ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4826, 20 stycznia 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tylko na Bolcu5 stycznia 2017r. godz. 15:24, odsłon: 25018, Kazimierz Marczewski
"Panie, pobłogosław nam, błogosław ten dom i jego mieszkańców, daj im anioła za stróża".
Bolesławiec - Informacje: Wizyta duszpasterska koperta z pieniędzmi (fot. Bolec.Info)

Tradycyjnie w tym okresie w Bolesławcu, w powiecie bolesławieckim gościmy w swoich domach księdza, który przychodzi do nas po kolędzie. Kapłan przychodzi do nas z dobrą nowiną, porozmawiać z nami o radosnych sprawach i także  o problemach rodzinnych ostatniego roku. Odwiedzający nas księża unikają rozmów politycznych i raczej skupiają się na sprawach bieżących dotyczących rodziny, którą odwiedzają.

Do wizyty duszpasterza powinniśmy się odpowiednio przygotować, na stole, na białym obrusie powinnyśmy postawić krzyż, zapalone, świece, Pismo Święte, naczynie na święconą wodę. Mieszkanie powinno być posprzątane a domownicy odświętnie ubrani. Naszego gościa przyjmujemy godnie i honorem.

Przed wizytą ministranci, którzy towarzyszą księdzu informują mieszkańców o wizycie duszpasterza i pytają o zgodę na jego przyjęcie. Tuż przed wizytą uchylamy drzwi co oznacza, że zapraszamy księdza do mieszkania.

Po wejściu do mieszkania ksiądz razem z jego mieszkańcami modli się. Kulminacyjnym punktem odwiedzin kapłana są modlitwy o błogosławieństwo dla mieszkańców, np: "Panie, pobłogosław nam, błogosław ten dom i jego mieszkańców, daj im anioła za stróża, aby strzegł, osłaniał i bronił przez Jezusa Chrystusa".  Takie słowa modlitwy wypowiada ksiądz - czytamy na www.pijarzy.pl.

Wizyta księdza trwa od kilku do kilkunastu minut. W czasie odwiedzin kapłan często sprawdza także zeszyty dzieci uczęszczających  na religię. Notuje coś w swoim zeszycie, a na pamiątkę wręcza obrazek i kończy wizytę

Tradycją jest to, że za kolędę domownicy wręczają księdzu kopertę z pieniędzmi. Bolesławianie dają w kopercie kilkadziesiąt lub kilkaset złotych, w zależności od zamożności i hojności. Parę złotych otrzymują też ministranci pomagający kapłanowi. Trzeba zaznaczyć, że kapłan nigdy nie prosi o zapłatę, za swoją wizytę.

W ostatnim czasie obserwujemy, że mieszkańcy powiatu bolesławieckiego chętnie przyjmują swojego duszpasterza chociaż liczba przyjmujących nieco maleje.

Co Wy sądzicie o corocznych spotkaniach z kapłanem w swoim domu? Ile dajecie za kolędę? Zapraszamy do dyskusji.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 > >>

~~ana   5 stycznia 2017r. o 22:23

~~ana

Postów:

A u mnie dzis byl.....spytal o orszak czy się wybieramy zapadła grobowa cisza więc sobie poszedł.....byle do komunii. Potem pomimo iż jestem wiezaca to wieze w boga nie w księdza. A dalam 20zl.....resztę wole w dzieci zainwestować
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Daniel Sz   5 stycznia 2017r. o 23:13

~~Daniel Sz

Postów:

Nasz ksiądz z Zebrzydowej jest ok czy mu dasz kasę czy nie zawsze pogada naprawdę dobry człowiek,człowiek z powołania :)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~   5 stycznia 2017r. o 23:20

~~

Postów:

Wieze, wiezaca w slownik tez zainwestuj
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Zimoch   6 stycznia 2017r. o 0:50

~~Zimoch

Postów:

Zaproście księdza z Gromadki po kolędzie. I pamiętajcie przyjmować na galowo i w wypastowanych bucikach,bo się klecha obrazi. Ale to ,że od niego daje fajkami a pod drzwi podjeżdża autem to już nie istotne. Ten jego podły,przepity głos mówi sam za siebie.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Piotr   6 stycznia 2017r. o 6:45

~~Piotr

Postów:

Niech Pan się cieszy Panie Marczewski że należy Pan do ks. Andrzeja. I osiedle kwiatowe też ma ok. Ale reszta to przedsiębiorstwo zarobkowe, nienapasione, perfidnie i bez skrupułów. Ale pokazuje to że nie można wszystkich pakować do jednego worka.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Zofia -katoliczka   6 stycznia 2017r. o 6:59

~~Zofia -katoliczka

Postów:

Mgosia napisał(a): Tak jak napisałam wierzącymi i chodzi do kościoła, bo w kościele jest wielu niewierzących, okazjonalnych, szczególnie wtedy, jak dziecko ma iść do komunii, a prędzej jak trzeba je ochrzcić, bo inni tak robią.
Gdybym była ciekawa ile ksiądz pozbiera na kolędzie, to po prostu bym go o to zapytała, a że jakoś mnie to niezbyt interesuje to nie oczekuję od niego ani ogłaszania na ambonie, ani "spowiedzi prywatnej".


To tak jak ja.Gdybym była ciekawa co Ojciec Dyrektor zrobił z zebranymi na ratowanie Stoczni Gdańskiej milionami zł. ,to bym zadzwoniła do Radia Maryja i go zapytała .Ale jakoś to niezbyt mnie interesuje.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~klucznick   6 stycznia 2017r. o 8:40

~~klucznick

Postów:

~~ napisał(a): A ja zawsze dawałem księdzu kopertę, w tym roku też dam 200,- PLN. I nie bardzo rozumiem, co was tak boli kto komu daje pieniądze? To moja sprawa komu chcę dać. Jakaś zawiść w was siedzi?
darowizna jest przestępstwem zagrożona karą do 5 lat ,więc lepiej wpłąć na fundację,jeżeli masz potwierdzenie wpłaty nie jest to przestępstwem. :P
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Kamil   6 stycznia 2017r. o 9:03

~~Kamil

Postów:

Czlowiek wierzacy nie napisalby w ten sposob artykulu. Zwykla prowokacja.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 > >>

reklama Manpower - praca