Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Tekst zlecony
12 września 2019r. godz. 09:01, odsłon: 399, Zlecony tekst

Robot współpracujący – nowa kategoria maszyn

Jedną z kategorii maszyn wykonujących różne prace dla ludzi jest robot współpracujący.
Robot współpracujący – nowa kategoria maszyn
Robot współpracujący – nowa kategoria maszyn (fot. )

Różni się od innych urządzeń tym, że nie wykonuje samodzielnie pewnych czynności, ale w kooperacji z człowiekiem. Pozwala to wyeliminować pewne błędy, które pojawiają się w przypadku, gdy pracownik jest zmęczony długotrwałą, powtarzalną pracą.

Inną zaletą takiej współpracy jest obniżenie kosztów integracji robota, usprawnienie jego montażu oraz instalacji. Zatrudnienie współpracującej maszyny to niższe koszty niż koszt tradycyjnej robotyzacji. Robot o małych gabarytach może być bez problemu przenoszony i mocowany w dowolnym miejscu firmy czy fabryki.

Robot współpracujący znajduje zastosowanie w wielu branżach. Jego praca jest wykorzystywana w takich czynnościach, jak podnoszenie i umieszczanie przedmiotów, obsługa maszyn, pakowanie, paletyzacja, kontrola jakości, montaż, klejenie, lakierowanie, spawanie, wytwarzanie sprzętu medycznego i elektronicznego.

Roboty tego typu sprawdzają się w wielu branżach, m.in. spożywczej, farmaceutycznej, obróbce metali, chemicznej oraz branży automotive.

Korzyści i wady pracy robotów

Jak już wcześniej wspomniano, zdecydowaną zaletą robotów jest to, że mogą pracować wydajnie przez wiele godzin. Nie potrzebują przy tym wynagrodzenia ani pożywienia, nie biorą też urlopów czy zwolnień lekarskich.

Nie jest to jednak rozwiązanie idealne i bezkosztowe. Roboty potrzebują konserwacji, napraw i zasilania. Ich użytkowanie wiąże się zatem z uszczuplaniem pewnych zasobów. Wymagają obsługi technicznej, za którą zakład pracy musi zapłacić.

Nie tylko użytkowanie robotów kosztuje, również samo nabycie przez firmę niektórych maszyn to wydatek. Jednakże zazwyczaj koszt ich instalacji stosunkowo szybko zwraca się pracodawcy, czasem wystarczy mniej niż rok, aby zysk przewyższył kwotę zakupu maszyny.

Wadą robotów jest to, że w przeciwieństwie do ludzi nie uczą się i nie nabierają doświadczenia. Jeśli chcemy zmienić pewne funkcje i zadania robota, musimy dokonywać aktualizacji jego systemu operacyjnego.

Zdecydowanym minusem korzystania z pracy robotów jest pojawiające się czasem u ludzi zjawisko uzależnienia od technologii i powolny zanik umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów.

Jak wykazano wyżej, zatrudnianie robotów ma zarówno swoje wady i zalety. Jednakże jest to proces, który trwa od lat i będzie dalej postępował. Firmy tworzące roboty tworzą rynek wart miliardy dolarów.

Problematyczną pozostaje kwestia, czy wzrost robotyki powoduje spadek zatrudnienia i wzrost bezrobocia. Z jednej strony pojawiają się raporty, które to potwierdzają i wskazują, że roboty zastępują ludzi, a ci z kolei zaczynają zasilać szeregi osób bezrobotnych. Jest to też zgodne z powszechną intuicją, gdy naturalne wydaje się, że maszyny są instalowane w firmie, aby zastąpić najmniej wykwalifikowanych robotników.

Inne badania wskazują jednak, że jest przeciwnie, ponieważ większa wydajność pracy, osiągana dzięki robotom, pozwala zwiększyć produkcję w firmie oraz stworzyć nowe miejsca pracy.

Za argumentem, że wzrost liczby maszyn nie powoduje większego bezrobocia, przemawia również fakt, iż roboty generują zapotrzebowanie na nowe umiejętności i tym samym przypuszczalnie przyczynią się w przyszłości do zwiększenia liczby miejsc pracy.

Ponadto, robotyzacja jest niewątpliwie korzystna w krajach, gdzie brakuje rąk do pracy z powodu starzenia się społeczeństwa i niskiego przyrostu naturalnego. Maszyny zastępują wykwalifikowanych robotników w sytuacji problemów demograficznych pojawiających się zarówno w Azji, Europie, jak i Ameryce Północnej.

Więcej informacji znajdziecie na stronie firmy Corobotics

Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMA Villaro zaprasza