ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4658, 5 sierpnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tylko na Bolcu13 stycznia 2020r. godz. 21:03, odsłon: 7141, Kazimierz Marczewski / Marcin Marczewski
Radny, który nie przychodzi na sesje i nie bierze udziału w posiedzeniach komisji otrzymuje nawet aż 80% diety. Za co?
Bolesławiec - Informacje: Bycie radnym w Bolesławcu to dobry biznes? Wieża ratusza po remoncie (fot. Bolec.Info)

W ostatnich miesiącach bolesławiecka Rada Miasta obraduje w nieco okrojonym składzie. Spowodowane jest to nieobecnością radnego Dariusza Filistyńskiego, choć i zdarza się, że w czasie sesji więcej krzeseł stoi pustych.

Radny za udział w sesjach i posiedzeniach komisji otrzymuje dietę. Dieta, ma przede wszystkim pełnić funkcję rekompensaty za wynagrodzenie utracone w związku z nieobecnościami radnego w swojej pracy. W praktyce jest atrakcyjnym i łatwym dodatkiem do pensji.

Czy opłaca się być radnym? Jaka jest wysokość diety radnego Rady Miasta Bolesławiec? Czy radny otrzymuje dietę, gdy go nie ma albo gdy nie pracuje na rzecz swoich wyborców? Znaleźliśmy odpowiedzi na te pytania i porównaliśmy jak to wygląda w innych miastach.

Okazuje się, że w przypadku Bolesławca bycie radnym to już nie tylko publiczna służba, ale i mały biznes. Co więcej – wystarczy zostać radnym, niewiele robić, a dieta i tak wpadnie do kieszeni. I to nawet w przypadku, gdy radny nie pojawi się na żadnym posiedzeniu komisji czy rady!

Nie ma więc co się dziwić, że miejscy radni tak bardzo się okopują na swoich stołkach i walczą o kolejne kadencje. Tym bardziej, że diety nie są opodatkowywane.

W Bolesławcu diety wynoszą maksimum tego, co przewiduje ustawa. Przewodniczący rady otrzymuje dietę w wysokości 2013 zł na miesiąc co oznacza, że w czasie kadencji zarobi z tego tytułu 120.780 zł. Wiceprzewodniczący odpowiednio 1610 zł za miesiąc (96 600 zł za kadencje). Jeśli radny jest przewodniczącym komisji stałej to jego dieta wynosi 1409 zł na miesiąc co daje 84.540 zł za kadencję. W przypadku zastępcy przewodniczącego komisji jest to kwota rzędu 1308 zł na miesiąc (78.480 zł przez całą kadencję). Radny, który nie pełni żadnej funkcji otrzymuje 1207 zł za miesiąc (72.420 zł na kadencję).

W Nowogrodźcu dieta radnych jest dużo mniejsza – przewodniczący rady otrzymuje 1431 zł na miesiąc,wiceprzewodniczący rady 1016 zł, przewodniczący komisji 927zł, zastępca przewodniczącego komisji 795zł. Radny, który nie pełni żadnej funkcji dostaje „tylko” 706 złotych.

Kontrowersje budzą jednak wysokości diet, które wypłacane są w przypadku nieobecności radnego w posiedzeniach rady.

Bolesławieccy radni za nieobecność na posiedzeniach na sesji i komisjach mają potrącane 10% diety za każdą nieobecność (w Nowogrodźcu wysokość potrącenia, 10% za nieobecność na sesji, 5% za komisje). Zakładając, że w miesiącu odbywa się jedna sesja i jedna komisja, radny, który nie był obecny na tych posiedzeniach będzie miał obniżoną dietę tylko o 20%.

Oznacza to, że w przypadku przewodniczącego komisji stałej radny otrzyma dietę w wysokości 1127 zł mimo, że nie wykonał dla swoich wyborców żadnej pracy!

Jeżeli radny jest na zwolnieniu lekarskim i nie przychodzi na sesje i komisje jego nieobecność traktowana jest jako nieusprawiedliwiona, a dieta obniżana jest zgodnie z wyżej wymienionymi regułami.

Informacje te potwierdza Agnieszka Gergont, Rzecznik Prasowa Urzędu Miasta. - Radny, który od września nie uczestniczył w sesjach rady i posiedzeniach komisji otrzymuje co miesiąc obniżoną dietę - mówi.

Wysokość potrąceń w przypadku nieobecności i zasady obniżania diety ustalają sami radni w drodze uchwały. Okazuje się, że w Bolesławcu potrącenia są wyjątkowo łagodne. Inaczej jest w innych miastach np. w 42-tysięcznej Dębicy (woj. podkarpackie).

- W Dębicy za nieusprawiedliwioną nieobecność radnego na sesji Rady potrącane jest 50% diety – mówi w rozmowie z Bolec.Info Mateusz Cebula, przewodniczący dębickiej rady miejskiej. – Dodatkowo za nieusprawiedliwioną nieobecność na posiedzeniu komisji potrąca się 25% diety. Dieta radnego będzie także pomniejszona o 15% w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecnosci na dyżurze – dodaje.

Oznacza to, że dieta radnego z Dębicy, który w danym miesiącu opuści posiedzenie komisji i nie weźmie udziału w sesji, zostanie obniżona aż o 75% (w Bolesławcu tylko o 20%).

Czy radny, który przez kilka miesięcy nie bierze udziału w sesji i komisjach powinien otrzymywać dietę? Czy powinna być ona obniżona tylko o 20%?  Zapraszamy do dyskusji.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 > >>

~Płomienny Żółwik   13 stycznia 2020r. o 21:14

~Płomienny Żółwik

Postów:

Powinien honorowo zwrócić, Albo przekazać na szczytny cel.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Bury Grzybień   13 stycznia 2020r. o 21:19

~Bury Grzybień

Postów:

Radny wybrany z ugrupowania prezydenta i wszystko jasne.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Zielonobrunatny Ciemiernik   13 stycznia 2020r. o 21:20

~~Zielonobrunatny Ciemiernik

Postów:

Gdyby było tak jak w Dębicy radny Filistyński nie otrzymał by żadnych pieniędzy.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Zielonobrunatny Ciemiernik   13 stycznia 2020r. o 21:23

~~Zielonobrunatny Ciemiernik

Postów:

~Płomienny Żółwik napisał(a): Powinien honorowo zwrócić, Albo przekazać na szczytny cel.


Na WOŚP?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ciemnoturkusowa Przylaszczka   13 stycznia 2020r. o 21:26

~~Ciemnoturkusowa Przylaszczka

Postów:

raczej na Caritas(odgórnie)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Ciemnopiwny Złotlin   13 stycznia 2020r. o 21:26

~Ciemnopiwny Złotlin

Postów:

Tylko jak wygląda kwestia usprawiedliwienia w Dębicy i Bolesławcu
?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Kanarkowa Aralia   13 stycznia 2020r. o 21:42

~~Kanarkowa Aralia

Postów:

Wyborcy!
Głosujcie tylko na takich kandydatów o których wiecie, że są uczciwi i porządni. Jak nie znacie , nie macie swoich pewnych i godnych zaufania-nie głosujcie na pierwszego lepszego bo może traficie na obiboka i pustaka lub najzwyczajniejszego cwaniaka. Na spotkaniach wyborczych trzeba pytać co zrobili a nie co mają zamiar zrobić. Z mojego doświadczenia wynika, że każdy z kandydatów mojego ugrupowania miał na względzie tylko i wyłącznie własny interes.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Brzoskwiniowa Borówka   13 stycznia 2020r. o 21:54

~Brzoskwiniowa Borówka

Postów:

Darmozjady
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 > >>

reklama Zapraszamy