ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4418, 9 grudnia 2019r.
reklama
Ubezpieczenia OC i AC - najatrakcyjniejsze oferty tylko na mFind.pl!
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Hotel Garden zaprasza
reklama Krajowy Fundusz Szkoleniowy

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


BolecForum


BolecSzort15 marca 2019r. godz. 20:32, odsłon: 2036, KWP Wrocław
Sprawcy wyprowadzili z konta pokrzywdzonej ponad pół miliona złotych
Bolesławiec - Informacje: Oszustwo metodą Zatrzymany (fot. KWP w Gorzowie Wlkp.)

Policjanci z wrocławskiej komendy wojewódzkiej zajmujący się na co dzień zwalczaniem cyberprzestępczości wspólnie z funkcjonariuszami pionu kryminalnego oraz policjantami bolesławieckimi zatrzymali cztery osoby podejrzane w sprawie wyłudzenia od jednej z kobiet kwoty ponad pół miliona złotych metodą "na policjanta".

Cała sprawa wzięła swój początek od jednego połączenia telefonicznego, w trakcie którego rozmówca podający się za policjanta wprowadził pokrzywdzoną w błąd przekonując ją, że środki zgromadzone na jej koncie są zagrożone.

Dzięki temu sprawcom udało się uzyskać informacje, które pozwoliły im wyprowadzić pieniądze z konta pokrzywdzonej. Teraz za czyn, o który są podejrzani grozi im kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

14 marca 2019 roku funkcjonariusze Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością wspólnie z policjantami z Wydziału Kryminalnego wrocławskiej komendy wojewódzkiej oraz funkcjonariuszami z Bolesławca, w wyniku szeroko zakrojonych czynności operacyjnych zatrzymali ustalone w ich wyniku cztery osoby, podejrzane o wyłudzenie sporej kwoty pieniędzy od jednej z mieszkanek województwa dolnośląskiego. Akcja prowadzona była w jednym czasie na terenie dwóch województw - dolnośląskiego i mazowieckiego.

Zatrzymane osoby podejrzane są o oszustwo metodą "na policjanta", w wyniku którego pokrzywdzona utraciła środki płatnicze w kwocie ponad pół miliona złotych. Jak w każdym tego typu scenariuszu, kobieta otrzymała najpierw telefon od osoby podającej się za policjanta.

Rozmówca poinformował ją, że ktoś włamał się na jej konto i potrzebuje kody autoryzacyjne, aby nie doszło do przestępstwa. Pokrzywdzona będąc przekonaną o jego prawdomówności i czując presję czasu, przekazała wszystkie informacje niezbędne sprawcom do wyprowadzenia z jej konta środków pieniężnych.

Zatrzymane w tej sprawie osoby trafiły do policyjnych cel. Obecnie policjanci nadal wyjaśniają okoliczności związane z procederem, jakim zajmowali się podejrzani.
Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod policjanta i prosi o przekazanie danych dotyczących naszego konta, bądź wspomina o przekazaniu pieniędzy, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie.

Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności, ani nie przelewajmy ich na żadne wskazane konto. Zadzwońmy do kogoś z rodziny i poradźmy się opisując całą sytuację. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za funkcjonariusza – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich. O każdej próbie oszustwa informujmy Policję

.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Łososiowy Liliowiec   15 marca 2019r. o 20:33

~Łososiowy Liliowiec

Postów:

Brawo!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Limonkowa Wierzba   15 marca 2019r. o 20:46

~~Limonkowa Wierzba

Postów:

~Łososiowy Liliowiec napisał(a): Brawo!
, że złapali oszustów.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Ceglastobrązowa Wiekuistka   15 marca 2019r. o 21:34

~Ceglastobrązowa Wiekuistka

Postów:

Zawsze mnie zastanawia, jak człowiek tak naiwny i... powstrzymam się od kolejnego określenia, dorabia się takiej gotówki?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Myszaty Tojad   16 marca 2019r. o 16:42

~~Myszaty Tojad

Postów:

w Bolesławcu od dawna grasuje internetowy oszust , znany w całej Polsce i reklamujący z tej ciemnej strony miasto BOLESŁAWIEC ,który grasuje od lat na facebooku a jego łupy zapewne przewyższają wyżej wymieniona kwotę . Mimo zgłoszeń ,sprawy sa bagatelizowane ,umarzane badź gina w stosie biurokratycznych procedur .
Az dziw bierze , jak mozna tak bezkarnie działać w sieci ,gdzie czytamy w prasie ,że zawinięto jakas kasjerke , co paragonów na 1600 zl nie dała i cos tam z nimi zrobiła....
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1