ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4631, 9 lipca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Mrowka zaprasza
reklama Cyfrowy Polsat zaprasza
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tekst zlecony3 września 2019r. godz. 08:24, odsłon: 2463, Zlecony tekst
Warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu następuje na okres próby, wynoszący od roku do 3 lat.
Bolesławiec - Informacje: Jazda po alkoholu, a  warunkowe umorzenie postępowania Jazda po alkoholu, a warunkowe umorzenie postępowania (fot. )

O przestępstwie polegającym na prowadzeniu pojazdu mechanicznego (czyli pojazdu poruszanego za pomocą silnika, np. samochodu) w stanie nietrzeźwości mowa jest w art. 178a § 1 kk. Stan nietrzeźwości zachodzi wtedy, gdy zawartość alkoholu we krwi kierującego pojazdem przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Zgodnie z art. 178a § 1 kk, jazda po alkoholu grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do 2 lat. Sąd, wydając wyrok skazujący za jazdę w stanie nietrzeźwości, zawsze orzeka wobec skazanego (oprócz kary) zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat. Pijany kierowca, skazany wyrokiem sądu, obowiązany jest również do uiszczenia świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 tys. do 60 tys. złotych.

W sprawie o jazdę po alkoholu warto spróbować uzyskać warunkowe umorzenie postępowania. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne dla oskarżonego. Zgodnie z art. 66 § 1 kk, sąd może orzec warunkowe umorzenie postępowania, pod warunkiem, że:

  • wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne,
  • okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości,
  • postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.

W myśl art. 66 § 2 kk, warunkowego umorzenia postępowania sąd nie może orzec wobec sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 5 lat pozbawienia wolności.

Zobacz także: https://lextraffic.pl/jazda-po-pijanemu/

Warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu następuje na okres próby, wynoszący od roku do 3 lat i liczony od daty uprawomocnienia wyroku. Sąd podejmie warunkowo umorzone postępowanie, jeśli sprawca w okresie próby popełni ponownie to samo przestępstwo, za które został już skazany. Tutaj warto wspomnieć, że zgodnie z art. 178a § 4 kk  za ponowną jazdę po alkoholu grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Sąd może podjąć postępowanie, jeżeli sprawca dopuścił się innego przestępstwa niż te, za które został prawomocnie skazany lub rażąco narusza porządek prawny. Warunkowo umorzonego postępowania nie można jednak podjąć po upływie co najmniej 6 miesięcy od dnia zakończenia okresu próby.

Przy warunkowym umorzeniu postępowania sąd może orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres do 2 lat. Warunkowe umorzenie postępowania oznacza zatem dla oskarżonego możliwość szybszego odzyskania prawa jazdy.

Oskarżony, wobec którego sąd zastosował warunkowe umorzenie postępowania zachowuje status osoby niekaranej i wciąż może uzyska zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Adnotacja o warunkowym umorzeniu postępowania jest co prawda wpisywana w Krajowego Rejestru Karnego, jednak nie jest równoznaczna z wpisem do rejestru skazanych. Zaświadczenia o niekaralności nie uzyska ten, kto został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe (o ile wyrok skazujący nie uległ zatarciu).

Artykuł powstał we współpracy z lextraffic.pl

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Rumiana Hutujnia   3 września 2019r. o 20:21

~Rumiana Hutujnia

Postów:

Idealna antyreklama. Karać pijaków za koerownicą! Pijany kierowca, którt uzyska wynik powyżej 0.5promila powinien z definicji mieć zarzut usiłowania zabóstwa Zero tolerancji dla pijaków na drodze!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Rudoczerwona Lobelia   6 września 2019r. o 11:33

~~Rudoczerwona Lobelia

Postów:

Często probleme jest w tym, że grozi jakaś kara, nawet surowa, ale sędziowie jej nie stosują. Inna sprawa, że alkomat powinien być obowiązkowy w samochodzie. Ja bez swojego alkohita nigdzie się nie ruszam. Zazwyczaj najgłośniejsze są przypadki, w których zatrzymany kierowca miał dużo promili, ale chyba częściej to są kierowcy, którzy mają tylko trochę przekroczyli dozwolony poziom.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

reklama Zapraszamy