ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4739, 25 października 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Cyfrowy Polsat zaprasza
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


BolecFelieton9 października 2019r. godz. 09:20, odsłon: 3306, Kazimierz Marczewski
Amerykanie nie uznają też Polski jako państwa w pełni demokratycznego, wolnego.
Bolesławiec - Informacje: Drzwi do Ameryki otwarte Kazimierz Marczewski (fot. Bernard Letowski)

Czy bolesławianie pojadą do Ameryki?

W piątek 4 października dotarła do Polski informacja, że prezydent Stanów Zjednoczonych podjął decyzję i podpisał stosowny dokument o zniesieniu wiz dla obywateli polskich.

Niegdyś niedostępny, pozostający w sferze marzeń, świat stoi dzisiaj otworem i czeka na bolesławian. W zasadzie będzie na wyciągnięcie ręki - odrobina chęci i już można zasiąść w fotelu w samolocie i polecieć za ocean.

Nie przypuszczam jednak, że bolesławianie od razu ruszą na podbój Ameryki, ale namawiam tych co mogą, aby odwiedzili Stany Zjednoczone, kiedy tylko będą mogli.

Jest to kraj, który został zbudowany przez imigrantów zarobkowych. Miałem możliwość być na wschodnim i zachodnim wybrzeżu USA. Odwiedziłem wiele miast i zobaczyłem Amerykę z wielu stron. Byłem między innymi w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Miami, Los Angeles, San Francisco, Las Vegas.

Szczególnie została mi w pamięci wizyta w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie. Obserwowałem tam start rakiety Falcon Heavy. W Waszyngtonie udało mi się też zobaczyć mecz koszykówki (NBA) Washington Wizards - Chicago Bulls. Ogromne wrażenie zrobił na mnie cmentarz narodowy Arlington, gdzie pochowany jest między innymi prezydent USA, który zginął z zamachu John Fitzgerald Kennedy. Wielkie emocje przeżyłem, gdy oglądałem kaniony w Nevadzie i Utah.

Kto pojedzie do USA od razu zauważy, że Stany Zjednoczone to kraj wolności, tolerancji i demokracji. Nie takiej tolerancji „na papierze”, jaką widzimy w Polsce, ale tolerancji rzeczywistej, praktycznej.

Warto tam pojechać i zobaczyć to wszystko, aby uświadomić sobie na czym polega i jak wygląda wspólne życie wolnych ludzi. Każdy może czuć się tam jak u siebie bez względu na to jakie ma korzenie, w co wierzy czy czym się zajmuje.

Amerykanie wszystko zawdzięczają swojej pracy i chęci budowania ciągle czegoś nowego. Ludzie są tam niezwykle uprzejmi, życzliwi i przyjaźni. To prawdziwi pracoholicy. Biznes kręci się non-stop. Markety spożywcze są otwarte przez całą dobę a widok kupujących o trzeciej nad ranem nikogo nie dziwi. Jednocześnie nikt nikomu nie wchodzi w sferę prywatną – nie krytykuje za to w co wierzy lub nie, albo z kim spędza wolny czas.

Ceny w USA są nieco wyższe niż w Polsce, ale za to porównywalne do tych, które widzimy w krajach Europy Zachodniej. Tańsza jest natomiast benzyna, która kosztuje nieco ponad trzy złote za litr. Pozwala to na łatwe podróżowanie po całym kraju. Zresztą infrastruktura drogowa jest także znakomicie przystosowana do ruchu samochodowego. Wszędzie są drogi szybkiego ruchu lub autostrady. To, co może zdziwić to to, że Amerykanie jeżdżą o wiele nowszymi i większymi autami niż Polacy, a mimo to limity prękości na autostradach są o wiele niższe niż u nas. W ten sposób dbają o bezpieczeństwo na drogach i to im się doskonale udaje.

Bezpieczeństwo to zresztą temat narodowy w USA. W wielu miejscach stosowane są procedury bezpieczeństwa: przez bramki przechodzi się nie tylko lotniskach, ale także w muzeach, halach sportowych, parkach rozrywki i wielu innych miejscach. To efekt zamachów terrorystycznych, m.in. na World Trade Center.

W USA byłem w 2001, ale też i w 2019 roku. Miałem wiec możliwość zobaczyć jak na przestrzeni ostatnich lat rozwinął się ten kraj w porównaniu do Polski. A właściwie jak rozwinęła się Polska w porównaniu do USA – bo to jednak to my mamy się czego od Amerykanów uczyć.

Z przykrością muszę stwierdzić, że nie pomogła nawet nam „dobra zmiana”. Znacznie zostaliśmy w tyłu i to w wielu dziedzinach i wciąż mamy wiele do nadrobienia. Gdyby Amerykanie nie robili nic, to zapewne potrzebowalibyśmy z pięćdziesięciu lat, żeby ich dogonić. W rzeczywistości nigdy Ameryki nie dościgniemy. To efekt nie tylko naszej historii, ale także mniejszego zaangażowania w prywatny biznes.

Z moich obserwacji wynika, że Amerykanie nie uznają też Polski jako państwa w pełni demokratycznego, wolnego. Dostrzegają zagrożenia ze strony państwowych instytucji i polityków, którzy próbują wpływać na wolne media ograniczając ich swobodę.

Dwutygodniowa wycieczka (na własną rękę czy zorganizowana) do Stanów Zjednoczonych, z pełnym wyżywieniem i codziennym zwiedzaniem, to wydatek minimum 10-15 tysięcy złotych na osobę. Nie jest więc to najtańszy urlop, ale mimo wszystko warty tych pieniędzy.

Kto ma możliwości i chce, ma teraz otwarte drzwi i może pojechać zobaczyć ten, niezwykły pod każdym względem, kraj. Gorąco do tego zachęcam – USA to nie tylko wielkie miasta znane nam z licznych filmów i seriali, ale także – a może przede wszystkim - niezliczone miejsca, które stworzyła natura. Pod względem turystycznym to jeden z najlepiej przygotowanych krajów na świecie. Wszystko jest jakby w większej skali – wielkie muzea, liczne „największe” eksponaty, olbrzymie parki narodowe, wielkie samochody, wielkie miasta itd.

O Stanach Zjednoczonym, największym światowym mocarstwie, można mówić w nieskończoność, ale koniecznie trzeba ten kraj odwiedzić, aby przekonać się co oznacza wolność i demokracja, jak ważna jest praca i tolerancja dla innych. Jak w zgodzie powinno się budować swoją światową przyszłość.

Chcesz zobaczyć uśmiechniętych i życzliwych ludzi, dynamicznie rozwijający kraj, jedź do Ameryki. Warto.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2 3 4 5 > >>

~~Różowoczerwona Sośnica   9 października 2019r. o 11:20

~~Różowoczerwona Sośnica

Postów:

Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. Zniesienie wiz jest działaniem pod publiczkę ale należy liczyć się z tym, że jak nasza gęba nie podoba się celnikowi to i tak nas nie wpuści. Wizy nadal są tylko zamiast konsula będzie przyznawał ją celnik na lotnisku więc wstrzymajcie lejce. Już sam fakt, że byliśmy jedynym w sumie cywilizowanym krajem, który potrzebuje wiz spowoduje, że na Polaków będą bardzo uważnie patrzeć. Dla Amerykanów jesteśmy tylko zacofanymi Januszami dlatego mnie tam nie ciągnie i nie mam zamiaru tam lecieć. Jest wiele innych kierunków ciekawszych od wymarzonego juesej. Powodzenia ale dla mnie to nie jest kraj wart odwiedzenia.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Jasnogranatowa Lnica   9 października 2019r. o 11:27

~~Jasnogranatowa Lnica

Postów:

Wcześniej drzwi hameryki też stały otworem Panie Redaktorze - wystarczyło wysupłać 500 zł na wizę - co przy podanym przez Pana z sufitu koszcie wycieczki jest drobną opłatą.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Rudobrunatnyrudawa Gęsiówka   9 października 2019r. o 11:43

~~Rudobrunatnyrudawa Gęsiówka

Postów:

Pisze Pan: "Dostrzegają [Amerykanie] zagrożenia ze strony państwowych instytucji i polityków, którzy próbują wpływać na wolne media ograniczając ich swobodę."

A to ciekawe, bo oglądam Tvn, Polsat, słucham Zetki, Rmf i jakoś nie zgrywa mi to z tym o czym Pan pisze. A jeśli chodzi Panu o TVP, to proponuję pooglądać "rządowej" niemiecką telewizję.
Świat mediów w USA i małej Polsce, w której przez polskojęzyczne media zagraniczne inne państwa kreują swoją politykę, jest zupełnie inny. Kompletnie nieporównywalne ze względów gospodarczych czy geopolitycznych.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Szarobłękitna Tibuchina   9 października 2019r. o 11:52

~~Szarobłękitna Tibuchina

Postów:

Na cholerę mi ta Ameryka
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

cemoi07   9 października 2019r. o 11:59

cemoi07

Postów: 164

Pierwszy akapit tekstu i pierwsza bzdura, która podobnie ma sie do stanu faktycznego, jak słynne ongis powiedzenie, że w Erewaniu rozdaja samochody.

Prezydent podpisał rekomendację, wystosowana do Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego, aby ten szczególnie przyjrzałał sie Polsce pod wzgledem przyjecia do Visa Waiver Program.

... jaką opinię wyrazi Departament? Nie wiadomo... troszkę obraz Polski przedstawił Autor w swym dalszym wywodzie... dodac należy, że Trump nie ma zbyt wielu sympatyków w rządzie, nie zpominając, że pod koniec grudnia ubiegłego roku Trump "karnie" zawiesił wypłaty dla ponad 800 tysięcy administracji federalnej Pracownicy 9 z 15 departamentów nie otrzymywali pensji.

Jeżeli nawet Departament Bezpieczeństwa krajowego uzna Polske za kraj bezpieczny, to o zniesieniu wiz zadecyduje nie Prezydent, a Kongres, a tam Trump jeszcze bardziej przekupczyne... nawet Impeachment Mu szykują.

Panie Kazimierzu, prośba - niechże Pan choć raz przygotuje się do tego co później pisze!

Zastosowana autokorekta
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Jasnobrunatna Aralia   9 października 2019r. o 13:29

~Jasnobrunatna Aralia

Postów:

O Ameryce marzy wiele osób
Będzie teraz szansa pojechać.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Złotożółty Ubiorek   9 października 2019r. o 13:40

~Złotożółty Ubiorek

Postów:

To, że wcześniej nie było można jechać to bzdura! Byłam kilkukrotnie. Wizę otrzymałam bez problemu.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Lilioworóżowe Parzydło   9 października 2019r. o 13:48

~~Lilioworóżowe Parzydło

Postów:

Panie Kazimierzu, cofnij się Pan kilkaset lat wstecz i przeanalizuj historię obu krajów do dnia dzisiejszego, to może zrozumiesz dlaczego Polska i Ameryka są na różnych poziomach rozwoju. Przez ten czas Ameryka właśnie była tym krajem, który kolonizuje inne terytoria, począwszy od zabierania ziem rdzennych Indian itd... My natomiast począwszy od I zaboru jesteśmy kolonizowani i okradani przez inne Państwa i ten proces trwa do dziś. Do dziś się nam mówi co nam wolno a co nie jak nie ze wschodu to z zachodu a przecież w XVI wieku byliśmy mocarstwem w Europie. Państwo zostało sprzedane przez szlachtę. Wtedy to chyba zaczął się ten proces, który Caryca Katarzyna zaplanowała i patrząc co się dzieje na scenie politycznej trwa w najlepsze. Polski naród niestety chyba taki już jest, że jak nie weźmiesz twardo za mordę, to chyba nic z tego nie będzie. Po drugie, to z poziomu turysty to chyba tak nie do końca poznamy prawdziwe życie i problemy tamtych mieszkańców. Może i pięknie wyglądają te ich uśmiechy jak patrzymy z boku ale czy są szczere i godne zaufania? O tym to mógłby napisać ktoś, kto przeżył z tym społeczeństwem kilka - kilkanaście lat a nie ktoś, kto kilka razy był na wycieczce,
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2 3 4 5 > >>

reklama Mrowka zaprasza
reklama Zapraszamy