ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4243, 17 czerwca 2019r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama

Reklama - zainstaluj Flasha

reklama Zapraszamt
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

BolecSzort17 kwietnia 2017r. godz. 10:25, odsłon: 15337, Bolec.Info
Koniec tradycji śmigusa-dyngusa w Bolesławcu
Młodzież biegająca z wiadrami pełnymi wody po Bolesławcu to już przeszłość - to już kolejny rok z rzędu.
Bolesławiec - Informacje: Koniec tradycji śmigusa-dyngusa w Bolesławcu (fot. Śmigus Dyngus w Bolesławcu?)

Podobnie jak w ubiegłym roku postanowiliśmy sprawdzić czy bolesławianie obchodzą w tradycyjny sposób tzw. "lany poniedziałek", który przypada na drugi dzień Świąt Wielkanocnych (w tym roku 17 kwietnia).

Jeszcze dekadę temu w Lany Poniedziałek bolesławiecka młodzież zwykła wychodzić na ulice miasta (bez względu na pogodę!) z sikawkami lub nawet wiadrami pełnymi wody. Zwykle byli to młodzi mężczyźni i chłopcy w wieku gimnazjalnym bądź licealnym, którzy za cel obierali sobie niewiasty (ale nie tylko).

W tym dniu były nawet pootwierane niektóre hydranty, aby miłośnicy tradycyjnego polewania mieli łatwy dostęp do wody. A gdy już zapełnili butelki i wiadra wodą nie pytali, czy ktoś chce być mokry. Po prostu polewali - albo symbolicznie, albo wylewając kilka wiader zimnej wody na głowę napotkanej "ofiary". Oprócz okrzyków przerażenia nikt im nie miał za złe tego oblewania.

Sytuacja zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat. Dzisiaj prawie każdy ma w kieszeni smartfon lub inne urządzenie elektroniczne, które w kontakcie z wodą może zostać zniszczone. A to już mogłoby powodować znaczące straty - i dla polewającego jak i dla polanego.

W tym roku, mimo sprzyjającej aury, ciężko jest znaleźć bolesławian wspierających tradycję śmigusa-dyngusa. Ani na osiedlu Staszica, ani w okolicach Jana Pawła II, ani na Starzyńskiego.

Czy to wynik kar, jakie grożą za polewanie i niszczenie mienia? Można otrzymać za to mandat w wysokości do 500 złotych. A może po prostu czasy się zmieniły i bolesławianie wolą obchodzić np. Halloween zamiast Lanego Poniedziałku?

Co o tym sądzicie? Zapraszamy do dyskusji.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 > >>

~Anonim   17 kwietnia 2017r. o 10:39

~Anonim

Postów:

"Sytuacja zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat. Dzisiaj prawie każdy ma w kieszeni smartfon lub inne urządzenie elektroniczne, które w kontakcie z wodą może zostać zniszczone. A to już mogłoby powodować znaczące straty - i dla polewającego jak i dla polanego."
ale to nie jest wina powyższego po prostu GINIE TRADYCJA w kościołach więcej mówi się o polityce ... nie słyszałem ostatnio wytłumaczenia kiedy powstał ten zwyczaj/rozpędzano ludzi ,którzy dyskutowali na temat pustego grobu/
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Pc   17 kwietnia 2017r. o 11:04

~~Pc

Postów:

To nie jest problem tylko dzisiejszego święta, to problem ogólny. Gdzie te czasy kiedy dzieciaki biegały po osiedlach, grały, spędzały cały dzień na świeżym powietrzu razem z rówieśnikami? Mamy czasy w których większość ludzi zamyka się w czterech ścianach i spędza czas w świecie wirtualnym. Po co spotykać się z garstką dobrych znajomych? Mogę ich mieć przecież setki na facebooku, nieważne że z większością nie zamieniłem ani słowa. Ważne, że są!
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~taka prawda   17 kwietnia 2017r. o 11:37

~~taka prawda

Postów:

~~Pc napisał(a): To nie jest problem tylko dzisiejszego święta, to problem ogólny. Gdzie te czasy kiedy dzieciaki biegały po osiedlach, grały, spędzały cały dzień na świeżym powietrzu razem z rówieśnikami? Mamy czasy w których większość ludzi zamyka się w czterech ścianach i spędza czas w świecie wirtualnym. Po co spotykać się z garstką dobrych znajomych? Mogę ich mieć przecież setki na facebooku, nieważne że z większością nie zamieniłem ani słowa. Ważne, że są!


Przykre, ale prawdziwe.......
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~NowePokolenie   17 kwietnia 2017r. o 11:56

~~NowePokolenie

Postów:

Teraz smigus dyngus przeniosl sie na snap chata xD
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Stach   17 kwietnia 2017r. o 12:05

~~Stach

Postów:

Idziemy dokładnie tą samą ścieżką co zachód. Za kilkadzisiąt lat będziemy mieli muzułmańskie zwyczaje. My sie nie interesujemy naszą wiarą, polityką, a oni wręcz przeciwnie. Rozmnażają się a wiara u nich miesza się z polityką. Co będzie zatem za 50- 70 lat? Europa może być tylko chrześcijańska albo w ogóle, bo na tych korzeniach wzrosła, a z dobrodziejstw chrzescijaństwa korzystaja też niewierzacy i oparte systemy polityczne... Szkoda.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~   17 kwietnia 2017r. o 12:21

~~

Postów:

Lać. Nie bać się tylko lać ;-)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~   17 kwietnia 2017r. o 12:22

~~

Postów:

Wystarczy pokropić kogoś symbolicznie, nie trzeba robić chamówy. Jak już koniecznie ktoś chce wylać komuś wiadro wody na głowę, to niech zacznie od domowników. Cała rodzinka się "ucieszy".
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~   17 kwietnia 2017r. o 12:35

~~

Postów:

Zanikają wiejskie obyczaje ;)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 > >>

Duet - dekoracje na każdą okazjęCasusAroni HydraulikMORENAZuraw KlevetDomoExpertAutogazMRpartsLombard Prawy Duzy
reklama Efekt-Okna zaprasza
Inne informacje z regionu
reklama Zapraszamy