ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4769, 24 listopada 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tylko na Bolcu1 lipca 2020r. godz. 11:54, odsłon: 1656, Bolec.Info
Zapraszamy do wysłuchania podcastu z pochodzącym z Bolesławca fotografikiem, wydawcą i laureatem Gloria Artis
Bolesławiec - Informacje: Moniatowicz o fotografii Janusz Moniatowicz (fot. Bernard Łętowski)

Janusz Moniatowicz to rocznik 1958, swój debiut wystawowy miał w 1976 w Bolesławcu, w którym się wychował. W tym roku mijają 44 lata od tej wystawy. Także w 1976 roku Janusz Moniatowicz dowiedział się o istnieniu Josefa Sudka i pierwszy raz w życiu trafił z wycieczką szkolną do Pragi. 10 lat później i jednocześnie 10 lat po śmierci Sudka fotografował pozostałości jego domu i jednocześnie pracowni w Pradze. To wiele zmieniło w fotograficznym życiu Mniatowicza.

W Fotogenicznym podcaście Bernard Łętowski rozmawia z nim o tym, co jest najważniejsze w fotografii i czego najbardziej w fotografii nie lubi. O różnicy między rzemiosłem a sztuką, o tym jak nie sfotografował Michaela Jacksona i jak fotografował pracownię Sudka. Fotografie domu wielkiego czeskiego fotografika stały się dla Janusza Moniatowicza przepustką do wystawy w Centre Pompidou w Paryżu i były pierwszymi pracami polskiego fotografika w zbiorach Victoria & Albert Museum w Londynie. Uwierzycie, że ten sukces pozbawił go pracy?

Bolesławianin skończył łódzką filmówkę i Akademię Filmową w Pradze. Jest laureatem medalu Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, członkiem i wieloletnim szefem jeleniogórskiego oddziału Stowarzyszenia Polskich Artystów Fotografików.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, można ją znaleźć także na Apple Podcasty i na Spotify. Albo tutaj:
 

Fotogeniczny podcast jest próbą rozmów o fotografii ze znakomitymi fotografami, którzy może nie są gwiazdami social mediów i zbiorowej wyobraźni, ale ich wiedza i talent nie kłaniają się modom. Podcast nie jest fotogeniczny dlatego, że dobrze się nań patrzy przez szkło. W tej nazwie chodzi mi o „fotogeniczny” w sensie członu „geniczny” – należący do gatunku i powstający w określony sposób.

Podcast jest realizowany w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.

Więcej o projekcie i kolejne rozmowy o fotografii znajdziecie na stronie www.fotogenicznypodcast.pl

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Żółtorudy Cząber   1 lipca 2020r. o 20:44

~Żółtorudy Cząber

Postów:

Janusz, prawdziwy człowiek i nauczyciel. Na przełomie lat 70/80 prowadził sekcję fotograficzną, gdzie stawiałem pierwsze kroki w fotografii. Zawsze podziwiałem jego talent, wiedzę i zwykłą, ludzką postawę.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

reklama Zapraszamy