Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMAEfekt-Okna zaprasza
BolecFORUM Nowy temat
Tylko na Bolcu
26 lutego 2017r. godz. 18:41, odsłon: 16782, Kazimierz Marczewski

Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

Ponad 150 zawodniczek i zawodników biegało w Parku Miejskim przy ulicy Piastów w Bolesławcu.
Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Bolesławiec 26.02.2017
Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Bolesławiec 26.02.2017 (fot. Kazimierz Marczewski)

 

W niedzielę 26 lutego 2017 r. Bolesławiec po raz drugi uczestniczył  w projekcie „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Bieg odbył się w Parku Miejskim przy ul. Piastów w Bolesławcu na dystansach: 1963 metrów ( startowało około100 osób) i 5000 metrów ( ponad 50 osób).

W organizację biegu zaangażowanych było  wiele lokalnych środowisk i osób: Bolesławieckie Stowarzyszenie AKTYWNI, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bolesławcu, Stowarzyszenie Ziemia Bolesławiecka, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bolesławcu, Kibice Zagłębia Lubin z FC Bolesławiec, Power-Soft Maciej Momotiuk, panowie Janusz Chudyba, Józef Potyszka i Jan Cołokidzi, Maciej Małkowski.

Wszyscy uczestnicy otrzymali specjalne medale i drobne upominki. Pogoda dopisała.

Poczęstunek a w tym bardzo smaczną grochówkę przygotował i zorganizował sołtys z Czernej Józef Potyczka. Zainteresowanie biegami było dość duże na mecie zebrało się ponad 150 osób i dopingowało zawodników.

   


O biegu:

3 lutego 2011 r. uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiono 1 marca Świętem Państwowym - Narodowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych:

(...) którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego z bronią w ręku jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu…

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” - w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego, aby w ten sposób podtrzymać pamięć o poległych bohaterach.

Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. W zeszłym roku wydarzenie zgromadziło 40 000 uczestników ze 160 miast z całej Polski oraz Nowego Jorku, Chicago, Londynu, Wilna, Grodna, Lidy, Żytomierza i nZdołbunowa

Symboliczny bieg na dystansie 1963 metrów to odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

 

Bolec.Info - zdjęcie

Bolec.Info - zdjęcie

Bolec.Info - zdjęcie

 

Więcej zdjęć w albumie Krystiana Kawy

Fotoreportaż: Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - 26.02.2017r.

Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - 26.02.2017r.

1 - Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - 26.02.2017r.

fot. Krystian Kawa / Bolec.Info, 2017-02-26

Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

~~Ricki niezalogowany
28 lutego 2017r. o 16:13
Przygotuj dla 200 osób to zobaczysz ile się szykuje i gotuje
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Kandydat pan Maciej niezalogowany
28 lutego 2017r. o 17:19
Otwarte sympatyzowanie z przeklętymi nie doda elektoratu.To elektorat prezia .Panu tylko ujma.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMAMrowka zaprasza
REKLAMA Praca dla Ciebie