jest ciągle zajęty.Może by tak wprowadzić ograniczony czas parkowania?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ołowianoniebieski Ogórecznik   8 kwietnia 2020r. o 17:32

~~Ołowianoniebieski Ogórecznik

Postów:

~~Szmaragdowozielona Tibuchina napisał(a): A co z parkingiem dla przywożących podróznych,bo jak dotychczas,jest ciągle zajęty.Może by tak wprowadzić ograniczony czas parkowania?


ROMEK ,nie rżnij głupa ,już o tym pomyślałeś .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Jasnoniebieska Karagana   12 kwietnia 2020r. o 8:27

~~Jasnoniebieska Karagana

Postów:

Tyle grubych baniek pójdzie w niefunkcjonalne błoto... Żal... Mam nadzieję, że w opakowaniu zabytku będzie full elektroniki, drzwi na fotokomórkę i w końcu miejsce na jakąś restaurację. Chętny do prowadzenia na pewno wydzierżawi. I te żule - trzeba znaleźć sposób na dotkliwe ich karanie za siedzenie/leżenie bez posiadania biletu. Trzeba im uporczywie utrudniać życie, żeby wiedzieli, że na dworzec w Bolcu się nie chodzi, aby się ogrzać. To nie przytułek. Może w końcu zrozumieją. Chodzi o konsekwencję i konieczny brak zrozumienia wobec takich zachowań przez służby. Może etat ochroniarza by pomógł - obowiązek powiadamiania służb w razie zaistnienia bezdomnego.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Różowofioletowy Winnik   12 kwietnia 2020r. o 19:18

~~Różowofioletowy Winnik

Postów:

Wystarczy tylko aby SM w ramach swoich obowiązków kontrolowała nie tylko parki, ale zajrzała na dworzec.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Beżowobrązowa Katalpa   14 kwietnia 2020r. o 7:40

~~Beżowobrązowa Katalpa

Postów:

Będzie bardzo ładnie.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Złotożółta Kostrzewa   15 kwietnia 2020r. o 8:08

~~Złotożółta Kostrzewa

Postów:

Rosły ochroniarz na pełen etat i żuli nie będzie !
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Trawiasta Sałata   15 kwietnia 2020r. o 9:45

~~Trawiasta Sałata

Postów:

Może przy wejściu na poczekalnię zainstalować czujnik zapachu połączony z automatycznym prysznicem lub dezynfekcją.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2

reklama Dom Seniora zaprasza!
reklama Zapraszamy