ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4589, 28 maja 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tylko na Bolcu28 grudnia 2018r. godz. 08:57, odsłon: 7780, Bolec.Info
Może wystarczy już straszenia zwierząt i niebezpiecznych zabaw?
Bolesławiec - Informacje: Sylwester bez fajerwerków i petard? Fajerwerki (fot. źródło: pixabay.com)

Jak podaje portal Nastyku.pl wzorem lat ubiegłych Urząd Miasta Görlitz wprowadza zakaz odpalania materiałów pirotechnicznych (fajerwerków) w Noc Sylwestrową od godz. 22:00 do godz. 02:00 na niemieckiej części mostu Staromiejskiego i przyległych ulicach w Görlitz. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa mienia i osób witających Nowy Rok na moście łączącym Zgorzelec i Görlitz.

W tym roku w Polsce Warszawa dołączyła do miast, które rezygnują z hałasu na rzecz zdrowia czworonogów. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że w tym roku warszawiacy świętujący Nowy Rok obędą się bez pokazu sztucznych ogni. Z petard w Sylwestra zrezygnowało kilka innych miast w Polsce. Wśród nich jest Sosnowiec, Białystok, Słupsk, Wrocław, Sosnowiec, Kraków, Toruń oraz Radlin.

Zakazy stosowania petard obowiązują w wielu wielkich światowych metropoliach. Na pokaz fajerwerków nie decydują się m.in. władze Nowego Jorku, czy Pekinu. W ponad 800 miastach Włoch z fajerwerków zrezygnowano już dawno. Tam decyzję tłumaczono głownie problemami ze smogiem i zanieczyszczeniami powietrza.

Wystrzały fajerwerków, w Bolesławcu kończące co roku Bolesławieckie Święto Ceramiki, to moment nieprzyjemny, a nawet niebezpieczny dla zwierząt. Weterynarze radzą, by zostać z zaniepokojonymi psami i kotami w domu, a w razie większych problemów podawać im odpowiednie dla zwierząt środki uspokajające.

Warto wiedzieć o tym, że w Polsce zakaz używania fajerwerków obowiązuje przez cały rok. Wyjątkiem jest Sylwester i Nowy Rok. Wszystkie inne tego typu "zabawy" wymagają wcześniejszego uzyskania zgody.

Zapraszamy do udziału w naszej sondzie:

Sonda Bolec.Info

Czy jesteś za zakazem używania materiałów pirotechnicznych w Sylwestra?
Tak
Nie
Nie mam zdania

Wyniki sondy - Opinie

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 > >>

~~Starozłoty Jarząb   28 grudnia 2018r. o 22:13

~~Starozłoty Jarząb

Postów:

Swoja droga to dzięki fajerwerkom człowiek chociaż jeden dzień ma spokój z ujadającym kundlem sąsiada. Jak ktoś jest "eko" i chce dbać o prawa swojego psa to niech go wypuści do jego naturalnego środowiska - lasu. Do czego to doszło, że jeden pies w bloku liczącym 25 rodzin steruje życiem osiedla
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Białawy Ogórecznik   29 grudnia 2018r. o 2:24

~Białawy Ogórecznik

Postów:

Brawo za rozsądek! Nie może być tak ze kilkoro idi otów którzy więzią psy bedzie dyrygoeać całym osiedlem..
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Brunatnopopielaty Chmiel   29 grudnia 2018r. o 7:50

~~Brunatnopopielaty Chmiel

Postów:

Portal dno! Wszystkie komentarze które nie są po myśli zarządzającego są usuwane.Demokracja prawda?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Kirowa Kapusta   29 grudnia 2018r. o 9:21

~Kirowa Kapusta

Postów:

Komentarze są usuwane, żałosne.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Jasnoszary Szarłat   29 grudnia 2018r. o 9:48

~Jasnoszary Szarłat

Postów:

Usuwają komentarze idiotow którzy potrafią tylko przeklinac i wyzywać innych. I bardzo dobrze!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Śliwkowy Cypryśnik   29 grudnia 2018r. o 15:45

~~Śliwkowy Cypryśnik

Postów:

KODEKS ETYKI DZIENNIKARSKIEJ

Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Przyjmując zasady Karty Etycznej Mediów i deklaracji Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy, uznajemy, że:

- zadaniem dziennikarzy jest przekazywanie rzetelnych i bezstronnych informacji oraz różnorodnych opinii, a także umożliwianie udziału w debacie publicznej,

- wolności słowa i wypowiedzi musi towarzyszyć odpowiedzialność za publikacje w prasie, radiu, telewizji czy Internecie,

- dobro czytelników, słuchaczy i widzów oraz dobro publiczne powinny mieć pierwszeństwo wobec interesów autora, redaktora, wydawcy lub nadawcy.

I - Informacje i opinie

1.Informacje należy wyraźnie oddzielać od interpretacji i opinii.

2.Informacje powinny być zrównoważone i dokładne, tak by odbiorca mógł odróżnić fakty od przypuszczeń i plotek, oraz powinny być przedstawiane we właściwym kontekście i opierać się na wiarygodnych i możliwie wielostronnych źródłach.

3.Opinie mogą być stronnicze, ale nie mogą zniekształcać faktów i być wynikiem zewnętrznych nacisków.

4.Błędy i pomyłki wymagają jak najszybszego sprostowania, nawet jeśli nie były zawinione przez autora lub redakcję i bez względu na to, czy ktokolwiek wystąpi o sprostowanie.

II - Zbieranie i opracowanie materiałów

5. W zbieraniu materiałów nie wolno posługiwać się metodami sprzecznymi z prawem i nagannymi etycznie; ukryta kamera i mikrofon czy podsłuch telefoniczny są dopuszczalne wyłącznie w przypadku dziennikarstwa śledczego, tj. tropienia w imię dobra publicznego - za wiedzą i zgodą przełożonych - zbrodni, korupcji czy nadużycia władzy.

6. Nie wolno naruszać prywatności i sfery intymnej; wyjątek mogą stanowić - w uzasadnionych okolicznościach - działania w zakresie dziennikarstwa śledczego, także wobec osób publicznych.

7. Dziennikarza obowiązuje zachowanie tajemnicy źródła informacji, osoby i wizerunku informatora, jeśli on tego wymaga; tajemnica może być ujawniona - z tym zastrzeżeniem - jedynie przełożonemu.

8. Opracowanie lub skrót informacji, wywiadu czy opinii nie może zmieniać ich sensu i wymowy; materiały archiwalne i rekonstrukcje zdarzeń przedstawiane w mediach elektronicznych powinny być odpowiednio zaznaczone.

III - Dziennikarz wobec rozmówców i odbiorców

9. Rozmówcy powinni być poinformowani, w jaki sposób zostaną wykorzystane ich wypowiedzi; autoryzacja obowiązuje, jeśli zastrzeże to rozmówca; wypowiedzi dzieci można wykorzystywać tylko za zgodą rodziców lub prawnych opiekunów.

10. Dziennikarz powinien okazywać szacunek osobom, bez względu na ich odmienność ideową, kulturową czy obyczajową, co nie oznacza zgodności z ich poglądami.

11.Trzeba dbać o to, by nie urazić osób niepełnosprawnych fizycznie lub psychicznie, starych i chorych, życiowo nieporadnych.

12.Szczególna ostrożność powinna towarzyszyć informowaniu o nowych metodach leczniczych, gdy nie są jeszcze w pełni sprawdzone i mają charakter jedynie eksperymentalny, a wróżby i horoskopy nie mogą być przedstawiane jako wiarygodne informacje czy wskazówki.

13. Język wypowiedzi powinien być staranny, należy unikać wulgaryzmów i określeń obscenicznych.

IV - Przestępstwa i sytuacje wyjątkowe

14.Przy ujawnianiu przestępstw i osób podejrzanych o ich dokonanie, należy zachować daleko idącą rozwagę, unikać opisów umożliwiających naśladowanie czynów antyspołecznych, oraz nie przesądzać o winie, zanim sąd nie wyda prawomocnego wyroku.

15. W relacjach z wojen, zamieszek i demonstracji dziennikarze powinni zachować postawę niezaangażowanych obserwatorów, tak by nie stać się przedmiotem manipulacji.

16. Niedopuszczalne jest pokazywanie w bliskim planie scen śmierci, a krwawe skutki wojen i katastrof, przejawy okrucieństwa i przemocy mogą być opisywane i pokazywane jedynie pod warunkiem zachowania równowagi między ścisłością relacji a względem na wrażliwość odbiorców, zwłaszcza rodzin ofiar i osób im bliskich.

V - Konflikt interesów

17. Wiarygodność i niezależność dziennikarska jest nie do pogodzenia z przyjmowaniem prezentów o wartości przekraczającej 200 zł, korzystaniem z darmowych wyjazdów czy testowaniem przedmiotów, urządzeń.

18. Dziennikarzowi nie wolno zajmować się akwizycją oraz brać udział w reklamie i public relations - wyjątkiem mogą być jedynie akcje społeczne i charytatywne; materiały redakcyjne muszą być czytelnie oddzielone od materiałów reklamowych i promocyjnych.

19. Wysoce naganna jest kryptoreklama i zatajanie informacji dla własnych korzyści.

20. Dziennikarzowi nie wolno wykorzystywać we własnym interesie nieujawnionych publicznie informacji uzyskanych w działalności zawodowej, zwłaszcza w dziennikarstwie finansowym i ekonomicznym.

21. Angażowanie się dziennikarzy w bezpośrednią działalność polityczną i partyjną jest również przejawem konfliktu interesów i należy wykluczyć podejmowanie takich zajęć oraz pełnienie funkcji w administracji publicznej i w organizacjach politycznych.

VI - Koledzy i przełożeni

22. Stosunki między kolegami i współpracownikami powinny być partnerskie, niedopuszczalna jest nieuczciwa konkurencja oraz przywłaszczanie cudzych prac, a nawet pomysłów.

23. Wobec przełożonych i wydawców lub nadawców obowiązuje dziennikarza lojalność, ale nie mogą oni nakazać dziennikarzowi, a dziennikarz ma prawo odmówić - wykonywania poleceń sprzecznych z prawem, etyką zawodową lub swymi ugruntowanymi przekonaniami.

VII - Odpowiedzialność i kary

24. Za naruszenie zasad etyki dziennikarskiej odpowiada zarówno autor publikacji - prasowej, radiowej, telewizyjnej czy internetowej, jak i redaktor, wydawca czy nadawca.

25. Kary wymierzają sądy dziennikarskie, odpowiednio do charakteru i skali wykroczenia: upomnienie, naganę, czasowe zawieszenie w prawach członka SDP, usunięcie ze Stowarzyszenia; Naczelny Sąd Dziennikarski może orzec ogłoszenie werdyktu w mediach.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Rudoczerwony Mikołajek   29 grudnia 2018r. o 23:15

~Rudoczerwony Mikołajek

Postów:

Dziennikarze i etyka? Chyba żartujesz...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Malinowy Starzec   30 grudnia 2018r. o 15:09

~Malinowy Starzec

Postów:

Ja nie wyzywamam a moje nie które komentarze tez są usuwane .Wystarczy ze w metamorfozie pani mi się nie podobała i komentarz wyrzucono. Uważam że nie powinno tak być. Każdy ma swoje zdanie .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 > >>

reklama Zapraszamy
reklama Mieszkania w prestiżowej lokalizacji