Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMAEfekt-Okna zaprasza
BolecFORUM Nowy temat
  Czas na imprezę  
2 maja 2019r. godz. 14:43, odsłon: 4749, Kazimierz Marczewski

Nasza biało-czerwona!

Biel jest symbolem czystości, lojalności, pokory i szlachetności,czerwień to: miłość, dzielność,żarliwość i poświęcenie.
Święto Flagi Bolesławiec 2 maja 2019
Święto Flagi Bolesławiec 2 maja 2019 (fot. Kazimierz Marczewski)

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest od 2004 roku, kiedy to Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 r. ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego. W wyniku decyzji Sejmu święto zmieniono na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Na bolesławieckim rynku w samo południe odbyły się uroczyste obchody Dnia Flagi. Organizacji wydarzenia podjął się Urząd Miasta Bolesławiec, 23 Śląski Pułk Artylerii. W uroczystościach uczestniczyli żołnierza Armii Amerykańskiej. Przemówienie okolicznościowe wygłosił prezydent Bolesławca.

Obchody trwały 20 minut i  miały bardzo uroczysty charakter. Ponad setka zgromadzonych żołnierzy, dęta orkiestra miejska, poczty sztandarowe i poczet flagowy przedstawicieli władz mundurowych podkreślały doniosłość wydarzenia.

Nie zabrakło także przedstawicieli władz miasta i powiatu, dowódców służb wojskowych, jednostek mundurowych oraz przedstawicieli społeczności kombatantów  i mieszkańców Bolesławca( około 100 osób).

Zbigniew Kaźmierski deklamował wiersz patriotyczny, który sam napisał na tą uroczystość.

Poczet flagowy wywiesił na maszcie w centralnym punkcie bolesławieckiego rynku biało-czerwoną flagę narodową. Uroczystości zakończyły się odegraniem pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego i przemarszem wojsk ulicą Sierpnia.

Co oznacza biel i czerwień

Historia polskiej flagi jest długa i niezwykle ciekawa. Jej początki sięgają X wieku, kiedy to polscy książęta używali chorągwi,ale miały bardzo różne kolory i były prywatnymi symbolami. Chorągiew jako flaga narodowa pojawia się na przełomie XIII i XIV wieku. Była ona czerwona z białym orłem umieszczonym nieco bardziej w lewo niż pośrodku. Kolory biały i czerwony, jako barwy państwowe Polski, zostały wprowadzone przez parlament 7 lutego 1831 roku. Za symbol państwowy flaga biało-czerwona została uznana dopiero po I wojnie światowej, w 1919 roku. 

Barwy naszej narodowej flagi pochodzą od herbu państwa.Górny pas – biały – wywodzi się od białego orła i białej litewskiej Pogoni, dolny – czerwony – od pola tarczy herbowej. Biel w połączeniu z czerwienią jako symbole zaistniały 3 maja 1792 r., kiedy to Polki patriotki dla uczczenia pierwszej rocznicy Konstytucji 3 maja przewiesiły białe szarfy przez czerwone suknie. Po wybuchu powstania listopadowego wprowadzono biało-czerwone kokardy wojskowe.

Biel symbolizowała na nich „dobro i czystość dążeń narodu polskiego”, a czerwień „dostojność i majestat władców polskich”. W heraldyce biel jest symbolem czystości, lojalności, pokory i szlachetności. Czerwień oznacza miłość, dzielność, żarliwość i poświęcenie. Takie znaczenie mają kolory polskiej flagi.

Bolec.Info - zdjęcie

Bolec.Info - zdjęcieBolec.Info - zdjęcie

Bolec.Info - zdjęcie

Bolec.Info - zdjęcie

Bolec.Info - zdjęcie

Bolec.Info - zdjęcie

Bolec.Info - zdjęcie

Bolec.Info - zdjęcie

Bolec.Info - zdjęcie

Bolec.Info - zdjęcie

Bolec.Info - zdjęcie

Bolec.Info - zdjęcie

Bolec.Info - zdjęcie

Bolec.Info - zdjęcie

Bolec.Info - zdjęcie

Nasza biało-czerwona!

~~Ciemnoróżowa Werbena niezalogowany
3 maja 2019r. o 17:51
Piszecie że święto 3 - majowe trw.A według mnie skończyło się zanim zaczęło.Bo czy parada wojska, składanie wieńców pod jakimiś tam pomnikami,przemarsz orkiestr dętych,msze w kościołach - dają powody do radości.Młodzieży trzeba dać inne możliwości cieszenia się historią.A włodarze miasta niech przestaną myśleć że to jest ich miasto , i że ich sposób na obchody każdego ze świąt są jedyne - i nie powtrzalne.Co roku rutyna i banał.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMA 1,5% podatku dla Klekusiowo
REKLAMAMrowka zaprasza