ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4624, 2 lipca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tylko na Bolcu26 kwietnia 2019r. godz. 10:18, odsłon: 2550, Kazimierz Marczewski
Deficyt w zatrudnieniu daje się we znaki bolesławieckim przedsiębiorcom.
Bolesławiec - Informacje: Bezrobocie znowu spada (fot. Bolec..Info)

Stopa bezrobocia w powiecie bolesławieckim na koniec marca 2019 r. wynosiła 4,1 % i była niższa niż na koniec lutego 2019 o 0,1 punktu procentowego.

W Bolesławcu i powiecie bolesławieckim ciągle brakuje ludzi do pracy.  Brak chętnych do pracy znacznie utrudnia dynamiczny rozwój lokalnym przedsiębiorcom.

Ukraińcy uzupełniają braki na rynku pracy w powiecie bolesławieckim. Szacuje się, że pracuje ich legalnie i nielegalnie w naszym powiecie około siedmiu tysięcy.

- Zjawisko pracy cudzoziemców w Polsce jest złożone - mówi zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Bolesławcu Radosław Palczewski - Mamy tutaj do czynienia z dwoma organami wydającymi zezwolenia na pracę - tj. z wojewodą i starostą. Kiedy mówimy o cudzoziemcach mówimy o obywatelach państw poza EWG. Dodatkowo na mocy bilateralnych porozumień obywatele: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji, Ukrainy mają trochę bardziej ułatwioną procedurę uzyskiwania pozwoleń na pracę niż pozostali.

Jeśli chodzi o statystykę to Powiatowy Urząd Pracy w Bolesławcu przyjął w roku 2018 r. 3705 oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, a do dnia 25 kwietnia br przyjęliśmy już 1859 takie oświadczenia. W ten sposób cudzoziemiec może pracować na terytorium RP legalnie do 6 m-cy w roku
kalendarzowym. Dodatkowo w roku 2018 wydano 845 pozwoleń na prace sezonową (obejmującą takie gałęzie gospodarki jak rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo irybactwo). W roku 2019 do 25 kwietnia mamy złożone już 396 wnioski o zezwolenie na taką pracę na terenie naszego powiatu. Statystycznie najwięcej zezwoleń na pracę sezonową wydajemy w maju i czerwcu. Na podstawie zezwoleń na pracę sezonową cudzoziemiec może pracować legalnie u nas przez okres 9 m-cy w okresie 12 miesięcy
- dodaje.

W wielu bolesławieckich firmach pomału następuje poprawa warunków płacy i pracy.  Nie wiemy ile wynosi średnia płaca w Bolesławcu ale znacznie  odbiega od średniej krajowej.

Zapewne są w powiecie zakłady, które płacą średnią krajową. Przykładem powinny być spółki miejskie.  niebawem sprawdzimy ile średnio zarabiają pracownicy tych spółek.

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, na koniec lutego 2019 r. w Polsce stopa bezrobocia wynosiła tylko - 5,9 %. W województwie dolnośląskim na koniec roku stopa bezrobocia wynosiła 5,3 %, a powiecie bolesławieckim 4,1%.

Według naszych wyliczeń stopa bezrobocia w samym Bolesławcu na koniec grudnia 2018 wynosiła dużo poniżej 2,0%.

Dla porównania  podajemy stopę bezrobocia w innych powiatach: lubiński 4,9%, polkowicki 4,3% złotoryjski 14,4%, lwówecki 12,2 lubański 7,4%, legnicki 10,1, zgorzelecki 5.4%, jeleniogórski 9,1%, .wałbrzyski 14,0%, wrocławski 1,9 %

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>

~Jasnolawendowy Cząber   26 kwietnia 2019r. o 10:25

~Jasnolawendowy Cząber

Postów:

Jak praktycznie nie ma u nas bezrobocia to po co Urząd Pracy? Można zlikwidować tą niepotrzebną już instytucje.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ciemnoturkusowa Malina   26 kwietnia 2019r. o 10:45

~~Ciemnoturkusowa Malina

Postów:

Nawet nie czytam bo wiem że kataryna znowu została włączona
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Srebrnobiały Ubiorek   26 kwietnia 2019r. o 11:40

~~Srebrnobiały Ubiorek

Postów:

A warto bo są ciekawe informacje dotyczące obcokrajowców.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ametystowy Topinambur   26 kwietnia 2019r. o 15:33

~~Ametystowy Topinambur

Postów:

te baby z pup sa niezle ograniczone umyslowo, tam jest taka patola ze nalezy sie zastanowic ktory gnojokrad ze starostwa usadza tam swoja aptologiczna rodzinke

jak sie dowiemy to starosta za to odpowie

za patologiczne PGR-y w tym smiechu wartym budynku ...

Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Błękitnoszary Powojnik   27 kwietnia 2019r. o 9:14

~~Błękitnoszary Powojnik

Postów:

Bzdurą jest , że przedsiębiorcy nie mają chętnych do pracy. Niektóre ogłoszenia widnieją na portalach z pracą od miesięcy, chętni na nie aplikują i nic, anonse dalej wiszą. Przedsiębiorca zamiast dać szansę człowiekowi, czeka na księżniczkę/księcia z bajki. Inną przyczyna może być wywieranie presji na pracowniku który już jest zatrudniony, ale to by była już zwykła podłość. Dodać należy , że mentalność polskiego pracodawcy nie zmieniła się od lat 90tych. Zero umiejętności zarządzania zasobami ludzkimi, inwestują w szkolenia, tylko nie w te co trzeba, bo przecież te podnoszące tzw. umiejętności miękkie to dyrdymały. Kasa to nie wszystko drogi przedsiębiorco.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Jasnopomarańczowy Szczodrzeniec   27 kwietnia 2019r. o 15:50

~Jasnopomarańczowy Szczodrzeniec

Postów:

Wiosna jest. Jedni wyjechali do prac sezonowych, inni siedzą w domu z dziećmi, jeszcze inni poszli na emeryturę i bezrobocie zmalało.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Srebrnobiała Celozja   27 kwietnia 2019r. o 16:59

~~Srebrnobiała Celozja

Postów:

~~Błękitnoszary Powojnik napisał(a): Bzdurą jest , że przedsiębiorcy nie mają chętnych do pracy. Niektóre ogłoszenia widnieją na portalach z pracą od miesięcy, chętni na nie aplikują i nic, anonse dalej wiszą. Przedsiębiorca zamiast dać szansę człowiekowi, czeka na księżniczkę/księcia z bajki. Inną przyczyna może być wywieranie presji na pracowniku który już jest zatrudniony, ale to by była już zwykła podłość. Dodać należy , że mentalność polskiego pracodawcy nie zmieniła się od lat 90tych. Zero umiejętności zarządzania zasobami ludzkimi, inwestują w szkolenia, tylko nie w te co trzeba, bo przecież te podnoszące tzw. umiejętności miękkie to dyrdymały. Kasa to nie wszystko drogi przedsiębiorco.


Niestety sporo w tym prawdy.
Też wysłałem sporo CV, na które nie było żadnej odpowiedzi.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Żółtawordzawa Słonecznica   27 kwietnia 2019r. o 21:30

~~Żółtawordzawa Słonecznica

Postów:

proponowane przez tych ''przedsiębiorców'' zarobki to cała odpowiedz na to dlaczego mają problem z pracownikami
dlatego ci wolą siedzieć w domu i płodzić dzieci a pracodawcy niech już myślą o zatrudnianiu członków własnych rodzin
dla wielu z nich skończą się Tunezje i inne Maroka i obserwowanie z tamtejszych plaż pracowników poprzez kamery zainstalowanych monitoringów ;)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 > >>