ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4626, 4 lipca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Mrowka zaprasza
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


BolecFelieton1 maja 2019r. godz. 17:49, odsłon: 4906, Marcin Marczewski
Marcin Marczewski: Nie mam wątpliwości - to dzięki Unii Europejskiej Bolesławiec może się rozwijać.
Bolesławiec - Informacje: Dzięki Unii Europejskiej Bolesławiec się zmienia Marcin Marczewski (fot. Bernard Łętowski / Bolec.Info)

Dzisiaj mija 15 lat od dnia, w którym Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Jest to jeden z większych sukcesów w historii naszego kraju, choć mam świadomość, że nie wszystkim się to podoba (szczególnie osobom o mocno prawicowych poglądach).

W ubiegłym roku, w 14. rocznicę, pisałem w swoim felietonie o tym, jak - dzięki Unii Europejskiej - zmienił się nasz Bolesławiec. Dzisiaj nadal większość tych stwierdzeń jest prawdziwa i nie mogę ich nie przypomnieć w dniu, w którym świętujemy rocznicę takiego sukcesu (wiem, wiem, że w Polsce większość zwykle świętuje historyczne porażki, ale nie ja).

Unia zagościła w Polsce i Bolesławcu już na kilka lat przez naszym wstąpieniem do Wspólnoty. Dzięki funduszowi PHARE, który ładował grube pieniądze w politykę spójności, wybudowana została średnica, czy został zrealizowany projekt ISPA (oczyszczanie ścieków). Pamiętam, ile różnych placów budowy było w tym czasie w mieście i przy każdym stała tablica z logotypem Unii.

Nie mam żadnych wątpliwości, że Bolesławiec zyskał na członkostwie Polski w Unii Europejskiej. I to na wiele sposobów - od otwartych granic i rynku pracy, dzięki czemu do Bolesławca zaczęło spływać euro (bolesławianie bez problemu mogli pracować w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy innych krajach). Dzięki UE do Bolesławca przyjechało także wiele zachodnich firm. Bezrobocie w Bolesławcu i powiecie spadło do rekordowo niskiego poziomu.

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej otworzyło także możliwości edukacyjne, z których wielu bolesławian skorzystało. Sam jestem zresztą tego przykładem - już w październiku 2004 roku rozpocząłem studia magisterskie na Uniwersytecie Dublińskim, korzystając ze specjalnego programu unijnego. Dzisiaj mogę tę zdobytą wiedzę wykorzystywać pracując w Bolesławcu, w Polsce.

Rok temu w swoim felietonie pisałem, że jeszcze lepiej Unię widać w Bolesławcu na ulicach: wybudowane bądź wyremontowane drogi, przebudowany ośrodek kultury, wyremontowany teatr, odnowione dawne „baseny kryte”, przebudowany zbiornik retencyjny z funkcją basenu na Jeleniogórskiej, wyremontowane kamienice w rynku oraz sam rynek, wokół podwórka, w tym ratusz. Nie można też zapominać o unijnych środkach na remonty szkół czy kościołów oraz programy wspomagające edukację, kulturę i sport. Ze środków unijnych zbudowano doinwestowano zakup nowych miejskich autobusów czy zbudowano autostradę A4 do Zgorzelca. Bezpłatna komunikacja miejska jest także dzięki UE. Także imprezy, z których słynie Bolesławiec - w tym Święto Ceramiki - dofinansowywane były z funduszy unijnych.

Rachunek ekonomiczny naszego członkostwa w UE jest prosty - Polska o wiele więcej otrzymała niż wpłaciła. Gdyby nie Unia Europejska tych bolesławieckich inwestycji by po prostu nie było. I nie miałoby to znaczenia czy prezydentem Bolesławca był Piotr Roman czy Jan Kowalski. Roman i jego ludzie potrafili dobrze czerpać z funduszy unijnych (choć nie wykluczone, że inne osoby zrobiłyby to lepiej i w bardziej przemyślany sposób).

Jedno jest pewne. Bolesławianie doskonale sobie radzą w nowej, unijnej rzeczywistości. Dzięki temu, że 1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej dzisiaj mieszkańcy powiatu bolesławieckiego są bardziej otwarci (choć jeszcze nie wszyscy). Sami też częściej podróżują po krajach Wspólnoty, poznają kultury i spotykają ludzi. A później realizują swoje pomysły w mieście.

Warto jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy - Unia Europejska to rządy prawa, to demokracja oraz słuchanie głosu mieszkańców; to równe szanse dla wszystkich.

W Bolesławcu nie zawsze te zasady - mimo naszych 15 lat w UE - były stosowane. Mogłoby to w sumie nie dziwić szczególnie, gdy słyszy się z ust premiera nieprawdziwe słowa o konieczności "wstawania z kolan" czy slogany krytykujące UE itd. Tyle tylko, że my jesteśmy Unią! My, bolesławianie!

Unia dotarła do Bolesławca, choć niestety nie w każdy rejon miasta. Wystarczy oddalić się nieco od rynku i już widać m.in. bałagan na placu Łokietka, dziurawe drogi, biedny szpital miejski, problemy mieszkaniowe bolesławian, liczne dzikie wysypiska śmieci, kolesiostwo, ustawione konkursy na kierownicze stanowiska w spółkach miejskich itd. Wreszcie tłumienie inicjatyw mieszkańców - od Gliniady po BnB. Te same przykłady wymieniałem w swoim tekście w ubiegłym roku - okazuje się, że niestety wszystkie są nadal aktualne.

Tam gdzie mimo naszego członkostwa w Unii Europejskiej nie były stosowane te najważniejsze zasady Wspólnoty, tam - jako społeczeństwo, jako bolesławianie odnieśliśmy porażkę. Tam gdzie była lokalna pseudo-polityka a nie rozmowy z mieszkańcami, tam widzimy stracony czas, zgaszone inicjatywy, wzmocnione układy.

Tych pierwszych piętnaście lat w Unii Europejskiej minęło bardzo szybko. Sporo udało nam się zrobić w Bolesławcu, ale wciąż wiele musimy - jako społeczność - się nauczyć. Jestem pewien, że w kolejnych latach Bolesławiec się zmieni jeszcze bardziej. Za trzy lata do głosu dojdą młodzi ludzie, którzy urodzili się już w czasie, gdy Polska była w Unii - nie sądzę, aby łatwo chcieli oddać to, co niesie ze sobą Wspólnota Europejska.

A Wy, drodzy Czytelnicy? Jak oceniacie 15 lat Bolesławca w Unii Europejskiej? Zapraszam do dyskusji.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

fobiak   1 maja 2019r. o 18:30

fobiak

Postów: 4400

"Nie mam żadnych wątpliwości, że Bolesławiec zyskał na członkostwie Polski w Unii Europejskiej. I to na wiele sposobów - od otwartych granic i rynku pracy, dzięki czemu do Bolesławca zaczęło spływać euro (bolesławianie bez problemu mogli pracować w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy innych krajach)."

rynek pracy w niemczech, austrii i szwajcarii od dnia wstapienia polski do unii byl zamkniety dla polakow na 10 lat, unia nie tylko nas okradla ale i pozbawila suwerennosci.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Płowożółta Liatra   1 maja 2019r. o 18:40

~Płowożółta Liatra

Postów:

Ales ty glupi, suwerennosc to nam rzadzacy obecnie zabieraja, a nie Unia, jestem pewny, ze nie wiesz co oznacza slowo suwerenosc
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

DP   1 maja 2019r. o 18:50

DP

Postów: 6602

''sprawowania władzy politycznej....''

pomyśl

definicja zawiera słowo klucz

suwerenność to propagandowe hasło,nic więcej
chociaż to nie jest słowo klucz w tej definicji
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Zielonobiały Rozchodnik   1 maja 2019r. o 18:58

~~Zielonobiały Rozchodnik

Postów:

Fobiak musi się jeszcze dużo nauczyć.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Purpurowy Kocanki   1 maja 2019r. o 19:00

~Purpurowy Kocanki

Postów:

Unia to nic innego jak wprowadzanie w życie niemieckiego planu ,,Mitteleuropa" w którym Niemcy są centralą,a wszystkie kraje związkowe to gospodarki uzupełniające lecz niekonkurujące
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Srebrzystoszara Calibrachoa   1 maja 2019r. o 19:05

~~Srebrzystoszara Calibrachoa

Postów:

Nasza gospodarka przejdzie test w najbliższym kryzysie bo siły gospodarki nie poznajemy w czasie prosperity tylko w czasie kryzysu.
Jeżeli nasza gospodarka polega na otwieraniu filii i wypełnianiu jej tanią siłą roboczą to się ona wykopyrtnie.
Oczywiście że UE nas okradła z wykwalifikowanej siły roboczej dając za to euro z drukarki.
Praca nie bierze się z drukarki tylko z siły mięśni obywateli ,nawet jest taki wzór
W= F razy S.
Są różne rodzaje mobilizacji ludzi do pracy - za pomocą marchewki (euro), za pomocą kija (robić albo wpier*ol), za jedzenie w czasie głodu (przysłowiowa micha ryżu).
Dzisiejsze problemy z dzietnością, wypłatami, szkolnictwem, emigracją, przerostem administracyjnym to są właśnie owoce UE.
Nie mierzmy dobrobytu kredytami, używanymi samochodami i farbą na ścianach kamienic.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

DP   1 maja 2019r. o 19:10

DP

Postów: 6602

to problem Świata nie tylko starej Europy
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Złotobrązowa Bergenia   1 maja 2019r. o 19:29

~~Złotobrązowa Bergenia

Postów:

" gdy słyszy się z ust premiera nieprawdziwe słowa o konieczności "wstawania z kolan" czy slogany krytykujące UE itd. Tyle tylko, że my jesteśmy Unią! My, bolesławianie!"

Pewnych spraw nie rozumiesz , bo nie możesz mając mentalność zbieracza niemieckich szparagów.:)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 6 > >>

reklama ZSET Twoją szkołą!
reklama Przyszłość z klasą!