ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4424, 15 grudnia 2019r.
reklama
Ubezpieczenia OC i AC - najatrakcyjniejsze oferty tylko na mFind.pl!
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy
reklama Krajowy Fundusz Szkoleniowy

BolecForum

+ Rozpocznij nowy temat

BolecForumExtra

Bolesławiecki Katalog firm

BolecForum - Ogłoszenia

BolecAlbum


BolecForum


Zgłoszenie treści posta do moderacji

Zgłaszający:

Temat dyskusji: 5G vs 4G: co będzie lepsze?

Treść posta:

--- Sieci 5G będą wykorzystywać również różne częstotliwości:

Pasmo 700 MHz obejmuje zakres 694‑790 MHz. Fale na tych częstotliwościach rozchodzą się w miarę równomiernie i nie są pochłaniane przez różne przeszkody. Oznacza to, że fale z uwagi na swoją charakterystykę są w stanie objąć swoim zasięgiem terytorium kraju, co zapewni dostęp do usług w oparciu o 5G potencjalnie każdemu mieszkańcowi.

Kolejny zakres częstotliwości obejmuje 3,4 ‑ 3,8 GHz i zapewnia parametry wymagane do obsługi bardzo wielu podłączonych urządzeń w tym samym czasie. Pasmo to może być z powodzeniem wykorzystywane na obszarach dużych miast o dużej gęstości zabudowy. Można też zastosować je do transmisji dużych ilości danych w czasie rzeczywistym – np. wideo w najwyższej rozdzielczości.

Pasmo wysokie obejmujące częstotliwości powyżej 24 GHz mogą wykorzystywać urządzenia wymagające bardzo niskiego opóźnienia. Problemem jest jednak ograniczenie zasięgu przez tłumienie powodowane choćby liśćmi drzew i krzewów, nie wspominając o takich przeszkodach jak ściany budynków czy ukształtowanie terenu. Szacowane zasięgi w ramach tego pasma wynoszą od 50 do 500 m w przestrzeniach otwartych, natomiast w obszarach zabudowanych nie przekraczają 200 m.

Częstotliwości te w łączności mobilnej zostaną wykorzystane po raz pierwszy, ale od wielu lat bez negatywnego wpływu na środowisko i zdrowie pracują na nich inne urządzenia:

na częstotliwości 700 MHz od kilkudziesięciu lat nadawany jest sygnał telewizyjny;
częstotliwość 3,5 GHz od dekady używana jest powszechnie w urządzeniach szerokopasmowego radiowego przesyłu danych typu WiMax;
na częstotliwości 26 GHz powszechnie działają radiolinie, stosowane np. w dużych miastach w przypadku przeszkód w budowie linii kablowych.
Obecnie w wielu krajach europejskich trwają prace nad uporządkowaniem widma radiowego i udostępnieniem przewidzianych pasm na potrzeby telekomunikacji ---
https://www.gov.pl/web/5g/czestotliwosci<;br />
Bolesławiec to prowincja i nie będzie w nim szybkiego internetu. Zostaniemy pokryci pasmem pokryciowym 700-800 MHz po telewizyjnych MUXach (w Niemczech i Czechach kilka miesięcy temu już zlikwidowano telewizję na tym paśmie przeznaczonym pod 5G).
Jeżeli częstotliwość 700 MHz jest szkodliwa to już powinniśmy umrzeć od DVB-T
Fale 3,4 - 3,8 GHz to już pasmo pojemnościowe i tutaj będzie latał ten megainternet ,ale to będzie raczej we Wrocławiu niż w Bolesławcu bo pasma zależne są od zagęszczenia urbanistycznego i tam te wyższe się sprawdza bardzo dobrze.
To raczej Wrocławianie powinni się martwić mikrofalami niż my. Oczywiście my też siedzimy w prywatnych mikrofalach w mieszkaniu (WiFi) ale to już nie chodzi o sam fakt w nich przebywania tylko przeładowania "eteru" falami mikro (szum/smog elektromagnetyczny) co sieć 5G na pewno spowoduje.
Jak myślicie dlaczego na wsiach ludzie biorą internet LTE a śmiga im jak krew z nosa?
Bo są pokryci LTE 800 MHz i mają znaczną odległość do nadajnika.
W Bolesławcu też lata to na tej częstotliwości ale jest lepiej bo nadajników jest kilka i są bliżej.
Dlatego nie rozumiem dlaczego ludzie ze wsi dają się nabierać na super szybki internet LTE jak wiadomo że fizyka temu zaprzecza :)
Tak samo będzie z 5G na wsi i w Bolesławcu, dostaniemy namiastkę a prawdziwa sieć będzie we Wrocławiu i Warszawie.

Można jeszcze poczytać o pasmach tutaj
https://biuroprasowe.orange.pl/blog/czestotliwosc-czestotliwosci-nierowna-pasma-pokryciowe-i-pojemnosciowe/<;br /> https://calculla.pl/podzial_fal_elektromagnetycznych

Powód zgłoszenia:
Przepisz kod z obrazka