ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4635, 13 lipca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Cyfrowy Polsat zaprasza
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tylko na Bolcu1 listopada 2019r. godz. 10:00, odsłon: 4913, Wojtek Szoka
O bezpieczeństwie na wszystkich świętych.
Bolesławiec - Informacje: Morze samochodów na 1 listopada Wypadek obwodnica (fot. Wojtek Szoka)

Trwa długi weekend związany ze świętem zmarłych. W tradycji nowoczesnej Polski, czas zadumy, spotkań z rodziną i wspominania tych którzy odeszli.

Jest to też czas wzmożonego ruchu na drogach. Ilość samochodów, które przewijają się przez polskie drogi wzrasta diametralnie. Ludzie odwiedzają rodzinne strony, a Policja jak co roku organizuje akcję ZNICZ. Działania te mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach w tym gorącym okresie. Czy to się uda? Pewnie po weekendzie usłyszymy o katastrofalnych statystykach pokazujących jak złymi kierowcami są Polacy, w telewizji czy radiu usłyszymy o tym jak to zmienić, co trzeba zmienić.


Ale czy to ma sens? Powyższe zdjęcie zostało dzisiaj zrobione po zderzeniu w jednym z ikonicznych miejsc i dla wielu kierowców z powiatu i okolic pozornie bardzo problematycznego. Kierująca Dacią wymusiła na kierowcy Hyundaia i doszło do zderzenia. Skończyło się na połamanych zderzakach, pogiętych lekko blachach i chwili nerwów. Kierująca rozwiązali sprawę między sobą. Był to przykład wyraźnego wymuszenia. Tutaj nie ma o czym debatować. Ale czy można było temu zdarzeniu zaradzić? Można było – kierująca Dacią mogła się nie śpieszyć, możliwe że kierowca Hyundaia widząc co się dzieje mógł zareagować, może mógł jechać wolniej? Największą bolączką kierowców jest właśnie prędkość. Żyjemy w przedświadczeniu, że musimy jechać szybko. Że ustawowe 50 km/h jest wynikiem „zbyt wolnym” dla samochodów. Tutaj skończyło się na połamanych plastikach i chwili nerwów, ale może skończyć się jak w Warszawie, gdzie zginął człowiek, który po uderzeniu został „wystrzelony” na parę metrów w powietrze. Polecam wam obejrzeć nagranie. Daje do myślenia, że prędkość zabija.

Skrzyżowanie Modłowej z obwodnicą w tym miejscu zostanie wzbogacone w tym miejscu o rondo. Oczywiście chodzi o bezpieczeństwo, bo w naszym mieście jedyną metodą utemperowania kierowców jest albo budowa ronda albo świateł. Jedno i drugie wpływa na przepływ ruchu co chociażby widać na rondzie znajdującym się kawałek dalej.

Przejeżdżając przez miasto widziałem morze aut i zero kultury. Na parkingach, na drogach, od przechodniów w stronę kierowców i na odwrót. Najbardziej boli brak kultury, brak umiejętności oceny sytuacji. Rodzi to sytuacje, kiedy to kierowcy zaczynają na siłę wyjeżdżać, wciskają się w każde wolne miejsce. Jadąc autem i patrząc dzisiaj na kierowców doskonale rozumiem czemu zwiększane są mandaty i czemu niektóre manewry są systematyzowane ustawowo. Tutaj nie chodzi o „zrobienie na złość” kierowcy, tutaj chodzi o nauczenie kultury. Kultury jazdy, ale także kultury osobistej. Bo największym problemem obok braku umiejętności (co wynika z wręcz idiotycznego systemu nauczania kierowców w Polsce jak i samej pracy instruktorów) jest właśnie brak kultury. Bo nieznajomość przepisów można naprawić, ale patrzenie tylko na siebie z klapkami na oczach i brak oceny sytuacji na drodze to jest cięższa sprawa do naprawy.

Długi weekend zapowiada się także wyjątkowo mroźnie. W nocy temperatura może spaść poniżej zero, na drogach jest wilgotno i może być ślisko. Większość z was pewnie już skrobała szyby, złorzecząc na pogodę. Może niektórzy z was nie mają jeszcze przygotowanych samochodów na zimę. Poprawa pogody zapowiada się dopiero w niedziele, ale warunki na drogach są zdradliwe. Miejcie to na uwadze i nie dajcie się zaskoczyć.

Także uważajcie na drogach, zdejmijcie te klapki na oczy tak samo jak podnieście nogę z gazu. Autor tego tekstu wie doskonale co to znaczy jechać w trasie wiele godzin i jak bardzo chce się być na miejscu, ale lepiej być na miejscu w całości, godzinę później niż dodawać rodzinie kolejną osobę do wspominania podczas dnia zmarłych.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Różowa Czereśnia   1 listopada 2019r. o 12:30

~Różowa Czereśnia

Postów:

To niech autor artykułu jak ma obawy jedzie pociągiem :-)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Sepiowy Żeniszek   1 listopada 2019r. o 14:27

~~Sepiowy Żeniszek

Postów:

~Różowa Czereśnia napisał(a): To niech autor artykułu jak ma obawy jedzie pociągiem :-)
NO I O TAKICH JAK TY, GŁUPIO MĄDRYCH, JEST WŁAŚNIE TEN ARTYKUŁ.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Jaskrawożółta Krokosmia   1 listopada 2019r. o 15:25

~Jaskrawożółta Krokosmia

Postów:

To zdarzenie było wczoraj a nie dzisiaj, więc po co piszecie kłamstwa
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

reklama Zapraszamy