ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4773, 28 listopada 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Plus zaprasza
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


20 listopada 2020r. godz. 20:21, odsłon: 2100, Bolec.Info/10BKPanc
Na świętoszowskim pasie taktycznym znów ziemia zadrżała. Cały tydzień realizowane były ćwiczenia ogniowe.
Bolesławiec - Informacje: Strzelają w Świętoszowie Ćwiczenia na świętoszowskim pasie taktycznym (fot. kpt. Monika Wywiórka, szer. Kamil Oślizło)

Tydzień, który ma się ku końcowi, upłynął pod znakiem zajęć ogniowych. Realizowane były strzelania zarówno z broni indywidualnej, jak i zespołowej. Na obiektach szkoleniowych żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) doskonalili swój kunszt wojskowy, a ich dowódcy mieli możliwość sprawdzenia poziomu wyszkolenia na poszczególnych szczeblach.

Czołgiści z 1 batalionu, których można było spotkać na Strzelnicy Bojowej Czołgów, a kolejnego dnia na pasie taktycznym, brali udział w kierowaniu ogniem w obronie, odpowiednio najpierw na szczeblu plutonu, następnie na szczeblu kompanii.

Zajęcia kierowania ogniem plutonu czołgów mają na celu doskonalenie umiejętności dowódców plutonów w planowaniu, organizowaniu i kierowaniu plutonem w czasie obrony. Jest to również sprawdzenie wyszkolenia taktyczno- ogniowego tych plutonów.

Dowódcy plutonów bardzo dobrze sobie radzą, potwierdza to skuteczność ognia plutonów- cele niszczone są w 100%. Poziom ich wyszkolenia jest wynikiem wytężonej pracy, między innymi również podczas szkolenia na symulatorach, a także odpowiedniego przygotowania sprzętu do zajęć" - podsumowuje kpt. Jakub Słobodzian - kierownik zajęć podczas kierowania ogniem plutonu czołgów.

Kolejne zmaganie dla czołgistów to kierowanie ogniem kompanii w obronie. ,,Kompania prowadziła ogień podczas wycofywania się na kolejnych rubieżach ogniowych. Trudność polega na tym, że w czasie prowadzenia ognia z czołgów, zarówno w natarciu, jak i w obronie, podczas przemieszczania się, czołgi musza utrzymać linię bojową, spełniając w ten sposób wymóg warunków bezpieczeństwa. Wycofując się, załogi mają ograniczone możliwości prowadzenia obserwacji. W czołgu Leopard 2A4 nie ma kamery do jazdy wstecz. Dowódca prowadzi cały czas kierowcę i jednocześnie kieruje działaniem całej załogi”.

Poza czołgistami, przy Wzgórzu Prezydenckim, szkolili się również żołnierze z dywizjonu artylerii samobieżnej, którzy strzelali z samobieżnych haubic 2S1 Goździk. „Istotą takiego treningu jest przygotowanie między innymi obsług dział do wykonania zadań ogniowych, w różnych warunkach, a tutaj realizujemy je w dzień i w nocy”-dodaje ppłk Marek Lewandowski.

Treningi kierowania ogniem przygotowują dywizjon artylerii samobieżnej do wykonywania zadań wsparcia ogniowego pododdziałów ogólnowojskowych Brygady.

Zdjęcia: kpt. Monika Wywiórka, szer. Kamil Oślizło

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2

~~Atramentowy Głąbigroszek   22 listopada 2020r. o 23:17

~~Atramentowy Głąbigroszek

Postów:

~~Brunatnoczarna Maciejka napisał(a): Strzelali, strzelali a później domy pękają. W gminie gromadka strzały mocno odczuwalne.
Kto później za to odpowie ?


Tusk
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2

reklama Zapraszamy
reklama Centrum Szkoleniowe zaprasza!