ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4879, 10 kwietnia 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


8 kwietnia 2021r. godz. 09:10, odsłon: 1982, ZUS/Bolec.Info
Emerytura 60-latki wyższa o 5,6 proc., a 65-latka o 6,5 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.
Bolesławiec - Informacje: Więcej ludzi umiera, wyższa przyszła emerytura Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Bolesławcu (fot. Bernard Łętowski / Bolec.Info)

Epidemia i związana z nią wyższa śmiertelność wpłynęły na obniżenie statystycznej długości średniego dalszego trwania życia a to przekłada się na wysokość emerytur.Najnowsza tablica trwania życia pozwala obliczyć emeryturę wyższą o około 6proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.Główny Urząd Statystyczny ogłosił nową tablicę trwania życia Polaków, która przedstawia przeciętną liczbę miesięcy, jaką mają do przeżycia osoby w wieku od 30 do 90 lat.

Najnowsza tablica została przygotowanana podstawie danych o śmiertelności w ubiegłym roku. Te wskaźniki od kwietnia 2020 roku do marca przyszłego roku będzie wykorzystywał Zakład Ubezpieczeń Społecznych do obliczenia wysokości emerytury osobom, które w tym okresie przejdą na emeryturę.Wartości podane w najnowszej tablicy GUS różnią się od poprzedniej tablicy. Nastąpił spadek średniego dalszego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych, m.in. o 15,4 miesiąca dla 30-latków, 13,8 miesiąca dla 60-latków, 13,3 miesiąca dla 65-latków, 7,7 miesiąca dla 80-latków, 4,2 miesiąca dla 90-latków.

-My się w zasadzie tego spodziewaliśmy gdyż dane te są prostym odzwierciedleniem zwiększonej śmiertelności w ubiegłym roku, w którym odnotowano o 67 tys. zgonów więcej niż rok wcześniej–mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

-Co ważne liczba zgonów zwiększyła się przede wszystkim wśród seniorów gdyż 94 proc.w tych nadmiarowych zgonach stanowią osoby 60+dodaje. Najnowsza tablica trwania życia pozwala obliczyć emeryturę 60-latka wyższą o 5,6 proc., a 65-latka o 6,5 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.

W przypadku 60-letniej kobiety z kapitałem 500 tys. zł emerytura wyniesie 2018,57 zł, czyli o 106,52 zł więcej. W przypadku 65-latka z takim samym kapitałem emerytura wyniesie 2447,38 zł, co daje wzrost o 149,59 zł.Zyskają także osoby, które w poprzednich latach zdecydowały się odroczyć decyzję o przejściu na emeryturę. Na przykład osoba z kapitałem 0,5 mln zł, która w kwietniu 2020 r. ukończyła wiek emerytalny, jeszcze rok temu mogła liczyć, że jeśli odroczy emeryturę o rok, zyska 3,6 proc. na wysokości miesięcznego świadczenia tylko dzięki średniemu dalszemu trwaniu życia. Nie uwzględniamy tutaj efektu wynikającego z opłacenia dodatkowych składek i waloryzacji, które procentową korzyść podnoszą do kilkunastu procent. Dzięki nowej tablicy GUS taka osoba zyska jednak więcej, bo aż 9,6 proc (różnica 5,9 pkt proc.).

Analogiczny przykład dla 65-letniego mężczyzny ukazuje wzrost korzyści o 11,0, a nie o 4,0 proc. (różnica 7,0 pkt proc.).-Zakładamy jednak, że po zakończeniu epidemii poziom śmiertelności wśród Polaków wróci o wcześniejszego poziomu, więc przyszłe tablice będą pokazywać wzrost średniego dalszego trwania życiawyjaśnia Kowalska-Matis.

Rzeczniczka zapewnia, że osoby, które osiągną wiek emerytalny między kwietniem br. a marcem przyszłego roku, nie muszą spieszyć się z przejściem na emeryturę, aby skorzystać z tegorocznej tablicy GUS. Przyznając emeryturę ZUS zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsze.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Jasnolawendowy Kiścień   przedwczoraj o 9:20

~Jasnolawendowy Kiścień

Postów:

No są pozytywy epidemii
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Niebieskawozielony Jarząb   przedwczoraj o 10:26

~~Niebieskawozielony Jarząb

Postów:

Niemcy mają kiepełę nie od parady, wstrzymali szczepienia Astra zeneca młodym (za dużo przypadków zakrzepicy mózgu), a chcą nią szczepić 60 +, problem ze starymi emerytami sam się rozwiąże.
https://www.dw.com/pl/niemcy-astrazeneca-tylko-dla-os%C3%B3b-powy%C5%BCej-60-lat/a-57055480
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ognisty Groszek   przedwczoraj o 13:20

~~Ognisty Groszek

Postów:

Skoro tak, to ZUS powinien wszystkim emerytom na nowo przeliczyć emerytury.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Konopna Tunbergia   przedwczoraj o 17:11

~~Konopna Tunbergia

Postów:

Tytuł tego artykułu nie jest najszczęśliwszy... Trzeba dokładnie czytać przed publikacją.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

reklama Zapraszamy