ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4629, 7 lipca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Cyfrowy Polsat zaprasza
reklama Centrum Szkoleniowe zaprasza!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Zgłoszenie treści posta do moderacji

Zgłaszający:

Temat dyskusji: 5G vs 4G: co będzie lepsze?

Treść posta:

--- Sieci 5G będą wykorzystywać również różne częstotliwości:

Pasmo 700 MHz obejmuje zakres 694‑790 MHz. Fale na tych częstotliwościach rozchodzą się w miarę równomiernie i nie są pochłaniane przez różne przeszkody. Oznacza to, że fale z uwagi na swoją charakterystykę są w stanie objąć swoim zasięgiem terytorium kraju, co zapewni dostęp do usług w oparciu o 5G potencjalnie każdemu mieszkańcowi.

Kolejny zakres częstotliwości obejmuje 3,4 ‑ 3,8 GHz i zapewnia parametry wymagane do obsługi bardzo wielu podłączonych urządzeń w tym samym czasie. Pasmo to może być z powodzeniem wykorzystywane na obszarach dużych miast o dużej gęstości zabudowy. Można też zastosować je do transmisji dużych ilości danych w czasie rzeczywistym – np. wideo w najwyższej rozdzielczości.

Pasmo wysokie obejmujące częstotliwości powyżej 24 GHz mogą wykorzystywać urządzenia wymagające bardzo niskiego opóźnienia. Problemem jest jednak ograniczenie zasięgu przez tłumienie powodowane choćby liśćmi drzew i krzewów, nie wspominając o takich przeszkodach jak ściany budynków czy ukształtowanie terenu. Szacowane zasięgi w ramach tego pasma wynoszą od 50 do 500 m w przestrzeniach otwartych, natomiast w obszarach zabudowanych nie przekraczają 200 m.

Częstotliwości te w łączności mobilnej zostaną wykorzystane po raz pierwszy, ale od wielu lat bez negatywnego wpływu na środowisko i zdrowie pracują na nich inne urządzenia:

na częstotliwości 700 MHz od kilkudziesięciu lat nadawany jest sygnał telewizyjny;
częstotliwość 3,5 GHz od dekady używana jest powszechnie w urządzeniach szerokopasmowego radiowego przesyłu danych typu WiMax;
na częstotliwości 26 GHz powszechnie działają radiolinie, stosowane np. w dużych miastach w przypadku przeszkód w budowie linii kablowych.
Obecnie w wielu krajach europejskich trwają prace nad uporządkowaniem widma radiowego i udostępnieniem przewidzianych pasm na potrzeby telekomunikacji ---
https://www.gov.pl/web/5g/czestotliwosci<;br />
Bolesławiec to prowincja i nie będzie w nim szybkiego internetu. Zostaniemy pokryci pasmem pokryciowym 700-800 MHz po telewizyjnych MUXach (w Niemczech i Czechach kilka miesięcy temu już zlikwidowano telewizję na tym paśmie przeznaczonym pod 5G).
Jeżeli częstotliwość 700 MHz jest szkodliwa to już powinniśmy umrzeć od DVB-T
Fale 3,4 - 3,8 GHz to już pasmo pojemnościowe i tutaj będzie latał ten megainternet ,ale to będzie raczej we Wrocławiu niż w Bolesławcu bo pasma zależne są od zagęszczenia urbanistycznego i tam te wyższe się sprawdza bardzo dobrze.
To raczej Wrocławianie powinni się martwić mikrofalami niż my. Oczywiście my też siedzimy w prywatnych mikrofalach w mieszkaniu (WiFi) ale to już nie chodzi o sam fakt w nich przebywania tylko przeładowania "eteru" falami mikro (szum/smog elektromagnetyczny) co sieć 5G na pewno spowoduje.
Jak myślicie dlaczego na wsiach ludzie biorą internet LTE a śmiga im jak krew z nosa?
Bo są pokryci LTE 800 MHz i mają znaczną odległość do nadajnika.
W Bolesławcu też lata to na tej częstotliwości ale jest lepiej bo nadajników jest kilka i są bliżej.
Dlatego nie rozumiem dlaczego ludzie ze wsi dają się nabierać na super szybki internet LTE jak wiadomo że fizyka temu zaprzecza :)
Tak samo będzie z 5G na wsi i w Bolesławcu, dostaniemy namiastkę a prawdziwa sieć będzie we Wrocławiu i Warszawie.

Można jeszcze poczytać o pasmach tutaj
https://biuroprasowe.orange.pl/blog/czestotliwosc-czestotliwosci-nierowna-pasma-pokryciowe-i-pojemnosciowe/<;br /> https://calculla.pl/podzial_fal_elektromagnetycznych

Powód zgłoszenia:
Przepisz kod z obrazka