ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4668, 15 sierpnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zamek Kliczków zaprasza!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tylko na Bolcu4 maja 2020r. godz. 00:00, odsłon: 1215, Kazimierz Marczewski/Sebastian Lellek
Św.Florian jest patronem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy, piekarzy
Bolesławiec - Informacje: Święto ludzi ognia Ogień (fot. By Fir0002 - Originally uploaded to the English Wikipedia here by the author, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11904)

4 maja święto ludzi ognia. Patronem tych zawodów jest Święty Folorian.

Święty Florian urodził się ok. 250 roku (według niektórych źródeł ok. 190 roku) w Zeiselmauer w Austrii. Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego - Dioklecjana. Był organizatorem i dowódcą oddziałów gaśniczych wchodzących w skład armii Imperium rzymskiego. W roku 304 stawił się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. 4 maja 304 r. poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns (Anizy).

Św. Florian jest patronem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy, piekarzy. Według jednej z legend Św. Florian już jako dziecko miał dokonywać cudów, podobno miał ugasić pożar domu jednym wiadrem wody.

Florian oficjalnie świętym chroniącym od ognia stał się dopiero w XVI wieku. W 1528 roku w Krakowie wybuchł pożar, który strawił znaczną część miasta, a w szczególności północną część Starego Miasta. Ocalał tam jedynie kościół pod wezwaniem Świętego Floriana. Odczytano to jako znak uznając, że patron uchronił kościół przed ogniem. Od tego też czasu Florian stał się patronem osób walczących z pożarem, opiekunem chroniącym przed ogniem.

Święty Florian przedstawiany jest jako młody żołnierz ubrany w strój legionisty rzymskiego. Przeważnie postać wylewa wodę z skopka (naczynie, wiadro z wodą) na płonący dom lub kościół. Często Florian jest przedstawiany nie jak zwykły legionista, ale jak oficer rzymski czy książę w hełmie i wspaniałej zbroi trzymający w dłoni lancę i proporzec.

Do jego atrybutów należą: kamień młyński u szyi, kolczuga, krzyż (czerwony i biały), miecz, palma męczeńska, płonący dom, orzeł, tarcza, zbroja.

Wszystkim strażakom, hutnikom, kominiarzom, garncarzom i piekarzom z okazji ich święta redakcja Bolec.Info składa najserdeczniejsze życzenia dużo zdrowia, szczęścia i radości w wykonywanej niezwykle ciężkiej pracy.

Pracownikom Bolesławieckich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych pracującym w Gościszowie, życzymy wytrwałości i powodzenia w życiu osobistym i zawodowym. Zdjęcie

BZMO Wydział w Gościszowie

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Złocista Firletka   4 maja 2020r. o 19:25

~Złocista Firletka

Postów:

Gratulacje
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

alabaster72   6 maja 2020r. o 7:00

alabaster72

Postów: 979

W imieniu swoim i wszystkich kominiarzy serdecznie dziękuję za życzenia. Pozdrawiam.

Oddam mało używane skrzydła i aureolę lub zamienię na rogi, kopyta i ogon...a nie, ogon mam
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ognistoczerwony Głóg   6 maja 2020r. o 16:03

~~Ognistoczerwony Głóg

Postów:

alabaster72 napisał(a): W imieniu swoim i wszystkich kominiarzy serdecznie dziękuję za życzenia. Pozdrawiam.


Myślę Ali , że więcej jest w Bolesławcu piekarzy , niż kominiarzy Ale o Florianie właśnie przed chwilą się dowiedziałem . Tak czy siak pozdrawiam jedynego kominiarza , jakiego mam zaszczyt znać ... nie licząc Twego szefa. Niech się dzieje jak najlepiej :)

Miłego popołudnia :)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

reklama Zapraszamy
Święto Ceramiki z Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" (19-23.08.2020r.) - ZAPRASZAMY!
Trwają przygotowania do Święta Ceramiki Trwają przygotowania do Święta Ceramiki

Bolesławieckie Święto Ceramiki już od 19 sierpnia.