ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4625, 3 lipca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zamek Kliczków zaprasza!
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tylko na Bolcu14 lipca 2019r. godz. 20:58, odsłon: 17337, Kazimierz Marczewski
- Te mieszkania to zwykłe meliny a żyjący w nich ludzie są uzależnieni od alkoholu - mówią mieszkańcy.
Bolesławiec - Informacje: Mieszkanka Nowogrodźca: boję się o dzieci i siebie Kamila Popik z córką, mieszkanka przy Sienkiewicza w Nowogrodźcu (fot. Kazimierz Marczewski)

W dniu 11 lipca wybuchł pożar w budynku komunalnym przy ulicy Sienkiewicza w Nowogrodźcu.  Pisaliśmy o tym i prowadziliśmy kilku minutową transmisję na żywo z akcji gaśniczej strażaków - w artykule Pożar budynku w Nowogrodźcu

Strażacy bardzo szybko uporali się z pożarem. Poszkodowana osoba została zatrzymana przez policję, bo wcześniej była poszukiwana.

Okazało się, że przyczyny powstania pożaru mogą mieć drugie dno. Mieszkające w budynku przy ulicy Sienkiewicza 10 dwie rodziny od kilku ładnych lat nie mają prądu, wody, sprawnych toalet, a w piecu często palą odpadami.

W ich mieszkaniach jest totalny bałagan. Mieszkania są własnością gminy Nowogrodziec.

W budynku tym mieszka także (w mieszkaniu własnościowym), pani Kamila Popik, matka dwójki dzieci. Po pożarze zdecydowała się z nami porozmawiać o swojej sytuacji.

- Po tym pożarze moje dzieci i ja czujemy się bardzo zagrożeni - mówi w rozmowie z Bolec.Info Kamila Popik.  - Boimy się, że mogą nas spalić, że możemy być zaatakowani przez pijanych czy odurzonych współlokatorów. Proszę władze miasta i osobiście burmistrza o wysiedlenie z tego domu te "pijackie", patologiczne rodziny, o umożliwienie nam spokojnego życia. Do moich dzieci boją się przyjść ich koleżanki i koledzy - dodaje.

Kamila Popik płacząc opisywała historie współlokatorów, w które było nam trudno uwierzyć:

Jest przecież XXI wiek. W centrum pięknego, małego, polskiego miasteczka jakim zapewne jest Nowogrodziec, mieszkają dwie rodziny, które nie mają prądu i wody. Załatwiają się do plastikowych butelek, kał i mocz wynoszą na zewnątrz. Używają "pościeli" i ubrań, które są brudne i tym kałem zanieczyszczone. Piją alkohol na potęgę, nie płacą czynszu, palą śmieciami itd.

- Te mieszkania na Sienkiewicza 10 to zwykłe meliny a żyjący w nich ludzie są uzależnieni od alkoholu - słyszymy od mieszkańców.

O tym wszystkim wie wiele osób, sprawę monitorują pracownicy Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, przyznając zgodnie z prawem im środki na utrzymanie, które w większości przez tych lokatorów przeznaczone są na alkohol

Według relacji świadków, w okresie letnim mieszkańcy tego domu pobierają z lokalnego cmentarza wodę, aby zrobić sobie herbatę czy kawę lub przyrządzić jakiś posiłek. Wieczorem swoje mieszkania oświetlają zniczami skradzionymi z tego cmentarza.

- Gromadzą w mieszkaniu i piwnicy śmieci, którymi palą w zainstalowanych w budynku piecach.  Mieszkania ich to miejsce schadzek dla pijących, żuli i lumpów.  Przez większość czasu lokatorzy  piją alkohol i leżą w swoich wyrach. Często wychodzą na zewnątrz, nie zawsze do końca ubrani i załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Obserwują to dzieci z sąsiadującej z budynkiem szkoły - słyszymy.

Okazuje się, że problemy tych mieszkańców doskonale znają władze miasta, policja, straż miejska, sąsiadująca z budynkiem społeczność szkoły podstawowej, mieszkańcy Nowogrodźca i inni. Przez kilka lat nikt nie potrafił rozwiązać tych spraw. To wygląda na zwykłą bezradność i niemoc oraz tolerowanie patologi.

Z doświadczenia wiadomo, że dopiero jak wydarzy się jakieś nieszczęście, odpowiedzialni natychmiast rozwiążą tego typu wynaturzenia. Może wybuchły pożar zawiniony zapewne przez pijanych lokatorów, mimo, że nikomu nic się nie stało to spowoduje.

W rozmowie z Bolec.Info burmistrz Nowogrodźca rozkłada ręce. Jak twierdzi, prawo nie pozwala mu na reakcję, która mogłaby w pełni rozwiązać problem. Nie ma także mieszkań dla takich patologicznych rodzin. Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej monitoruje sprawę i robi co może, aby pomagać tym ludziom.

Nie może sobie z tym także poradzić zarządca nieruchomości WSPÓLNOTA s.c. Aleksandra Dietrich, Andrzej Szulc z siedzibą w Lubaniu, która administruje tym domem w Nowogrodźcu. Aleksandra Dietrich w rozmowie z Bolec.Info stwierdziła, że nie ma wpływu na to się dzieje w mieszkaniach na Sienkiewicza 10, które są własnością gminy Nowogrodziec.

A lokatorzy od lat nie płacą czynszu, za prąd, ani za wodę. Wyrzucić ich na bruk jest niehumanitarne i w świetle prawa praktycznie niemożliwe.

Oficjalne stanowisko w tej sprawie władze Nowogrodźca zadeklarowały przesłać do Redakcji Bolec.Info w dniu 15 lipca. Gdy tylko je otrzymamy - opublikujemy.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

~Ciemnobursztynowy Ognik   14 lipca 2019r. o 21:13

~Ciemnobursztynowy Ognik

Postów:

Nie wierzę, to kolejna podobna sprawa w Nowogrodźcu, pewnie są jeszcze inne.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Pomidorowy Hibiskus   14 lipca 2019r. o 21:38

~Pomidorowy Hibiskus

Postów:

Mops wie i nic z tym nie robi, a kasę im dawać będą bo ich zdaniem alkoholizm to choroba już kiedyś to od jednej z pań tam pracujących to usłyszałem, więc jeśli ktoś chce od nich za darmo kasę wystarczy pić na potęgę i pisać wnioski co miesiąc bo ów mops kaskę da.. A jak pójdzie samotna matka z prośbą o jakiś zasiłek to tylko usłyszy czemu do roboty nie pójdzie.. Ten mops dawno powinni zamknąć
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Niebieskoszara Psianka   14 lipca 2019r. o 21:45

~Niebieskoszara Psianka

Postów:

Kamila witaj w klubie
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Żółta Sasanka   14 lipca 2019r. o 21:56

~Żółta Sasanka

Postów:

Dla normalnych ludzi pomocy nie ma, a dla takich zawsze. Normalnych się eksmituje w okresie letnim bez problemu - takich nie.
A jakieś wysyłanie na przymusowe leczenie odwykowe?
Skoro zagrażają zdrowiu i życiu normalnym lokatorom, to chyba wystarczająca podstawa...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Mlecznobiała Gipsówka   14 lipca 2019r. o 22:24

~Mlecznobiała Gipsówka

Postów:

Nie mieszkam w Nowogrodzcu juz 15 lat i od zawsze byla tam patologia a teraz to widze jest jeszcze gorzej widac jak im pomaga mops itp.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Kobaltowa Truskawka   14 lipca 2019r. o 23:40

~Kobaltowa Truskawka

Postów:

Władze powinny jak najszybciej załatwić tą sprawę zanim wydarzy się jakaś większa tragedia. Szkoda dzieci które tam mieszkają i muszą codziennie oglądać tą patologie.Jak narazie to w tej gminie bardziej się dba o taki margines społeczny niż o ludzi którzy pracują i uczciwie płacą podatki. Kamila trzymam kciuki i mam nadzieje że w końcu będziesz mogła w spokoju wychowywać swoje dzieciaczki!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Czerwonobrązowy Chmiel   15 lipca 2019r. o 0:34

~Czerwonobrązowy Chmiel

Postów:

Od wielu ładnych lat ciągły problem jest z nimi,jak zdarzy się tragedia to dopiero nasz zacny burmistrz coś zadziała. On tylko potrafi rozkładać ręce wspiera patologie a nie chce pomóc normalnym funkcjonującyM ludzia.Zainteresują się tym media i znów będzie wstyd na całą Polskę. Druga sprawa po co w tym mieście straż miejska wozi dupe urzędnika tylko i wypisuje od miesiąca mandaty.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Złocistożółty Modrzew   15 lipca 2019r. o 0:53

~Złocistożółty Modrzew

Postów:

Wizytówką Nowogrodźca są żule przesiadujący na ławkach, pod sklepem, lub w parku znajdującym się w centrum miasta. Zdarzało się też, że kąpali się w fontannie. Takie problemy to dla mieszkańców codzienność, a po udanym weekendzie można też zaobserwować powyrywane znaki drogowe, męskie członki narysowane na jezdni i powybijane szyby na przystanku. Ostatnio modne zrobiło się również rozwalanie boiska na pobliskiej wiosce.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

reklama Zapraszamy