ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4537, 6 kwietnia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zamek Kliczków zaprasza!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tylko na Bolcu10 września 2019r. godz. 21:21, odsłon: 5507, Bolec.info
W spotkaniu weźmie udział wrocławski radny inicjator stawiania społecznych lodówek we Wrocławiu Jan Piontek.
Bolesławiec - Informacje: Pierwsza lodówka społeczna w Bolesławcu? Jan Piontka (fot. Archiwum prywatne)

Członkowie Stowarzyszenia Kreatywnych Rodziców TU i TERAZ z Bolesławca serdecznie zapraszają mieszkańców miasta i gminy Bolesławiec na spotkanie z Janem Piontkiem, które odbędzie się już w czwartek 12 września o godz. 18:00 w Centrum Integracji Kulturalnej ORZEŁ w Bolesławcu.

Celem spotkania jest pomoc w organizacji i uruchomieniu pierwszej lodówki społecznej w Bolesławcu. W spotkaniu weźmie udział wrocławski radny i inicjator stawiania społecznych lodówek we  Wrocławiu Jan Piontek.

Podzieli się ze swoim dwuletnim doświadczeniem w pomocy potrzebującym mieszkańców Wrocławia.

Członkowie stowarzyszenia serdecznie zapraszają osoby, przedstawicieli firm i instytucji zainteresowanych włączeniem się do realizacji tej inicjatywy:
- władze miasta i powiatu,
- radnych,
- przedstawicieli Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej,
- pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej,
- właścicieli restauracji i sklepów spożywczych.

Według organizatorów spotkanie może doprowadzić do powstania pierwszej lodówki społecznej w Bolesławcu i pomoże w zrozumieniu celu i sposobu działania tej idei.

- Powinniśmy sobie uświadomił jak wiele kupowanej przez nas żywności ląduje w śmietniku - mówi prezes Stowarzyszenia Kreatywnych Rodziców TU i TERAZ – Ariel Orłowski.


Jan Piontek - motorniczy, wrocławski radny, społecznik, który jak sam podkreśla,  niczym nie wyróżnia się w tłumie.Zawsze jest gotów pomóc drugiemu człowiekowi. Niezależnie od pory, pogody czy planów urlopowych.


Jestem zwykłym człowiekiem – mówi Jan Piontek.Zawód motorniczego to moja pasja, która w rodzinie jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Mój ojciec także był motorniczym i teraz jest nim również mój syn. To bardzo odpowiedzialny zawód. Swoich pasażerów wożę jak własną rodzinę. mówi Jan Piontka.Od dziecka byłem wychowywany, by myśleć o drugim człowieku. Cieszę się drobnymi rzeczami. Gdy wydaję jedzenie potrzebującym i widzę na ich twarzach zadowolenie i radość ze zwykłej puszki konserwy, z tego, że dziś będą mogli zjeść kolację, to naprawdę jest dla mnie najlepsza nagroda i największa radość – dodaje.

W 2017 r. Jan Piontek zainicjował proces stawiania społecznych lodówek w różnych we  Wrocławiu. Pierwsza, w listopadzie ubiegłego roku, stanęła na Szczepinie, przy siedzibie rady osiedla.

– Pomysł na społeczne lodówki zrodził się z tego, że widziałem, ile jedzenia się marnuje. Dzięki temu potrzebujący nie szukają w śmietnikach, tylko mogą przyjść i z pełną godnością wyjąć jedzenie z lodówki Do lodówek jedzenie przywożone jest codziennie.Niektórzy pytają mnie, skąd mam taką energię, gdy często prawie wcale nie śpię, ale mnie napędza to, że mogę pomagać innym - dodaje

Jan Piontka założył  fundację Weźpomóż.pl., w której działa  ponad 30 osób, w tym wielu studentów. Jej członkowie pomagają w codziennych potrzebach ludziom np.: posprzątać mieszkanie, zrobić zakupy, załatwić sprawy w urzędzie. Na stałe fundacja współpracuje m.in. z Bankiem Żywności oraz z VOZILLĄ, która udostępniła jeden ze swoich pojazdów.

Obecnie we Wrocławiu, z inicjatywy Jana Piontka, stoi już sześć lodówek, a wkrótce powstaną kolejne, m.in. przy Novotelu oraz na Brochowie.”

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 > >>

~Ciemnoróżowy Perukowiec   10 września 2019r. o 21:26

~Ciemnoróżowy Perukowiec

Postów:

Kto odpowiada za ewentualne zatrucia pokarmowe osób korzystających z lodówki? Co na to Sanepid?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

kc   10 września 2019r. o 21:34

kc

Postów: 2938

Może idź na spotkanie i zgłoś się do pilnowania tego, by nic nie było w tej lodówce zepsute. Widać, że bardzo troszczysz się o innych więc będzie to dla ciebie funkcja idealna.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Zielonoszara Azalia   10 września 2019r. o 21:39

~~Zielonoszara Azalia

Postów:

~Ciemnoróżowy Perukowiec napisał(a): Kto odpowiada za ewentualne zatrucia pokarmowe osób korzystających z lodówki? Co na to Sanepid?


jak ze śmietnika biorą ,co na to sanepid .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Pomarańczowoczerwona Poziomka   10 września 2019r. o 22:36

~~Pomarańczowoczerwona Poziomka

Postów:

Polacy nie dorośli do takich inicjatyw, zaraz się znajdzie kilka "chytrych bab z Radomia" i tyle dostaną potrzebujący...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Płoworuda Tygrysówka   11 września 2019r. o 6:39

~Płoworuda Tygrysówka

Postów:

Śmietnik nie jest formalnie miejscem poboru pozywienia, jeśli ktoś to robi to na własną odpowiedzialność. Tutaj mamy urządzenie pod opieką (czyjąś) i ta instytucja odpowiada za ewentualne zatrucia pokarmowe. I to nie jest że ktoś szuka zaraz problemów, to są powazne kwestie.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

emem   11 września 2019r. o 7:33

emem

Postów: 4408

Tygrysówka, zamiast kręcić niby-aferę, idź na spotkanie i zapytaj.

Bolec.Info - portal i gazeta nr 1 w powiecie bolesławieckim
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Bladoróżowy Żółwik   11 września 2019r. o 9:25

~~Bladoróżowy Żółwik

Postów:

Ludzi trzeba edukować aby nie kupowali za dużo jedzenia ,aby do sklepu chodzili na piechotę częściej po mniej a nie brykami i ładowali do bagażnika (ekologia no i piechotą zdrowiej).
W czasach gdzie nie można znaleźć ludzi do pracy i w czasach MOPSów takie lodówki z darmowym jedzeniem są społecznie szkodliwe bo rozleniwiają i tworzą szarą strefę nierobów.
Społeczeństwo mamy fałszywe co to stołówkę dla dzieci w szkole zlikwiduje (tam mogły się najeść biedne dzieci) a lodówki społeczne będzie zakładać (aby biedne dzieci mogły się najeść).
Jak nieroby chcą jeść to do Amazona i dostaną obiad podobno za złotówkę którą wypracują a niezdolni do pracy mają MOPS i rentę.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Burawa Aukuba   11 września 2019r. o 13:18

~Burawa Aukuba

Postów:

Społeczna lodòwka. Co jeszcze wymyśli człowiek by ukryć swoją obojętnośw wobec niesprawiedliwościany i rozgrzeszyć siebie.To nie rozwiąże problemu biedy tylko go pogłębi. Ale wystarczy coś włożyć do tej lodòwki żeby uspokoić "sumienie".
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 > >>

reklama Zapraszamy
reklama Zamek Kliczków zaprasza!