ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4910, 11 maja 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tekst zlecony8 kwietnia 2021r. godz. 16:29, odsłon: 824, Zlecony tekst
Każdy troskliwy opiekun chciałby, aby jego pies z apetytem jadł podany mu pokarm.
Bolesławiec - Informacje: Co zrobić gdy pies nie chce jeść suchej karmy? Co zrobić gdy pies nie chce jeść suchej karmy? (fot. )

Niestety nie zawsze się tak dzieje - niechęć do jedzenia to problem, który niekiedy pojawia się u psów. Jak się okazuje, może mieć wiele przyczyn. Dowiedz się, dlaczego pies może nie chcieć jeść oraz jak należy w takiej sytuacji postępować!

Pies nie chce jeść suchej karmy - jakie mogą być przyczyny?

Pies nie chce jeść suchej karmy? Brak apetytu może mieć podłoże zdrowotne, jednak powodów wystąpienia problemu może być wiele. Wśród przyczyn behawioralnych możemy wymienić m.in. stres, poczucie rywalizacji, zmiany w otoczeniu, frustrację, brak znajomości danego typu pokarmu. Przyczyny zdrowotne to np. choroby w obrębie jamy ustnej (m.in. choroby przyzębia), choroby przewodu pokarmowego, czy niewydolność nerek. Wszystkie zaburzenia, które wiążą się z bólem, również mogą odbierać zwierzęciu apetyt.

Karma dla psa, która zbyt długo zalega w misce, staje się zwietrzała, a przez to niesmaczna. Jeżeli zwierzę nie jest bardzo głodne, może nie wykazywać zainteresowania pokarmem pozbawionym walorów smakowych i zapachowych. Zdarza się też, że psy nie chcą jeść z brudnej miseczki, dlatego powinniśmy dbać o higienę żywienia.

Przyczyną tego, że pies nie chce jeść suchej karmy, może być także brak rytuału jedzeniowego. Zwierzę nie powinno mieć stałego dostępu do pokarmu. Dorosły pies powinien dostawać dziennie 2-3 posiłki.  Kolejną przyczyną niechęci do jedzenia u psa może być brudna miska. Może ona brzydko pachnieć, a co za tym idzie - odbierać zwierzęciu apetyt. Czasem również zdarza się, że pies nie chce jeść suchej karmy, ponieważ mu zwyczajnie nie smakuje bądź w ciągu dnia zjada coś innego np. resztki naszego obiadu. 

Jak sobie poradzić z niechęcią do jedzenia u psa?

Chcąc poradzić sobie z brakiem apetytu u psa, należy zadbać o podstawowe kwestie, o których wspomniano wyżej. Suchą karmę należy przechowywać w ciemnym i suchym miejscu w szczelnie zamkniętym pojemniku. Jeśli chodzi o mokry pokarm, należy go przechowywać w takich samych warunkach. Dopiero po otwarciu schować do lodówki oraz zużyć po maksymalnie 48 godzinach, jeśli producent nie zalecił inaczej. Po upłynięciu terminu przydatności pokarm należy wyrzucić.

Jeśli pies nie ma apetytu, należy upewnić się, że miski są czyste, pory serwowania posiłków są stałe oraz że pies nie podjada ani nie ma stałego dostępu do pokarmu. Wszelkie zmiany należy wprowadzać stopniowo i nie powinniśmy oczekiwać, że rezultaty przyjdą z dnia na dzień. Czasem pomóc może zmiana karmy na inną, jednak powinna być to również karma pełnoporcjowa. Jeśli jednak pies nie chce jeść nawet po zmianie pokarmu, a brakowi apetytu towarzyszą inne symptomy - należy niezwłocznie wybrać się do lekarza weterynarii. 

Brak apetytu u psa - kiedy skonsultować się z lekarzem weterynarii?

Jeśli poza tym, że pies nie chce jeść suchego pokarmu, zauważyliśmy jakieś dolegliwości czy zmiany w jego zachowaniu (senność, utrata masy ciała, wypadająca sierść, spadek odporności), powinniśmy wybrać się do lekarza weterynarii. Przyczyną braku apetytu u psa mogą być:

  • choroby narządów wewnętrznych w tym m.in. nowotwory,
  • zaburzenia endokrynologiczne,
  • zaburzenia gospodarki mineralnej, 
  • zaburzenia w obrębie jamy ustnej,
  • zatrucia, 
  • porażenie nerwów, 
  • ślepota.

Nie należy lekceważyć żadnej z tych chorób i dolegliwości. Skutkiem braku apetytu u psa może być niedożywienie, a te z kolei stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia czworonoga. Jak najszybciej powinniśmy wybrać się do lekarza weterynarii, jeśli nasz pies poza tym, że nie je, również nie pije. Jeżeli wszelkie próby przywrócenia apetytu (zadbanie o higienę, świeżość pokarmu czy stałe pory podawania posiłków) również nic nie dały, również jak najszybciej należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Fioletowoczarny Mieczyk   10 kwietnia 2021r. o 19:03

~Fioletowoczarny Mieczyk

Postów:

dlatego nie powinno się kupować karmy na wagę, bo ma cały czas dostęp do światła i powietrza, rozwijają się grzyby i bakterie...brak daty ważności oraz pewności składu karmy....oraz rzadko są myte pojemniki, w których jest przechowywana...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

reklama Zapraszamy