Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMA Villaro zaprasza
BolecFORUM Nowy temat
1 stycznia 2018r. godz. 22:45, odsłon: 748, Zlecony tekst

Neofobia żywieniowa - czym jest?

Dziecko, które nie chce jeść spędza sen z powiek rodzicom.
NEOFOBIA ŻYWIENIOWA – CZYM JEST?
NEOFOBIA ŻYWIENIOWA – CZYM JEST? (fot. )

W takiej sytuacji mówimy, że mamy do czynienia z niejadkiem. Nie zawsze jest to słuszne stwierdzenie, ponieważ problem z jedzeniem może być bardziej złożony. Maluch, z którym toczymy walkę o każdy kęs jedzenia wcale nie musi być niejadkiem. Może okazać się, że w jego przypadku mamy do czynienia z neofobią żywieniową.

Czym jest neofobia żywieniowa?

Neofobia żywieniowa to długotrwała niechęć do pokarmów o określonym smaku, zapachu, czy teksturze. Należy ją jednak odróżnić od zwykłej niechęci do jedzenia. Zasadniczą cechą, która pomaga odróżnić zwykłe grymaszenie od neofobii jest fakt, że dziecko grymaszące odmawia jedzenia produktów, które już zna i lubi. Natomiast dziecko z neofobią żywieniową będzie odmawiać jedzenia produktów, których nie zna lub wyglądają one na nieznane (np. są podane w innej formie).  Neofobia żywieniowa może pojawić się już w wieku niemowlęcym, choć najczęściej dotyczy dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Z kolei zwykłe grymaszenie i wybrzydzanie, które nie jest związane z neofobią pojawia się najczęściej około 3. roku życia. Kolejną ważną cechą, która odróżnia niejadka od dziecka z neofobią żywieniową jest fakt, że dziecko, które grymasi w końcu zje dany produkt, ponieważ będzie głodne. W przypadku dziecka z neofobią tak się nie stanie. Nawet gdy maluch będzie bardzo głodny nie sięgnie po produkt, którego wcześniej odmówił. Istotną różnicą jest również to, że neofobia zazwyczaj nie ustępuje z wiekiem, a wręcz przybiera na sile i towarzyszy danej osobie nawet w wieku dorosłym.

Co jest przyczyną rozwoju neofobii żywieniowej?

Wiemy już czym jest neofobia żywieniowa, więc pozostaje nam odpowiedzieć na pytanie – jakie czynniki decydują o tym, że pojawi się ona w konkretnym przypadku? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ czynników jest wiele. Zazwyczaj jest tak, że o jej wystąpieniu decyduje kombinacja różnych czynników.

1. Czynniki genetyczne

Jednym z czynników, który może decydować o wystąpieniu neofobii żywieniowej jest uwarunkowane genetycznie odczuwanie smaku gorzkiego. Zwiększona wrażliwość na ten smak może być jedną z przyczyn niechęci do spożywania określonych produktów.

2. Czynniki środowiskowe – preferencje żywieniowe

Czynniki, które decydują o rozwoju neofobii żywieniowej pochodzą nie tylko z naszych genów, lecz także ze środowiska zewnętrznego. Na rozwój neofobii duży wpływ mogą mieć zachowania żywieniowe rodziców, które dziecko wnikliwie obserwuje i stają się one dla niego przykładem do naśladowania. Bolec.Info - zdjęcie

3. Czynniki środowiskowe – sposób karmienia

Tak naprawdę już w łonie matki dziecko poznaje nowe smaki dlatego duży wpływ na rozwój neofobii żywieniowej może mieć sposób żywienia przyszłej mamy. Im bardziej urozmaicona będzie jej dieta, tym lepiej dla dziecka. Można powiedzieć, że dzięki różnorodnej diecie mamy, dziecko staje się bardziej otwarte na nowości. Dlatego tak ważne jest, by już w okresie ciąży zadbać o prawidłowo zbilansowany jadłospis. Jeśli nurtują nas pytania na temat żywienia w ciąży możemy rozwiać nasze wątpliwości zadając pytanie dietetykowi na stronie https://kcalmar.com/zapytaj-dietetyka/. Kolejną kwestią jest moment wprowadzenia nowych pokarmów. Ich zbyt późne wprowadzanie do diety oraz szybkie zaniechanie ich podawania jeśli dziecko odmówi jedzenia to duży błąd. Jak pokazują liczne obserwacje dopiero podanie nowego produktu około 10 razy powoduje jego akceptację. Nie należy zatem poddawać się zbyt szybko! Ważną kwestią jest także umożliwienie dziecku poznawania żywności poprzez dotyk. Dzięki temu, że dziecko może jeść palcami, łatwiej oswaja się z nowymi produktami. Jest to szczególnie istotne u dzieci poniżej 3. roku życia.

4. Osobowość

Istnieją pewne typy osobowości, które predysponują do wystąpienia neofobii żywieniowej. Częściej obserwuje się ją u dzieci nieśmiałych oraz niestabilnych emocjonalnie.

 

Jak postępować w przypadku neofobii żywieniowej?

Neofobia żywieniowa to problem, którego nie można lekceważyć, ponieważ może prowadzić do wielu niedoborów żywieniowych. Są one szczególnie niebezpieczne biorąc pod uwagę fakt, że organizm dziecka znajduje się w kluczowej fazie rozwoju. W przypadku dziecka z neofobią żywieniową nie pomoże płacz, prośby, czy groźby rodziców. Warto wiedzieć jak postępować z takim dzieckiem, by nie dopuścić do pogłębienia się problemu. Oto kilka złotych zasad.

- Podawaj posiłki w niewielkich ilościach i o stałych porach.

- Proponuj dany produkt wielokrotnie.

- Podawaj nowe produkty z tymi, które dziecko już zna i lubi.

- Zadbaj o pozytywną atmosferę podczas posiłku – nie krzycz, nie narzekaj, nie ponaglaj dziecka.

- Daj dziecku możliwość samodzielnego jedzenia, pozwól mu jeść palcami.

Neofobia żywieniowa to złożony problem i u każdego dziecka będzie miała inny przebieg. Dlatego najlepiej zgłosić się do wykwalifikowanego dietetyka, który pomoże nam zadbać o to, by dziecko jadło prawidłowo.

Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMA Muzeum Ceramiki zaprasza