ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4735, 21 października 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tylko na Bolcu10 września 2019r. godz. 21:21, odsłon: 5989, Bolec.info
W spotkaniu weźmie udział wrocławski radny inicjator stawiania społecznych lodówek we Wrocławiu Jan Piontek.
Bolesławiec - Informacje: Pierwsza lodówka społeczna w Bolesławcu? Jan Piontka (fot. Archiwum prywatne)

Członkowie Stowarzyszenia Kreatywnych Rodziców TU i TERAZ z Bolesławca serdecznie zapraszają mieszkańców miasta i gminy Bolesławiec na spotkanie z Janem Piontkiem, które odbędzie się już w czwartek 12 września o godz. 18:00 w Centrum Integracji Kulturalnej ORZEŁ w Bolesławcu.

Celem spotkania jest pomoc w organizacji i uruchomieniu pierwszej lodówki społecznej w Bolesławcu. W spotkaniu weźmie udział wrocławski radny i inicjator stawiania społecznych lodówek we  Wrocławiu Jan Piontek.

Podzieli się ze swoim dwuletnim doświadczeniem w pomocy potrzebującym mieszkańców Wrocławia.

Członkowie stowarzyszenia serdecznie zapraszają osoby, przedstawicieli firm i instytucji zainteresowanych włączeniem się do realizacji tej inicjatywy:
- władze miasta i powiatu,
- radnych,
- przedstawicieli Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej,
- pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej,
- właścicieli restauracji i sklepów spożywczych.

Według organizatorów spotkanie może doprowadzić do powstania pierwszej lodówki społecznej w Bolesławcu i pomoże w zrozumieniu celu i sposobu działania tej idei.

- Powinniśmy sobie uświadomił jak wiele kupowanej przez nas żywności ląduje w śmietniku - mówi prezes Stowarzyszenia Kreatywnych Rodziców TU i TERAZ – Ariel Orłowski.


Jan Piontek - motorniczy, wrocławski radny, społecznik, który jak sam podkreśla,  niczym nie wyróżnia się w tłumie.Zawsze jest gotów pomóc drugiemu człowiekowi. Niezależnie od pory, pogody czy planów urlopowych.


Jestem zwykłym człowiekiem – mówi Jan Piontek.Zawód motorniczego to moja pasja, która w rodzinie jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Mój ojciec także był motorniczym i teraz jest nim również mój syn. To bardzo odpowiedzialny zawód. Swoich pasażerów wożę jak własną rodzinę. mówi Jan Piontka.Od dziecka byłem wychowywany, by myśleć o drugim człowieku. Cieszę się drobnymi rzeczami. Gdy wydaję jedzenie potrzebującym i widzę na ich twarzach zadowolenie i radość ze zwykłej puszki konserwy, z tego, że dziś będą mogli zjeść kolację, to naprawdę jest dla mnie najlepsza nagroda i największa radość – dodaje.

W 2017 r. Jan Piontek zainicjował proces stawiania społecznych lodówek w różnych we  Wrocławiu. Pierwsza, w listopadzie ubiegłego roku, stanęła na Szczepinie, przy siedzibie rady osiedla.

– Pomysł na społeczne lodówki zrodził się z tego, że widziałem, ile jedzenia się marnuje. Dzięki temu potrzebujący nie szukają w śmietnikach, tylko mogą przyjść i z pełną godnością wyjąć jedzenie z lodówki Do lodówek jedzenie przywożone jest codziennie.Niektórzy pytają mnie, skąd mam taką energię, gdy często prawie wcale nie śpię, ale mnie napędza to, że mogę pomagać innym - dodaje

Jan Piontka założył  fundację Weźpomóż.pl., w której działa  ponad 30 osób, w tym wielu studentów. Jej członkowie pomagają w codziennych potrzebach ludziom np.: posprzątać mieszkanie, zrobić zakupy, załatwić sprawy w urzędzie. Na stałe fundacja współpracuje m.in. z Bankiem Żywności oraz z VOZILLĄ, która udostępniła jeden ze swoich pojazdów.

Obecnie we Wrocławiu, z inicjatywy Jana Piontka, stoi już sześć lodówek, a wkrótce powstaną kolejne, m.in. przy Novotelu oraz na Brochowie.”

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 > >>

~Ciemnoróżowy Perukowiec   10 września 2019r. o 21:26

~Ciemnoróżowy Perukowiec

Postów:

Kto odpowiada za ewentualne zatrucia pokarmowe osób korzystających z lodówki? Co na to Sanepid?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

kc   10 września 2019r. o 21:34

kc

Postów: 2983

Może idź na spotkanie i zgłoś się do pilnowania tego, by nic nie było w tej lodówce zepsute. Widać, że bardzo troszczysz się o innych więc będzie to dla ciebie funkcja idealna.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Zielonoszara Azalia   10 września 2019r. o 21:39

~~Zielonoszara Azalia

Postów:

~Ciemnoróżowy Perukowiec napisał(a): Kto odpowiada za ewentualne zatrucia pokarmowe osób korzystających z lodówki? Co na to Sanepid?


jak ze śmietnika biorą ,co na to sanepid .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Pomarańczowoczerwona Poziomka   10 września 2019r. o 22:36

~~Pomarańczowoczerwona Poziomka

Postów:

Polacy nie dorośli do takich inicjatyw, zaraz się znajdzie kilka "chytrych bab z Radomia" i tyle dostaną potrzebujący...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Płoworuda Tygrysówka   11 września 2019r. o 6:39

~Płoworuda Tygrysówka

Postów:

Śmietnik nie jest formalnie miejscem poboru pozywienia, jeśli ktoś to robi to na własną odpowiedzialność. Tutaj mamy urządzenie pod opieką (czyjąś) i ta instytucja odpowiada za ewentualne zatrucia pokarmowe. I to nie jest że ktoś szuka zaraz problemów, to są powazne kwestie.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

emem   11 września 2019r. o 7:33

emem

Postów: 4487

Tygrysówka, zamiast kręcić niby-aferę, idź na spotkanie i zapytaj.

Bolec.Info - portal i gazeta nr 1 w powiecie bolesławieckim
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Bladoróżowy Żółwik   11 września 2019r. o 9:25

~~Bladoróżowy Żółwik

Postów:

Ludzi trzeba edukować aby nie kupowali za dużo jedzenia ,aby do sklepu chodzili na piechotę częściej po mniej a nie brykami i ładowali do bagażnika (ekologia no i piechotą zdrowiej).
W czasach gdzie nie można znaleźć ludzi do pracy i w czasach MOPSów takie lodówki z darmowym jedzeniem są społecznie szkodliwe bo rozleniwiają i tworzą szarą strefę nierobów.
Społeczeństwo mamy fałszywe co to stołówkę dla dzieci w szkole zlikwiduje (tam mogły się najeść biedne dzieci) a lodówki społeczne będzie zakładać (aby biedne dzieci mogły się najeść).
Jak nieroby chcą jeść to do Amazona i dostaną obiad podobno za złotówkę którą wypracują a niezdolni do pracy mają MOPS i rentę.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Burawa Aukuba   11 września 2019r. o 13:18

~Burawa Aukuba

Postów:

Społeczna lodòwka. Co jeszcze wymyśli człowiek by ukryć swoją obojętnośw wobec niesprawiedliwościany i rozgrzeszyć siebie.To nie rozwiąże problemu biedy tylko go pogłębi. Ale wystarczy coś włożyć do tej lodòwki żeby uspokoić "sumienie".
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 > >>

reklama Zapraszamy
reklama Zamek Kliczków zaprasza!