ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4626, 4 lipca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


BolecFelieton1 maja 2019r. godz. 17:49, odsłon: 4907, Marcin Marczewski
Marcin Marczewski: Nie mam wątpliwości - to dzięki Unii Europejskiej Bolesławiec może się rozwijać.
Bolesławiec - Informacje: Dzięki Unii Europejskiej Bolesławiec się zmienia Marcin Marczewski (fot. Bernard Łętowski / Bolec.Info)

Dzisiaj mija 15 lat od dnia, w którym Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Jest to jeden z większych sukcesów w historii naszego kraju, choć mam świadomość, że nie wszystkim się to podoba (szczególnie osobom o mocno prawicowych poglądach).

W ubiegłym roku, w 14. rocznicę, pisałem w swoim felietonie o tym, jak - dzięki Unii Europejskiej - zmienił się nasz Bolesławiec. Dzisiaj nadal większość tych stwierdzeń jest prawdziwa i nie mogę ich nie przypomnieć w dniu, w którym świętujemy rocznicę takiego sukcesu (wiem, wiem, że w Polsce większość zwykle świętuje historyczne porażki, ale nie ja).

Unia zagościła w Polsce i Bolesławcu już na kilka lat przez naszym wstąpieniem do Wspólnoty. Dzięki funduszowi PHARE, który ładował grube pieniądze w politykę spójności, wybudowana została średnica, czy został zrealizowany projekt ISPA (oczyszczanie ścieków). Pamiętam, ile różnych placów budowy było w tym czasie w mieście i przy każdym stała tablica z logotypem Unii.

Nie mam żadnych wątpliwości, że Bolesławiec zyskał na członkostwie Polski w Unii Europejskiej. I to na wiele sposobów - od otwartych granic i rynku pracy, dzięki czemu do Bolesławca zaczęło spływać euro (bolesławianie bez problemu mogli pracować w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy innych krajach). Dzięki UE do Bolesławca przyjechało także wiele zachodnich firm. Bezrobocie w Bolesławcu i powiecie spadło do rekordowo niskiego poziomu.

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej otworzyło także możliwości edukacyjne, z których wielu bolesławian skorzystało. Sam jestem zresztą tego przykładem - już w październiku 2004 roku rozpocząłem studia magisterskie na Uniwersytecie Dublińskim, korzystając ze specjalnego programu unijnego. Dzisiaj mogę tę zdobytą wiedzę wykorzystywać pracując w Bolesławcu, w Polsce.

Rok temu w swoim felietonie pisałem, że jeszcze lepiej Unię widać w Bolesławcu na ulicach: wybudowane bądź wyremontowane drogi, przebudowany ośrodek kultury, wyremontowany teatr, odnowione dawne „baseny kryte”, przebudowany zbiornik retencyjny z funkcją basenu na Jeleniogórskiej, wyremontowane kamienice w rynku oraz sam rynek, wokół podwórka, w tym ratusz. Nie można też zapominać o unijnych środkach na remonty szkół czy kościołów oraz programy wspomagające edukację, kulturę i sport. Ze środków unijnych zbudowano doinwestowano zakup nowych miejskich autobusów czy zbudowano autostradę A4 do Zgorzelca. Bezpłatna komunikacja miejska jest także dzięki UE. Także imprezy, z których słynie Bolesławiec - w tym Święto Ceramiki - dofinansowywane były z funduszy unijnych.

Rachunek ekonomiczny naszego członkostwa w UE jest prosty - Polska o wiele więcej otrzymała niż wpłaciła. Gdyby nie Unia Europejska tych bolesławieckich inwestycji by po prostu nie było. I nie miałoby to znaczenia czy prezydentem Bolesławca był Piotr Roman czy Jan Kowalski. Roman i jego ludzie potrafili dobrze czerpać z funduszy unijnych (choć nie wykluczone, że inne osoby zrobiłyby to lepiej i w bardziej przemyślany sposób).

Jedno jest pewne. Bolesławianie doskonale sobie radzą w nowej, unijnej rzeczywistości. Dzięki temu, że 1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej dzisiaj mieszkańcy powiatu bolesławieckiego są bardziej otwarci (choć jeszcze nie wszyscy). Sami też częściej podróżują po krajach Wspólnoty, poznają kultury i spotykają ludzi. A później realizują swoje pomysły w mieście.

Warto jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy - Unia Europejska to rządy prawa, to demokracja oraz słuchanie głosu mieszkańców; to równe szanse dla wszystkich.

W Bolesławcu nie zawsze te zasady - mimo naszych 15 lat w UE - były stosowane. Mogłoby to w sumie nie dziwić szczególnie, gdy słyszy się z ust premiera nieprawdziwe słowa o konieczności "wstawania z kolan" czy slogany krytykujące UE itd. Tyle tylko, że my jesteśmy Unią! My, bolesławianie!

Unia dotarła do Bolesławca, choć niestety nie w każdy rejon miasta. Wystarczy oddalić się nieco od rynku i już widać m.in. bałagan na placu Łokietka, dziurawe drogi, biedny szpital miejski, problemy mieszkaniowe bolesławian, liczne dzikie wysypiska śmieci, kolesiostwo, ustawione konkursy na kierownicze stanowiska w spółkach miejskich itd. Wreszcie tłumienie inicjatyw mieszkańców - od Gliniady po BnB. Te same przykłady wymieniałem w swoim tekście w ubiegłym roku - okazuje się, że niestety wszystkie są nadal aktualne.

Tam gdzie mimo naszego członkostwa w Unii Europejskiej nie były stosowane te najważniejsze zasady Wspólnoty, tam - jako społeczeństwo, jako bolesławianie odnieśliśmy porażkę. Tam gdzie była lokalna pseudo-polityka a nie rozmowy z mieszkańcami, tam widzimy stracony czas, zgaszone inicjatywy, wzmocnione układy.

Tych pierwszych piętnaście lat w Unii Europejskiej minęło bardzo szybko. Sporo udało nam się zrobić w Bolesławcu, ale wciąż wiele musimy - jako społeczność - się nauczyć. Jestem pewien, że w kolejnych latach Bolesławiec się zmieni jeszcze bardziej. Za trzy lata do głosu dojdą młodzi ludzie, którzy urodzili się już w czasie, gdy Polska była w Unii - nie sądzę, aby łatwo chcieli oddać to, co niesie ze sobą Wspólnota Europejska.

A Wy, drodzy Czytelnicy? Jak oceniacie 15 lat Bolesławca w Unii Europejskiej? Zapraszam do dyskusji.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

DP   1 maja 2019r. o 19:33

DP

Postów: 6602

czasem dam się wkręcić
bo chcę
ale nie dziś
;)
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

fobiak   1 maja 2019r. o 19:59

fobiak

Postów: 4400

~Płowożółta Liatra napisał(a): Ales ty glupi, suwerennosc to nam rzadzacy obecnie zabieraja, a nie Unia, jestem pewny, ze nie wiesz co oznacza slowo suwerenosc


slyszales kiedys o lechu kaczynskim albo o lisa bon
obecnie rzadzacy to sobie moga tylko poklepac
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Czarnawy Żeniszek   1 maja 2019r. o 19:59

~Czarnawy Żeniszek

Postów:

Jakoś kilkaset lat temu nie było UE i Polacy studiowali przecież na zagranicznych Uniwersytetach, kształcili się w europejskich miastach - więc to raczej żaden argument, nieprawdaż?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Biała Ułudka   1 maja 2019r. o 20:16

~Biała Ułudka

Postów:

Tylko żeby miał kto jeszcze podprzątać na wlotach do miasta o zapadnientych studzienkach nie wspomne i pięknych pachołkach w strone Łaki naprawde komuna lepiej dbała o wyglad .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

emem   1 maja 2019r. o 20:27

emem

Postów: 4446

Żeniszek, tak, z tym że bardzo nieliczni i bardzo dużo ich to kosztowało.
Dopisane 01.05.2019r. o godz. 20:27:

Ułudka, no tak - te slupki na Kosciuszki to masakra.

Bolec.Info - portal i gazeta nr 1 w powiecie bolesławieckim
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Marengo Lewizja   1 maja 2019r. o 20:36

~~Marengo Lewizja

Postów:

"Unia dotarła do Bolesławca, choć niestety nie w każdy rejon miasta. Wystarczy oddalić się nieco od rynku i już widać m.in. bałagan na placu Łokietka, dziurawe drogi, biedny szpital miejski, problemy mieszkaniowe bolesławian, liczne dzikie wysypiska śmieci, kolesiostwo, ustawione konkursy na kierownicze stanowiska w spółkach miejskich itd. Wreszcie tłumienie inicjatyw mieszkańców - od Gliniady po BnB. Te same przykłady wymieniałem w swoim tekście w ubiegłym roku - okazuje się, że niestety wszystkie są nadal aktualne." Panie Marcinie jakby pan nie "dowalił" to nie mógłby pan żyć. Mam świadomość , że jeszcze jest w tym grodzie sporo do zrobienia i ciągle się robi, ale nie od razu Kraków zbudowano. Jednakże jakby pan chciał pojeżdzić po Dolnym Śląsku to stwierdziłby pan, że w niektórych miejscowościach czas zatrzymał się w 1989 roku i też miały możliwość skorzystania ze środków unijnych.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

emem   1 maja 2019r. o 20:42

emem

Postów: 4446

Lewizja, nie twierdze, ze tak nie jest. Boleslawiec dobrze wykorzystal swoja szanse, ale dostrzegam tez wiele problemow - takich wlasnie jak kolesiostwo (ostatnio pokazywalismy jeden z przykladow) czy tlumienie inicjatyw mieszkancow (ktorzy w efekcie wola realizowac swoje pomysly poza miastem). Zobaczymy co przyniosa kolejne lata.

Bolec.Info - portal i gazeta nr 1 w powiecie bolesławieckim
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

fobiak   1 maja 2019r. o 20:50

fobiak

Postów: 4400

emem napisał(a): Lewizja, nie twierdze, ze tak nie jest. Boleslawiec dobrze wykorzystal swoja szanse, ale dostrzegam tez wiele problemow - takich wlasnie jak kolesiostwo (ostatnio pokazywalismy jeden z przykladow) czy tlumienie inicjatyw mieszkancow (ktorzy w efekcie wola realizowac swoje pomysly poza miastem). Zobaczymy co przyniosa kolejne lata.


ale to nie ma nic wspolnego z unia, to wynika z naszej charakterystyki tak samo jak korupcja i lizodupstwo
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

reklama Zamek Kliczków zaprasza!