ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4631, 9 lipca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Centrum Szkoleniowe zaprasza!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tylko na Bolcu23 czerwca 2019r. godz. 09:09, odsłon: 8729, Bolec.info
Skutecznie i Razem z burmistrzem możemy zrobić więcej.
Bolesławiec - Informacje: Postawię burmistrzowi niepasteryzowane Łukasz Izydorczyk Przewodniczący Rady Miejskiej w Nowogrodźcu (fot. Kazimierz Marczewski)

Po przeprowadzeniu wywiadu z burmistrzem Nowogrodźca Robertem Relichem, zaprosiliśmy do naszej redakcji Przewodniczącego Rady Miejskiej w Nowogrodźcu Łukasza Izydorczyka i przeprowadziliśmy z mim krótką dyskusję na takich samych zasadach jak z burmistrzem. Poniżej prezentujemy tą rozmowę.

Dlaczego Rada Miejska w Nowogrodźcu skłania się do nie udzielenia absolutorium burmistrzowi za rok 2018?

Absolutorium jest oceną działalności finansowej i realizacji uchwały budżetowej przyjętej rok wcześniej przez radę ubiegłej kadencji. Oceniamy wykonanie budżetu, którego nie uchwalaliśmy.

Przecież założony budżet dla gminy Nowogrodziec na rok 2018 został wykonany zgodnie z planem. Zatem o co tu chodzi?

Trudno nie wykonać budżetu, który samemu się zaplanowało. Komisja Rewizyjna  Rady Miejskiej negatywnie oceniła nagromadzenie inwestycji w roku wyborczym. A przede wszystkim chodziło im  zasadność realizacji niektórych z nich. Komisja wystąpiła do Rady z wnioskiem o nie udzielenie absolutorium burmistrzowi Nowogrodźca za rok 2018.

 Wie Pan, że Regionalna Izba Obrachunkowa negatywnie oceniła ten wniosek. I co według Pana zrobi teraz Rada Miejska?

Rada Miejska szczegółowo zapozna się z  opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej i podejmie stosowną decyzję. Jaką decyzje to okaże się na sesji w poniedziałek. Opinię RIO na pewno weźmiemy pod uwagę, ale do rady ostatecznie należy podjęcie uchwały.

Czyli sprawa absolutorium nie jeszcze przesądzona?

Dopóki nie odbyło się głosowanie to można tak powiedzieć.

A jakie jest w tej sprawie Pana osobiste stanowisko?

Ja widzę to z dwóch perspektyw: jako przewodniczący rady i jako mieszkaniec Nowogrodźca

To proszę zaprezentować te dwa punkty widzenia.

Jako mieszkaniec Nowogrodźca uważam, że inwestycje które zostały wykonywane skupiają się w większości na Nowogrodźcu, np. remont czerwonego kościoła na salę widowiskową, termomodernizacja ośrodka zdrowia, budowa nowych mieszkań socjalnych przy ul. Jodłowej i mieszkania socjalne po dawnym Verytas-ie, remont starego szpitala z przeznaczeniem na dom społeczny i rehabilitację. Te inwestycje oczywiście mnie cieszą ale...

jako przewodniczący rady nie zapominam o innych miejscowościach gminy. Stwierdzam, że burmistrz zapomniał jeżeli chodzi o inwestycje o reszcie gminy.

Dlaczego miałby to zrobić?

Nie wiem, ale zapomniał. Tak również sądzi o tym wielu mieszkańców gminy.

Nie do końca się z Panem zgadzam, słyszałem o rozpoczęciu budowy kanalizacji w Wykrotach?

Ta inwestycja była  zaplanowana, ale  dopiero w tym roku zaczęliśmy kanalizować jedną z największych miejscowości w gminie. Niech pan zwróci uwagę na stan dróg w Wykrotach. Wykroty swoje tereny przeznaczyły na Specjalną Strefę Ekonomiczną i dlatego powinny być priorytetowo traktowane. W Gościszowie też nie jest najlepiej.

Nie mogę do końca zrozumieć, dlaczego opinia Pana czy Komisji Rewizyjnej  o działalności burmistrza jest negatywna?

Zadał pan trudne pytanie, tutaj dochodzimy do sedna sprawy. Od początku kadencji burmistrz deklaruje, że jest otwarty na współpracę od pierwszego dnia kadencji z Radą Miejską, a czyny świadczą o czymś innym

Jakie czyny?

Zaproponowałem burmistrzowi robocze spotkania przedstawicieli obu klubów, przewodniczącego Rady Miejskiej i burmistrza, aby omawiać sprawy do załatwienia na bieżąco. Burmistrz odmówił bo twierdził, że nie widzi potrzeby.

Może dlatego, że rada obniżyła mu uposażenie?

Rada Miejska  nie obniżyła burmistrzowi pensji tylko określiła nowe uposażenie, na nową kadencję. Osobiście uważam że zasady wynagradzania wójtów burmistrzów, są złe. Burmistrzowie takich miejscowości Nowogrodziec zarabiają niewiele mniej niż np. prezydent Wrocławia.

A tak szczerze, czy decyzja o niższym uposażeniu burmistrza była dobra?

Moim zdaniem ta decyzja powinna bardziej motywować burmistrza do lepszej współpracy z radą.

A tymczasem burmistrz i rada zajmują się wypasaniem koni na boisku.

Jakich koni?

Radni skupieni w klubie Dobro i Pokój zarzucili  radnej z klubu Skutecznie i  Razem, że pasie konie na terenach należących do gminy. Sęk w tym, że ta radna, po pierwsze  nie ma koni,  a po drugie nie prowadzi działalności gospodarczej. Poświęciliśmy dużo pracy, że to tym radnym i burmistrzowi wyjaśnić.

Z drugiej strony Komisja Rewizyjna zarzuca burmistrzowi, że nie zrobił piłkochwytów?

Piłkochwyty i ogródki piwne były najmniej istotnymi wnioskami radnych i nie chcę się do tych drobnostek odnosić. To z premedytacją  uwypuklił burmistrz w wywiadzie z bolec.info.

Ale piwo z burmistrzem Pan by wypił?

Z chęcią postawię burmistrzowi nawet niepasteryzowane.

Czy zapoznał się Pan z wywiadem burmistrza z bolec.info?

Tak, ale nie zgadzam się z wielu jego tezami.

Co najbardziej się Panu nie podoba?

Burmistrz uważa, że radni klubu opozycyjnego Razem i Skuteczni są sfrustrowani. Według mnie to burmistrz jest sfrustrowany i zestresowany.  Nie może pogodzić się z tym, że teraz nie jest w stanie kierować niezależnym organem jakim jest Rada Miejska.  Robił to przecież przez trzy kadencje czyli 12 lat. Zapomniał co to znaczy współpraca. Uważa, że zawsze ma racje.

A tymczasem jak każdy popełnia błędy. Tkwi w tych błędach  i nie wyciąga z tego wniosków.

Zamiast współpracować i działać wspólnie z Radą Miejską burmistrz skupia się na walce z radnymi opozycyjnymi. A przecież w najbliższym czasie stoją przed nami duże wyzwania i trzeba dynamicznie rozwijać gminę. Realizować pomysły naszych mieszkańców i wykorzystywać ich chęć do pracy i aktywność

Czy myśli pan o radnym Sudole, któremu burmistrz sugerował aby pracował na rzecz gminy społecznie?

To typowa, czysta złośliwość burmistrza. Nie będę tego komentował.

Wróćmy jeszcze do działalności burmistrza. Burmistrz wywalczył dużą kasę od przedsiębiorców ze strefy, za podatek od nieruchomości, to ponad 20 milionów złotych?

Cieszy mnie fakt dodatkowych wpływów do budżetu, jednak odnoszę™ wrażenie, że sukces burmistrza ma też swoje ciemne strony™. Przez wieloletnią… walkę™ w są…dach, opartych… nawet o Brukselę™, strefa i gmina stracił‚a wiele na wizerunku. W ostatnich latach w naszej okolicy dynamiczniej niż nasza rozwiją się strefy w Bolesławcu czy w Gminie Gromadka. My zostaliśmy daleko w tyle.

Nie zgadzam się™ też z tezą…, że zwalniają…c inwestorów z podatku od nieruchomości, wcześniejsi radni spowodowali że Gmina straciła dochody a strefa nie przyczyni‚a się™ do rozwoju Gminy.

Cały czas powtarzam, że Gmina to nie słupki i konta w banku, to wspólnota mieszkańców, pracująca dla dobra gminy razem i skutecznie z lokalną władzą.

20 lat temu największym problemem dla mieszkańców gminy nie był‚y dziury w drodze tylko ogromne bezrobocie. I tamta rada współpracując z burmistrzem  Szczerbieniem postąpiła słusznie powołując Specjalną Strefę Ekonomiczną w Wykrotach, na warunkach jakie wtedy były atrakcyjne dla inwestorów.

Ale to, że do tej pory nie ma dobrego dojazdu do strefy z gminy Nowogrodziec obciąża lokalne władze.

 Wróćmy jednak do absolutorium. Czy bierze Pan pod uwagę taki scenariusz: Burmistrz nie dostanie absolutorium. Rada Miejska przeprowadza referendum odwołujące burmistrza. Jeżeli tak to kiedy?

Nie mam takich planów, w październiku ubiegłego roku mieszkańcy Gminy, w wolnych wyborach demokratycznych, zadecydowali kto będzie burmistrzem i kto ma  rządzić gminą.  My to szanujemy. Mam nadzieję, że burmistrz zrobi to samo i uzna wreszcie, że radnych opozycyjnych wybrali także mieszkańcy gminy i, że jest to niezależny od burmistrza organ.

Burmistrz dostanie absolutorium tak czy nie?

Ta decyzja należy do Rady Miejskiej. Zobaczymy w poniedziałek 24 czerwca.

Widział pan ulotkę, której treść prawdopodobnie Pana, jeszcze przed sesją absolutoryjną ma  dyskryminować?

Tak widziałem, nie wiem kto zrobił, chociaż domyślam się. Ta akcja jest poniżej wszelkiej  krytyki. To ujawniona frustracja moich przeciwników politycznych. Ja do takiego poziomu nigdy się nie zniżę.

Wnioski na koniec wywiadu:

Jak na dłoni widać brak współpracy ze strony burmistrza i jego ludzi z Radą Miejską, szczególnie z klubem opozycyjnym, rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji szkodzi gminie.

Skutecznie i razem z burmistrzem możemy zrobić więcej. Jesteśmy otwarci na współpracę.

Dziękuję za rozmowę

Dziękuję

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

~~Zielonkawobłękitna Szydlica   23 czerwca 2019r. o 16:30

~~Zielonkawobłękitna Szydlica

Postów:

~~Wielbłądza Morwa napisał(a): Czerna, Zebrzydowa i Nowa Wieś jest przykładem gdzie inwestycje to kilkanascie milionow inwestycji poza miastem w 2018 r. Liczby nie klamia, dlatego tak boja się slupkow. W 2019 r. Czerna 0 zł skutecznie i razem, tak radny z Czernej wyciaga wioske z marazmu. Jest liderem slupkow nieobecnosci na sesji i komisji.
Wiele inwestycji w miescie sluzy mieszkancom gminy a nie tylko Nowogrodxca.


Sołtys co ty pi....olisz. Marazm to był kiedy ty byłes u sterów. Gdzie dokonczony remont remizy OSP, gdzie boisko? Wasza najwieksza zasługą to likwidacja smietnika koło koscioła. W Czernej zero inwestycji bo radny z opozycji: " dzis burmistrz słucha i wykonuje polecenia a Klub Razem i Skutecznie stanowi i rzadzi, wsrod nich Pan radny z Czernej. Jak rzadzi tak ma" ten tekst mam przed oczami, na telefonie. Nie boje sie pozwu. Moge isc do sadu.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Topazowy Tulipan   23 czerwca 2019r. o 16:49

~~Topazowy Tulipan

Postów:

~~Indygowa Lewizja napisał(a): Przed wyborami wypasała konie na boisku a po wyborach ogrodziła boisko pastuchem elektrycznym to przewodniczącego nie razi. To jest kompromitacja.

A gdzie w Godzieszowie jest boisko nie rób z siebie Idioty .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Topazowy Tulipan   23 czerwca 2019r. o 16:56

~~Topazowy Tulipan

Postów:

~~Wielbłądza Morwa napisał(a): Czerna, Zebrzydowa i Nowa Wieś jest przykładem gdzie inwestycje to kilkanascie milionow inwestycji poza miastem w 2018 r. Liczby nie klamia, dlatego tak boja się slupkow. W 2019 r. Czerna 0 zł skutecznie i razem, tak radny z Czernej wyciaga wioske z marazmu. Jest liderem slupkow nieobecnosci na sesji i komisji.
Wiele inwestycji w miescie sluzy mieszkancom gminy a nie tylko Nowogrodxca.

Ty naprawdę jesteś taki głupi czy udajesz Ten Koń co się pasł niby na boisku w Godzieszowie pękł by ze śmiechu .o jakich inwestycjach ty pier.....sz kanalizacja to nie jest inwestycja gminna tylko Unijna napisz co oprócz kanalizacji zostało zrobione w tych wioskach .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Wielbłądza Morwa   23 czerwca 2019r. o 17:05

~~Wielbłądza Morwa

Postów:

Kanalizacja to jest inwestycja unijna, ciekawie sie robi... nie gminna. Dotacja jest unijna a inwestycja jak najbardziej gminy. Oj z taka wiedzą po władzie.

A ta Pani od koni, odkąd wie że sołtys nie mógł jej pozwolić na zajęcie boiska to dlaczego do dziś nie zabiera koni i dalej zawłaszcza boisko nielegalnie, no dlaczego ani podatku , ani dzierżawy - a doplaty pobiera ? No i boisko pod prądem. A dzieci gdzie mają grać w piłke?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Wielbłądza Morwa   23 czerwca 2019r. o 17:14

~~Wielbłądza Morwa

Postów:

Magda, Magda czemuś nam nie powiedziała...


~~Zielonkawobłękitna Szydlica napisał(a):
~~Wielbłądza Morwa napisał(a): Czerna, Zebrzydowa i Nowa Wieś jest przykładem gdzie inwestycje to kilkanascie milionow inwestycji poza miastem w 2018 r. Liczby nie klamia, dlatego tak boja się slupkow. W 2019 r. Czerna 0 zł skutecznie i razem, tak radny z Czernej wyciaga wioske z marazmu. Jest liderem slupkow nieobecnosci na sesji i komisji.
Wiele inwestycji w miescie sluzy mieszkancom gminy a nie tylko Nowogrodxca.


Sołtys co ty pi....olisz. Marazm to był kiedy ty byłes u sterów. Gdzie dokonczony remont remizy OSP, gdzie boisko? Wasza najwieksza zasługą to likwidacja smietnika koło koscioła. W Czernej zero inwestycji bo radny z opozycji: " dzis burmistrz słucha i wykonuje polecenia a Klub Razem i Skutecznie stanowi i rzadzi, wsrod nich Pan radny z Czernej. Jak rzadzi tak ma" ten tekst mam przed oczami, na telefonie. Nie boje sie pozwu. Moge isc do sadu.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Bladoniebieski Łubin   23 czerwca 2019r. o 17:29

~~Bladoniebieski Łubin

Postów:

Panowie Redaktorzy; Sesja zdjęciowa Pana Przewodniczącego skopana - prawdopodobnie celowo, myślę ,że nie darujecie radnym jako "melomani" tej "Muzy" . Myślę ,że będziecie kopać radnych opozycyjnych bo kibicujecie starej powiadowo-miejskiej ekipie od 1989 roku. Zmiana, która zaistniała w Nowogrodźcu to wyraz pragnienia zwykłych ludzi a Wy macie to gdzieś. Będziecie " podawać tlen" staruchom nie bacząc na potrzeby ludzkie. Jedynie co Was może usprawiedliwiać to to, że nie dostrzegacie trendów - ludzie chcą zmian. Pan Bernard już się nie zmieni, ale nie wiem dla czego Marczewscy skręcili tak bardzo w stronę BETONU, który już dawno z idei samorządowej zrobili sobie nie zły biznes dla pewnej grupy osób. Burmistrz Relich pokazany jak tow. Gierek czy inny wódz. Redaktorzy stoicie mniej lub bardziej świadomie w kontrze do zmian i do potrzeb współczesnego świata.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Wielbłądza Morwa   23 czerwca 2019r. o 17:34

~~Wielbłądza Morwa

Postów:

Wolność i swoboda, lgbt, róbta co chceta - chcemy zmian nowej idei samorzadowej
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Brudnoszary Bluszczyk   23 czerwca 2019r. o 18:32

~~Brudnoszary Bluszczyk

Postów:

~~Bladoniebieski Łubin napisał(a): Panowie Redaktorzy; Sesja zdjęciowa Pana Przewodniczącego skopana - prawdopodobnie celowo, myślę ,że nie darujecie radnym jako "melomani" tej "Muzy" . Myślę ,że będziecie kopać radnych opozycyjnych bo kibicujecie starej powiadowo-miejskiej ekipie od 1989 roku. Zmiana, która zaistniała w Nowogrodźcu to wyraz pragnienia zwykłych ludzi a Wy macie to gdzieś. Będziecie " podawać tlen" staruchom nie bacząc na potrzeby ludzkie. Jedynie co Was może usprawiedliwiać to to, że nie dostrzegacie trendów - ludzie chcą zmian. Pan Bernard już się nie zmieni, ale nie wiem dla czego Marczewscy skręcili tak bardzo w stronę BETONU, który już dawno z idei samorządowej zrobili sobie nie zły biznes dla pewnej grupy osób. Burmistrz Relich pokazany jak tow. Gierek czy inny wódz. Redaktorzy stoicie mniej lub bardziej świadomie w kontrze do zmian i do potrzeb współczesnego świata.


Hahaha Dobre przecież Bolec od zawsze przeciw Relichowi... Po prostu cała ta opozycja brzytwy się chwyta i nie wie co już ma wymyślić by zaszkodzić. Bo to jest jedyna jej metoda - wszystko źle.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

reklama Mrowka zaprasza
reklama Zapraszamy