ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4666, 13 sierpnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zamek Kliczków zaprasza!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tekst zlecony20 września 2019r. godz. 10:18, odsłon: 2081, UM Bolesławiec
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Bolesławiec - Informacje: Szlak Projekt "Łużyce–Bory, rowerem przez kulturowe i przyrodnicze dziedzictwo pogranicza” (fot. )

"Łużyce–Bory, rowerem przez kulturowe i przyrodnicze dziedzictwo pogranicza” to projekt  współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

Partnerem Wiodącym jest Gmina Bolesławiec przy współpracy z Gminą Warta Bolesławiecka, Gminą Osiecznica, Gminą Miejską Bolesławiec oraz partnerem niemieckim – Miastem Bernsdorf.

Projekt realizowany od 1 września 2018 r. do 30 września 2019 r.

Wartość projektu:

 • Wydatki ogółem – 1 516 153,91 €
 • Suma wydatków kwalifikowalnych - 1 516 153,91 €
 • Wnioskowana kwota dofinansowania z EFRR – 1 288 730,30 €
 • Wkład własny – 227 423,61 €
 • Dofinansowanie projektu 85% wydatków kwalifikowalnych

W ramach projektu wybudowano i oznakowano szlak rowerowy  o długości ponad 62 km. Szlak prowadzi po terenach Gminy Bolesławiec, Gminy Warta Bolesławiecka, Osiecznica oraz Gminy Miejskiej Bolesławiec.

Na terenie Gminy Miejskiej Bolesławiec, szlak „Łużyce-Bory” swój początek ma przy dworcu PKP. Szlak biegnie przez tereny zielone po alejkach Placu Wolności, przecina ul. Ogrodową i znów alejkami doprowadza do ul. Sierpnia 80. Tu zaczyna się szlak łącznikowy, który prowadzi traktem pieszo-rowerowym ulicą  Asnyka  i Aleją Tysiąclecia do ronda w Kruszynie. Również od ul. Sierpnia 80 szlak prowadzi  ul. Bartosza Głowackiego, następnie przecina ulicę Kościelną i wkracza na Planty wzdłuż stawu. Następnie przecina ulicę Kubika do skrzyżowania z ulicą Garncarską  i dalej ulicą Gdańską, do skrzyżowania z ul. Śluzową i wyprowadza rowerzystów do granicy miasta miejscowością Rakowice.

Wykonane i zamontowane zostały 4 tablice informacyjne, z naniesioną dwujęzyczną mapą turystyczną, zawierającą informacje o szlaku po stronie polskiej i niemieckiej.

Wykonana została  dwujęzyczna aplikacja mobilna, na platformy iOS i Android „Łużyce-Bory”, która przybliża atrakcje pogranicza polsko – niemieckiego, prezentując w czytelny sposób dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe naszego regionu. Aplikacja zawiera również kompleksowe informacje o trasach turystycznych (rowerowych i pieszych). Zapraszamy zatem do odwiedzenia strony luzycebory.pl, pobrania aplikacji „Łużyce-Bory” i aktywnego odkrywania na nowo, być może jeszcze nieznanych, zakątków naszego regionu. 

W ramach projektu realizowane były wspólne wydarzenia promocyjno-kulturalne:

 • Konferencja inauguracyjna w Gminie Bolesławiec.
 • Wydarzenie inauguracyjne w Mieście Bernsdorf.
 • Piknik rycerski w Gminie Osiecznica.
 • Piknik rowerowy w Gminie Bolesławiec.
 • Piknik rodzinny w Gminie Warta Bolesławiecka.
 • Dzień parków i ogrodów w Mieście Bernsdorf.

 

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Bordowy Zawilec   21 września 2019r. o 14:34

~Bordowy Zawilec

Postów:

Odcinek biegnący przez Kruszyn jest źle oznakowany , brak znaków Stop , brak barierek , efekt wjeżdżający ludzie prosto pod auta. Znak ustąp jaki jest namalowany na ścieżce jest jak widać mało czytelny , a znak stop jest chyba bardziej respektowany przez ludzi a przede wszystkim dzieci.

Sprawa jest zgłoszona na Policję i do UG ale jak widać efektów zero. Poczekajmy do pierwszego rozjechanego rowerzysty ….
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Zielonoszary Cyprysik   21 września 2019r. o 21:34

~~Zielonoszary Cyprysik

Postów:

Akurat ten odcinek jest oznakowany ponad wymogi projektowe. Wymagane oznaczenia ścieżki znakami pionowymi ( koniec i początek ścieżki rowerowej) w miejscach skrzyżowania z drogami, jest dodatkowo oznakowane poziomymi napisami UWAGA i trójkątem ostrzegawczym z każdej strony. Dodatkowo w mało widocznych miejscach ustawione są lustra drogowe. Co do barierek, to te akurat nie są dozwolone, ponieważ ścieżka rowerowa wedle przepisów musi być dostępna jako alternatywna droga dojazdowa dla służb (pogotowie, straż pożarna itp)
Rowerzystom proponuję zapoznać się z kodeksem drogowym, lub choć troszeczkę czerpnąć przepisów o ruchu drogowym, zanim puszczą się galopem ścieżką rowerową nie bacząc na nic...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Złocisty Śnieżnik   23 września 2019r. o 10:46

~~Złocisty Śnieżnik

Postów:

~~Zielonoszary Cyprysik napisał(a): Akurat ten odcinek jest oznakowany ponad wymogi projektowe. Wymagane oznaczenia ścieżki znakami pionowymi ( koniec i początek ścieżki rowerowej) w miejscach skrzyżowania z drogami, jest dodatkowo oznakowane poziomymi napisami UWAGA i trójkątem ostrzegawczym z każdej strony. Dodatkowo w mało widocznych miejscach ustawione są lustra drogowe. Co do barierek, to te akurat nie są dozwolone, ponieważ ścieżka rowerowa wedle przepisów musi być dostępna jako alternatywna droga dojazdowa dla służb (pogotowie, straż pożarna itp)
Rowerzystom proponuję zapoznać się z kodeksem drogowym, lub choć troszeczkę czerpnąć przepisów o ruchu drogowym, zanim puszczą się galopem ścieżką rowerową nie bacząc na nic...[/c
Piszę to i jako rowerzysta i kierowca widząc co się wyprawia na tej ścieżce, nikt nie zważa na to że wjeżdża na drogę, wyścigi non stop, lustra na odcinku B-c Kruszyn najbardziej potrzebne na odcinku droga na Łaziska lustra brak, na dalszej części ścieżki są znaki stop i bramki jakoś tam można tu nie? no nic urzędnicy jak zwykle widzą tylko papiery a nie o co się dzieje w terenie … do tego śmietnisko na trasie … ludzie zabierajcie śmieci do domu one same nie znikną z trasy rowerowej czy z lasu!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

reklama Zamek Kliczków zaprasza!
Święto Ceramiki z Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" (19-23.08.2020r.) - ZAPRASZAMY!
Trwają przygotowania do Święta Ceramiki Trwają przygotowania do Święta Ceramiki

Bolesławieckie Święto Ceramiki już od 19 sierpnia.