ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4659, 6 sierpnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tekst zlecony2 grudnia 2019r. godz. 12:16, odsłon: 2278, Urzad Marszałkowski/bolec.info
Samorząd Województwa Dolnośląskiego przejął sześć następnych linii kolejowych od PKP w celu ich rewitalizacji.
Bolesławiec - Informacje: Dolny Śląsk przejmuje linie kolejowe od PKP Przejęcie kolejnych linii kolejowych PKP (fot. Urząd Marszałkowski)

Dolny Śląsk przejmuje następne linie kolejowe od PKP

Samorząd Województwa Dolnośląskiego przejął sześć następnych linii kolejowych od PKP w celu ich rewitalizacji i przywrócenia ruchu pasażerskiego. Kolejowa mapa Dolnego Śląska docelowo zostanie rozszerzona o ponad 20 nowych tras o łącznej długości około 400 km.

Systematyczne przejmowanie nieużywanych linii kolejowych to element umowy koalicyjnej zawartej rok temu między Bezpartyjnymi Samorządowcami a Prawem i Sprawiedliwością. Projekt rozpoczął się w ubiegłym roku. W październiku 2018 zarząd województwa podjął uchwałę w sprawie wyrażenia woli przejęcia odcinków linii kolejowych od PKP PLK SA. Podjęcie tych działań uzasadnione było postępującą degradacją niektórych linii oraz potrzebą zabezpieczenia korytarzy komunikacyjnych istotnych dla sieci transportowej województwa dolnośląskiego.

Pierwsza linia Bielawa – Dzierżoniów – przejęta pod koniec 2018 r. została szybko i sprawnie zrewitalizowana przez samorząd i już w grudniu tego roku, w nowym rozkładzie jazdy, zostanie udostępniona pasażerom. Będzie to historyczny moment dla mieszkańców Bielawy, bo po prawie 40 latach znów będą mogli bezpośrednio dojechać koleją do stolicy Dolnego Śląska.

To pierwsza linia, którą przywróciliśmy do życia, dzięki umowie koalicyjnej pomiędzy Bezpartyjnymi Samorządowcami oraz Prawem i Sprawiedliwością. W ciągu tego roku łącznie przejęliśmy już 6 odcinków i obecnie trwają przygotowania do ich inwentaryzacji. Docelowo rozszerzymy ofertę kolejową Dolnego Śląska. Takie są oczekiwania mieszkańców i my je spełnimy – zaznacza marszałek Cezary Przybylski.

Przejęcie i uruchomienie kolejnych tras będzie miało ogromne znaczenie dla rozwoju turystyki w regionie. Dzięki przejęciu tak wielu linii, połączenia kolejowe zyskają m.in. cztery dolnośląskie uzdrowiska (Świeradów Zdrój, Lądek Zdrój, Szczawno Zdrój, Przerzeczyn Zdrój), Karkonoski Park Narodowy oraz Park Narodowy Gór Stołowych. Łatwiejszy będzie również dojazd do niezwykłych zabytków jakimi są pałace wpisane na listę pomników historii, czyli do 9 obiektów z Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Takie zmiany z pewnością jeszcze bardziej zachęcą turystów do przyjazdu na Dolny Śląsk.

W sumie będzie to około 340 km dróg kolejowych, które mogą wpisać się w system komunikacji na Dolnym Śląsku. Mieszkańcy zyskają nowe połączenia do pracy, szkoły czy do miejsc wypoczynku, a turyści łatwiejszy dojazd do wielu turystycznych atrakcji w naszym regionie – zaznacza wicemarszałek Grzegorz Macko.

Nowo przejęte linie będą uzupełnieniem dla obecnie funkcjonującej sieci w ruchu regionalnym. Są to linie o charakterze lokalnym służące obsłudze wielu dolnośląskich miast, dziś zupełnie pozbawionych kolei. Korzystać z nich będą mogli przewoźnicy towarowi zwłaszcza producenci kruszyw, ale również turyści. Ponad 225 tysięcy Dolnoślązaków zamieszkujących 4 powiaty: kamiennogórski, lwówecki, górowski i złotoryjski zyska łatwiejsze skomunikowanie ze stolicą Dolnego Śląska.

- Podczas dzisiejszej sesji sejmiku planujemy zagwarantować środki finansowe na przygotowanie dokumentacji dla linii, o których dzisiaj mówimy – mówi Patryk Wild, radny województwa dolnośląskiego.

Według planów wszystkie trasy zostaną przekazane samorządowi województwa przez PKP do połowy 2020 roku. Pod zarządem Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu (jednostki podległej samorządowi województwa) konsekwentnie będą rewitalizowane i uruchamiane. Stanowią bowiem istotny element sieci transportowej województwa dolnośląskiego zarówno w zakresie przewozów pasażerskich, jak i towarowych.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Szarobrązowy Czarny   2 grudnia 2019r. o 22:50

~Szarobrązowy Czarny

Postów:

"Dzięki umowie koalicyjnej pomiędzy Bezpartyjnymi Samorządowcami oraz Prawem i Sprawiedliwością....
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Złocistozielony Czosnaczek   3 grudnia 2019r. o 19:15

~~Złocistozielony Czosnaczek

Postów:

to co ,jak koalicja się rozpadnie ,to tory też?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Biskupi Tamaryszek   4 grudnia 2019r. o 10:08

~~Biskupi Tamaryszek

Postów:

~~Złocistozielony Czosnaczek napisał(a): to co ,jak koalicja się rozpadnie ,to tory też?


No i to jest prawidłowa polityka pozytywnych trwałych faktów, bo gdy koalicja się rozpadnie to tory zostaną i nie będzie wykluczenia transportowego ludzi z małych miejscowości, bo to również ma sens ekonomiczny. Tylko pozostaje pytania czy to mamy zawdzięczać znienawidzonemu pisowi czy bezpartyjnym samorządowcom
ciekaw jestem kto kogo przymusił.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Brązowy Dziurawiec   4 grudnia 2019r. o 17:00

~~Brązowy Dziurawiec

Postów:

nikt nikogo ,jest kasa do wzięcia ,ot cała prawda.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Srebrna Konwalia   4 grudnia 2019r. o 21:57

~Srebrna Konwalia

Postów:

Poprostu kasa- dotacje z unii -pogodzi wszystkich
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1