Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Tylko na Bolcu
3 maja 2011r. godz. 09:48, odsłon: 3503, Bolec.Info

Bóg Honor Ojczyzna

Po raz siódmy pod Krzyżem Milenijnym w Wilczym Lesie śpiewano pieśni patriotyczne.
Festiwal pieśni patriotycznej
Festiwal pieśni patriotycznej (fot. Bolec.Info)
2.maja br. odbyła się uroczystość patriotyczno religijna w Wilczym Lesie pod Krzyżem Milenijnym. Uroczystość zorganizowały trzy powiaty: bolesławiecki, złotoryjski i legnicki. Gospodarzem uroczystości był wójt gminy Warta Bolesławiecka i proboszcz miejscowej parafii.
Uczestniczyło wojsko z 10 brygady kawalerii pancernej, ochotnicze straże pożarne i liczni mieszkańcy regionu. Odbył się także apel poległych i oddano salwę honorową.
Bolesławiec reprezentował Dariusz Kwaśniewski członek Zarządu Powiatu. Wygłosił on bardzo interesujące przemówienie, które załączamy w całości.
Po oficjalnych uroczystościach, odbyła się tradycyjna majówka, można było zakosztować wspaniałego ciasta, wojskowej grochówki i napić się kawy i herbaty.
Poniżej przemówienie Dariusza Kwaśniewskiego:

Szanowny Księże Proboszczu,
Panie Wójcie (Panowie Wójtowie), Panie pułkowniku,
zaproszeni goście, Szanowni Państwo…


Już po raz siódmy spotykamy się w tym niezwykłym miejscu, pod Krzyżem Milenijnym w Wilczym Lesie, aby wziąć udział w Festiwalu Piosenki Religijno – Patriotycznej.

Uroczystości poświęconej Janowi Pawłowi II i Ojczyźnie. Spotykamy się także w szczególnym czasie – czasie jakże ważnych dla nas wydarzeń.

Wczoraj dokonano beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II – Papieża Polaka. Dziś przypada Święto Dnia Flagi i wszystkich Polaków mieszkających za granicą. Jutro kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji III Maja.

Te wielkie wydarzenia postanowiliśmy uczcić razem – my: przedstawiciele duchowieństwa, samorządowcy, wojskowi, mieszkańcy naszych zaprzyjaźnionych gmin i powiatów.


Czy jest idea, myśl, która łączy wszystkie te wydarzenia? Tak. Taką ideą jest bliska większości
z nas dewiza: „BÓG, HONOR I OJCZYZNA”.

Co prawda oficjalnie słowa te znalazły się
na wojskowych sztandarach dopiero w 1993 roku, ale tak naprawdę związek „Boga, Honoru
i Ojczyzny”, związek wiary i patriotyzmu towarzyszył nam przez wieki. W czasach wielkiej chwały i czasach trudnych. W czasach radości i chwilach zwątpienia.


I choć nie odbieramy prawa do miłości Ojczyzny osobom wyznającym inne systemy wartości, to na pewno mamy prawo przypominać o wiekowych związkach wiary i patriotyzmu. Początki polskiej państwowości związane są przecież z przyjęciem chrztu przez pierwszego historycznego władcę – Mieszka I. Związek wiary i patriotyzmu towarzyszył ofierze Henryka II Pobożnego w bitwie pod Legnicą; z „Bogurodzicą” na ustach rozpoczynali bitwę pod Grunwaldem wojowie Władysława Jagiełły.

Wiara w Boga, honor i umiłowanie Ojczyzny towarzyszyły nam Polakom w czasach świetności Polski Jagiellonów i w tragicznych wydarzeniach wieku XVIII. Wieku, który mimo próby ratowania Polski – jaką było także uchwalenie Konstytucji III Maja – okazał się dla nas czasem zgubnym. Czasem utraty suwerenności i niepodległości.


Przez długie 123 lata niewoli, marząc o wolności i walcząc o nią – w powstaniach listopadowym
i styczniowym czy wojnie obronnej 1920 roku – Polacy modlili się, prosząc: „Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie…”. Związek wiary i patriotyzmu pomagał przetrwać nam ciężkie czasy ostatnich kilkudziesięciu lat – czasy dwu totalitaryzmów. I ostatecznie pomógł.

Nie zapomnimy proroczych słów wypowiedzianych przez Ojca Świętego na placu Piłsudskiego w Warszawie
w czerwcu 1979 roku podczas pierwszej jego pielgrzymki do Polski: "Niech zstąpi Duch Twój
i odnowi oblicze ziemi... Tej ziemi!"


Słowa i autorytet Ojca Świętego, Jana Pawła II, towarzyszyły nam w ostatnich trzydziestu latach. Latach mozolnego budowania naszego kraju – kraju już suwerennego i odrodzonego. To Papież Polak uczył nas nowego patriotyzmu. Patriotyzmu, który nie musiał już być heroiczną walką, ale powinien być trudem codziennego budowania.

Patriotyzmu rozumianego jako praca na rzecz Ojczyzny i innych ludzi. Powinniśmy pamiętać jego nauki: "Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi" – byłoby dobrze, gdybyśmy pamiętali o tych słowach na co dzień.


Mówi się często, że Jan Paweł II zmienił Polskę, ale… nie zmienił Polaków. Że jego wielkość zmieniła świat, unicestwiła zimne wojny i obaliła mury. Ale nie zdołała zmienić mentalności wielu z nas.

Starajmy się więc, aby spuścizna wielkiego Polaka i patrioty była dla nas drogowskazem również teraz i w przyszłości. Pracujmy na rzecz powodzenia naszych rodzin naszych małych ojczyzn: gmin i powiatów. I całego kraju.

Ta praca na rzecz dobra ogólnego, na rzecz innych ludzi niech będzie esencją współczesnego patriotyzmu.

Mamy przecież wartości, które nas do niego prowadzą: „BÓG, HONOR i OJCZYZNA”.

Festiwal pieśni patriotycznej
Festiwal pieśni patriotycznej (fot. Bolec.Info)
Festiwal pieśni patriotycznej
Festiwal pieśni patriotycznej (fot. Bolec.Info)
Festiwal pieśni patriotycznej
Festiwal pieśni patriotycznej (fot. Bolec.Info)
Festiwal pieśni patriotycznej
Festiwal pieśni patriotycznej (fot. Bolec.Info)
Festiwal pieśni patriotycznej
Festiwal pieśni patriotycznej (fot. Bolec.Info)
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).