ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4465, 25 stycznia 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Hotel Garden zaprasza
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tylko na Bolcu13 grudnia 2019r. godz. 06:00, odsłon: 5407, Kazimierz Marczewski
Czy wprowadzenie stanu wojennego było mniejszym złem i czy zapobiegło wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski?
Bolesławiec - Informacje: A mury runą, runą, runą i pogrzebią stary świat Stan wojenny 1981 (fot. z albumu muzeum ceramiki)

Trzydzieści osiem lat temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 roku o 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Stan wojenny wprowadzono praktycznie już o północy z 12 na 13 grudnia.

Oto fragmenty przemówienia Wojciecha Jaruzelskiego nadane przez telewizję państwową.

Blisko sto ofiar śmiertelnych, prawie 10 tysięcy osób internowanych, tysiące Polaków szykanowanych, prześladowanych, wyrzucanych z pracy, a także zmuszanych do emigracji. Między innymi internowano przewodniczącego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność' Lecha Wałęsę, późniejszego wybranego w wyporach bezpośrednich prezydenta Polski.

 Ofiarami byli między innymi: górnicy kopalni Wujek, demonstrujący w Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Lubinie, Nowej Hucie, Poznaniu, Warszawie, we Wrocławiu oraz w innych miejscowościach,.

W dniu 13 grudnia 1981 roku na ulice wielu polskich miast wjechały czołgi i wozy pancerne, w dniu wprowadzenia stanu wojennego w działaniach wzięło udział około siedemdziesiąt tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego, trzydzieści tysięcy funkcjonariuszy MSW.

Bezpośrednio na ulicach miast pojawiło się: 1750 czołgów, 1400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych i ponad 9000 samochodów wojskowych, kilka eskadr helikopterów i samoloty transportowe.

Wprowadzono godzinę milicyjną początkowo o godz. 19.00, a potem od 22.00 do 6.00. Co oznaczało, że, bez specjalnego zezwolenie nie można było poruszać się po terenie, miast, wsi. Za wychodzenie z domu groziła kara więzienia do kary śmierci włącznie.

Wstrzymano wydawanie prasy poza "Trybuną Ludu" i "Żołnierzem Wolności". Wprowadzono cenzurę korespondencji i kontrolę bezpośrednią rozmów telefonicznych ( tzw. rozmowy kontrolowane).

W pierwszym dniu stanu internowano i aresztowano ponad 5000 osób,

Za nieprzestrzeganie ogłoszonego dekretu o stanie wojennym groziła kara więzienie do kary śmierci włącznie.

W Bolesławcu w  dniu 13 grudnia 1981 roku nie było na ulicach czołgów ani wozów pancernych.W wieżowcu działał komisarz wojskowy i jemu wszystko w mieście było podporządkowane.

Pojawiły się patrole wojsko - milicyjne. Wyjazd poza teren Bolesławca był możliwy po uzyskaniu zezwolenia, przepustki. Z terenu Bolesławca i regionu internowano wiele osób. Zawieszono działalność związków zawodowych.

W mieście był względny spokój, temperatura powietrza wynosiła około minus 20 stopni.

Stan wojenny i jego skutki według wielu nie został do tej pory rozliczony.  Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku a zniesiono go 22 lipca 1983 roku.

Trwają dyskusje czy wprowadzenie stanu wojennego było mniejszym złem i czy zapobiegło wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski?

( Wikipedia)

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 19 20 21 22 23 24

~~Różowy Len   24 grudnia 2019r. o 8:47

~~Różowy Len

Postów:

~~Bananowa Metasekwoja napisał(a): Komuniści woleli oddać władze bo bez pieniędzy rządzić się nie dało , pis czeka to samo bo na propagandę i niepotrzebne deformy pis wyrzucił w błoto pieniądze społeczeństwa. Przez rozdawnictwo i brak inwestycji pis zrujnował to co stworzyły poprzednie władze.


pis rujnuje i kradnie co popadnie a najgorzej obdziera godność obywateli łamiąc Konstytucję i prawo

Mniej TVN-u a więcej własnej refleksji i jakoś wyjdziesz z tego bagna, w którym tkwisz po uszy.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 19 20 21 22 23 24