ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4888, 19 kwietnia 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


2 marca 2021r. godz. 20:24, odsłon: 2652, Katarzyna Rzepka/Bolec.info
Był czas na chwilę refleksji, pamiątkowe zdjęcia i zwykłe cieszenie oka walorami przyrody.
Bolesławiec - Informacje: Podziwiali Pokutujące Skałki Podziwiali Pokutujące Skałki (fot. UG Bolesławiec)

W sobotę, 27 lutego, odbył się spacer „Dookoła Skałek". Słowo dookoła w przypadku tego właśnie spaceru oznaczało odległość około 9 kilometrów. Jednak dla grupy blisko 30 osób nie stanowiło to żadnej przeszkody. Równo w południe pierwsza grupa spacerowiczów wyruszyła spod budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kruszynie. Uśmiechnięci, z dużym zapasem energii i pozytywnym nastawieniem spacerowicze rozpoczęli wędrówkę w kierunku Łazisk – dokładniej na parking przy boisku trawiastym. Tam właśnie spotkali się z drugą grupą spacerowiczów, zdecydowanie mniej liczną, ale z tą samą pozytywną energią.

Po krótkiej przerwie regeneracyjnej dla pierwszej grupy i rozgrzewającej dla grupy drugiej uczestnicy wyruszyli w kierunku Pokutujących Skałek. Dla większości uczestników zaskoczeniem była sama trasa spaceru – zastanawiali się jak z boiska dostać się na skałki. Nie chcąc trzymać za długo w niepewności miłośników pieszych wycieczek ruszyliśmy prawie tajnymi ścieżkami – by już po upływie 15 minut rozpocząć podziwianie pięknych, trochę niedocenianych skałek.

Jest coś magicznego i tajemniczego w tych starych wyrobiskach kamieniołomu piaskowca. Owiane smutną legendą o tragicznej śmierci dzieci i zrozpaczonego ojca, porozrzucane po terenie lasu skarpy i urwiska imponująco prezentują się na obszarze długości 500 i szerokości 100 metrów. Uczestnicy spaceru z zaciekawieniem słuchali legendy o Pokutujących Skałkach, podziwiając jednocześnie formacje kamieniołomu: Grzyb, Sfinks, Stos, Wilczy Dół czy Pokutnik.

Był czas na chwilę refleksji, pamiątkowe zdjęcia i zwykłe cieszenie oka walorami przyrody. W trakcie poznawania skałek prowadzące spacer zachęciły do udziału w konkursie na wymyślenie własnej legendy o Pokutujących Skałkach. Choć ciężko było oderwać spacerowiczów od podziwiania tworów natury to jednak wyruszyli w dalszą trasę, bo przecież jeszcze spory odcinek drogi został do przebycia.

Po wyjściu ze skałek uczestnicy znów na chwilę oniemieli, bo ich oczom ukazała się piękna trasa przez las – tak zwana droga pożarowa. Po przebyciu tego odcinka zostało już tylko przejście na drogę rowerową. I tak obie grupy dotarły do Kruszyna na wysokości przecięcia ścieżki rowerowej z ulicą Kasztanową. Z tego miejsca grupa pierwsza z Kruszyna ruszyła w kierunku budynku GOKiS Kruszyn, grupa druga podążyła w kierunku Łazisk, na boisko trawiaste. W ten sposób oba zespoły pokonały taki sam odcinek drogi.

Organizatorem Spaceru Dookoła Skałek był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie. Więcej zdjęć tutaj Podziwiali Pokutujące Skałki

Katarzyna Rzepka

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2

~~Bladozielona Kostrzewa   5 marca 2021r. o 10:29

~~Bladozielona Kostrzewa

Postów:

~~Koralowa Robinia napisał(a): Bolec opisuje wszystkich jak na spacerki chodzą. A to na skałki a to nad Boberek na numerek .Kogo obchodzą te spacerki.
Na pewno nie ciebie.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Burawa Krzewuszka   5 marca 2021r. o 13:54

~~Burawa Krzewuszka

Postów:

~~Terakotowy Niecierpek napisał(a): Pokutujące skałki i skałki w Wartowicach poznałem w czasach kiedy nauczycielką geografii w szkole podstawowej nr 1 (budynek na dawnej ul. M. Fornalskiej) była Pani Waleria ZAJLER - wspaniały pedagog {katotalibowie odrzucają lata 60-te XX wieku]
Pozdrawiam absolwent 1969 " Dawnej wspaniałej JEDYNKI" Pozdrawiam wszystkie Dziewczyny sorry Panie z klasy VIII Kontakt rlnet@wp.pl


Kogo śmieciu nazywasz katotalibami?
Nie potrafisz uszanować wiary ojców naszych to zjazd do emiratów albo iranu.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2

reklama Mrowka zaprasza