ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4708, 24 września 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Mrowka zaprasza
reklama Żabka zaprasza!
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


1 maja 2020r. godz. 15:21, odsłon: 3097, Marcin Marczewski, Kazimierz Marczewski
123 miliardy euro - oto finansowy bilans 16 lat członkostwa Polski w UE - czytamy w tekście Business Insidera.
Bolesławiec - Informacje: 16 lat Polski w Unii na zdecydowany plus Plaga Unii Europejskiej i Polski (fot. Facebook Z. Czernow)

16 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. 1 maja 2004 roku spełniło się marzenie kilku pokoleń Polaków, w tym wielu bolesławian.

Z okazji 16. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej wielu stara się podsumowywać ten okres. Business Insider policzył, na podstawie danych z Ministerstwa Finansów, polskie członkostwo w Unii Europejskiej od strony ekonomicznej. Bilans jest jednoznaczny i na pewno bardzo bolesny dla eurosceptyków.

Ponad 181 miliardów euro - tyle pieniędzy przez 16 lat Polska dostała z Unii Europejskiej (UE). W tym samym czasie do unijnego budżetu wpłaciliśmy 58 miliardów. 123 miliardy euro, to prawie pół biliona zł  - oto finansowy bilans 16 lat członkostwa Polski w UE - czytamy w tekście Business Insidera.

Efekty członkostwa Polski w Unii Europejskiej widać także w Bolesławcu. Większość inwestycji została sfinansowana lub współfinansowana z funduszy unijnych. BOK-MCC, Termy, biblioteka, niezliczone remonty dróg, liczne imprezy kulturalne, w tym Bolesławieckiego Święto Ceramiki.

Ale myślimy, że to z czego najbardziej korzystamy na co dzień to otwarte granice i możliwości funkcjonowania w dowolnym kraju Unii Europejskiej, bezproblemowego podróżowania praktycznie po całej Europie.

Unia Europejska to oczywiście nie tylko otwarte granice, ale także wspólne prawo, standaryzacje ułatwiające funkcjonowanie na wielu rynkach (czasami przejaskrawiane) czy wspólne działania (choć nie we wszystkich obszarach życia).

Od kilku lat obecnie rządzący Polską politycy próbują grać na naszych emocjach, kwestionować sukcesy, które odnieśliśmy dzięki temu, że staliśmy się częścią Wspólnoty. Byli nawet tacy, którzy twierdzili, że "Unia Europejska to takie baju baju dla frajerów", choć później przyznawali, że się mylili.

Wśród naszych znajomych mamy wiele młodszych koleżanek i kolegów, którzy nie pamiętają dnia wstąpienia Polski do UE. Mieli wtedy zaledwie kilka lat, nie mieli więc szansy dostrzec różnic i tego jak Polska zmieniła się dzięki integracji w ramach Unii Europejskiej.

Dzisiaj, w czasach epidemii koronawirusa, gdy zamknięte są granice, możliwości swobodnego poruszania się są mocno ograniczone, a w telewizji publicznej wszechobecna jest propaganda mówiąca jak jest wszystkim dobrze, możemy sobie przypomnieć lub wyobrazić jak wyglądała polska codzienność kilkadziesiąt lat temu. Nie było epidemii a na granicach stać trzeba było kilka lub kilkanaście godzin. Paszport był tylko dla uprzywilejowanych, szczególnie tych popierających linię rządzącej wtedy partii.

Najkorzystniejszym wtedy kierunkiem podróży była dawna Jugosławia.Gdzie nasi rodacy sprzedawali swoje towary aby zarobić na życie i inne dobra materialne. Jest okazja, żeby przypomnieć, że był taki czas, gdy w Polsce wszystko było na kartki i stopa bezrobocia przekraczał kilkadziesiąt procent.

Swoboda podróżowania i otwarcie granic nastąpiło dopiero po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Dlatego właśnie nie raz, przed pełzającą zmianą ustroju i ciągłego obrażania się na Unię powinniśmy ponownie odpowiedzieć na pytania: czy chcemy Polski zamkniętej z rządzącymi, których nikt nie kontroluje, ograniczonych możliwości, wszechobecnej propagandy, czy demokratycznej, otwartej Polski w rozwijającej się Europie i korzystającej z integracji każdego dnia z trójpodziałem władzy?

Czy chcemy uczestniczyć w wolnych, bezpośrednich, demokratycznych i tajnych wyborach? Czy zadowala nas tzw. usługa pocztowa? Wybór należy do nas i tylko do nas.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 > >>

~Złocista Firletka   1 maja 2020r. o 16:11

~Złocista Firletka

Postów:

Gdyby nie Unia to mRosja by nami rządziła.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Rdzawa Gęsiówka   1 maja 2020r. o 16:21

~~Rdzawa Gęsiówka

Postów:

Wygląda na to, że w walce z epidemią podążamy właśnie w kierunku obowiązkowych szczepień i ich poświadczeń w formie cyfrowej. Nadeszła nowa normalność czyli nienormalność. Rządowa aplikacja wprowadzi w Polsce apartheid !


https://wolnemedia.net/rzadowa-aplikacja-wprowadzi-w-polsce-apartheid/
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Pistacjowa Forsycja   1 maja 2020r. o 16:40

~~Pistacjowa Forsycja

Postów:

1 Maj 2014 to jest 16 lat
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

skorn   1 maja 2020r. o 17:41

skorn

Postów: 11896

Brytyjczycy przejrzeli na oczy, przyjdzie czas na Polskę. Ale nie prędzej niż przestaną tu rządzić socjaliści wszelkiej maści, od postkomunistów po michnikowszczyznę, którzy bardziej czują się "europejczykami" niż Polakami.

30 lat minęło od upadku komuny, a my dalej jesteśmy montownią dla firm z zachodu. 30 lat i żadnej rozpoznawalnej w świecie polskiej marki poza KGHM, ale to spółka państwowa więc się nie liczy.

Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Białawy Winorośl   1 maja 2020r. o 17:46

~~Białawy Winorośl

Postów:

Skorn a o bolesławieckiej ceramice zapomniałeś.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Płowożółta Sasanka   1 maja 2020r. o 18:00

~~Płowożółta Sasanka

Postów:

Jasne. Ale ile na składki zapłaciliśmy nikt nie powie.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

skorn   1 maja 2020r. o 18:06

skorn

Postów: 11896

Przecież jest w tekście ile.

Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Kasztankowa Aksamitka   1 maja 2020r. o 18:32

~~Kasztankowa Aksamitka

Postów:

~~Płowożółta Sasanka napisał(a): Jasne. Ale ile na składki zapłaciliśmy nikt nie powie.


ale mogę ci napisać ...

o ile interesują cię dane z ubiegłego roku bo nowych nie posiadam bo rozliczenie zawsze robi się na zakończenie roku budżetowego ...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 4 5 > >>

reklama Zapraszamy
Święto Ceramiki NA ŻYWO z Zakładami Ceramicznymi "BOLESŁAWIEC" (19-23.08.2020r.)
"W samo południe" - gościem Wiesław Ogrodnik

Dziś o 12:00 wydanie specjalne programu Bernarda Łętowskiego.