ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4888, 19 kwietnia 2021r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Mrowka zaprasza
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


6 marca 2021r. godz. 15:25, odsłon: 3831, Bolec.Info/Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Pierwsza na świecie korona dla Miss wykonana z ceramiki powstała w Bolesławcu. Główna projektantka to Magda Gazur.
Bolesławiec - Informacje: Korona z bolesławieckiej ceramiki dla Miss Dolnego Śląska Korona dla dolnośląskiej Miss (fot. organizator Miss Polonia Województwa Dolnośląskiego)

Miss Polonia to jeden z najstarszych konkursów piękności na świecie. Jego historia sięga 90 lat wstecz, a po latach przerwy w 2019 roku konkurs powrócił na Dolny Śląsk. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego, a w tym roku zyska wyjątkową koronę przeznaczoną dla laureatki dolnośląskiej edycji konkursu.

- Co roku dbamy o to, aby poszerzać wiedzę naszych kandydatek o Dolnym Śląsku, dlatego wraz z Urzędem Marszałkowskim przeprowadzamy szkolenia na ten temat, które kończą się testem wiedzy o regionie - dodaje organizator Marcin Chabier.

Podczas spotkania, które odbyło się 5. marca zaprezentowana została korona, którą otrzyma tegoroczna zwyciężczyni. Jest to pierwsza na świecie korona wykonana z ceramiki. O procesie tworzenia opowiedziała Magda Gazur, główny projektant, z MANUFAKTURY w Bolesławcu:

- Kiedy rok temu dostałam propozycję wykonania korony z kamionki bolesławieckiej dla przyszłej zwyciężczyni Konkursu, byłam nieco zaskoczona. Do tej pory wyroby z Bolesławca królowały na stołach, a nie w formie ozdób. Problem był trudny do rozwiązania, ale dawał też nowe wyzwanie projektowe. Pierwsze podjęte próby nie były owocne i po wielu podejściach proces projektowy stanął w miejscu. W końcu natchnieniem stała się, wykonywana na małą skalę z ręcznie zdobionych koralików, biżuteria. Wtedy zaczęliśmy myśleć o koronie w zupełnie inny sposób. Pozostawało już tylko doprecyzowanie szczegółów plastycznych i technicznych. Każdy koralik wytworzony ręczną metodą odlewania z masy lejnej został ręcznie ozdobiony w odcieniach kobaltu - koloru najbardziej kojarzonego z bolesławiecką ceramiką. Misternie ułożone względem siebie elementy przeplatane wzajemnie w formie wianka stworzyły naturalną, lekką w charakterze i odbiorze ozdobę głowy, która przeszła oczekiwania nas wszystkich.

Wykorzystanie ceramiki bolesławieckiej, dotychczas kojarzonej z przedmiotami użytku codziennego, do wykonania korony oraz biżuterii, jest wyrazem istotnego znaczenia wyrobów regionalnych w kulturze.

- Dolny Śląsk słynie nie tylko z pięknej przyrody i ogromnej liczby zabytków, ale jego bogactwo kryje się również w wyrobach regionalnych. Ceramika bolesławiecka to produkt, który zdobył już popularność w regionie i poza granicami kraju. Tym razem chcemy pokazać, że rękodzieło ma duży potencjał oraz szerokie zastosowanie. Zależy nam na promocji województwa poprzez produkty, które mają bogatą tradycję i są nieodłącznie związane z Dolnym Śląskiem - mówi Paweł Wybierała, członek zarządu województwa.

Jak podoba się Wam korona dla tegorocznej Miss? Dajcie znać w komentarzu!

fot. organizator Miss Polonia Województwa Dolnośląskiego

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2

~Łososiowa Smagliczka   7 marca 2021r. o 13:21

~Łososiowa Smagliczka

Postów:

Nie podoba mi się, taki skromny wianuszek - opaska. Daleko mu do korony.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Jasnozielona Aksamitka   7 marca 2021r. o 13:46

~~Jasnozielona Aksamitka

Postów:

Zróbcie koronę z wirusa
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ceglany Ligustr   7 marca 2021r. o 22:07

~~Ceglany Ligustr

Postów:

zbyt ostry i agresywny makijaz smutne twaze wychudzone wklesniete policzki ta na kanapie wyzywajaca jak z agencji towazyskiej , i wszedzie doklejane rzesy i wytatuowane brwi a gdzie prawdziwa uroda ?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Mysa Acidantera   8 marca 2021r. o 6:54

~Mysa Acidantera

Postów:

Korona bardzo ładna i modelki też.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2

reklama Zapraszamy
reklama Zapraszamy