ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4596, 4 czerwca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Centrum Szkoleniowe zaprasza!
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


   Listy, opinie   24 lipca 2019r. godz. 06:59, odsłon: 11692, Bolec.Info
- Nowa galeria powstanie na ludzkiej krwi - pisze bolesławianin o powstającej galerii handlowej.
Bolesławiec - Informacje: Kilka słów o nowej galerii w Bolesławcu Tablica upamiętniająca miejsce AL Bunzlau. (fot. Tadeusz Łasica)

Po naszej (i innych mediów) publikacji dotyczącej powstającego przy ulicy Staroszkolnej parku handlowego na Facebooku na fanpage'u Bolesławiec i okolice dawniej i dziś pojawiła się opinia jednego z mieszkańców. Za zgodą autora publikujemy ją w całości.


Kilka słów o nowej galerii w Bolesławcu

Miasto niespodziewanie wyskakuje niczym Filip z konopii ze spóźnionym o dekadę pomysłem budowy ''parku handlowego'' na Staroszkolnej. Wszystkie lokalne media zachwycają się tym pomysłem, więc chyba będę jedynym medium, jakkolwiek nie jestem żadną gazetą czy redakcją, która pozwoli sobie skrytykować całe przedsięwzięcie. To, co napiszę, jest wyłącznie moją prywatną opinią, ale chciałbym się nią tutaj podzielić.

Po pierwsze - ''wielki park handlowy'' to zabójstwo dla mniejszych sklepów w Bolesławcu, a zwłaszcza na terenie osiedla Piastów, gdzie najpewniej upadną nawet Tesco oraz Bricomarche i Biedronka przy Staroszkolnej. O Żabce na Jana Pawła II nawet nie mówiąc. Mamy w Bolesławcu szereg malutkich galeryjek, które po wybudowaniu tego giganta stracą rację bytu. Ta na Asnyka owszem, może przetrwać dzięki znajdującemu się na jej terenie hotelowi, ale galeryjki przy dworcu PKS, szpitalu oraz zwłaszcza na Dworcu Wschodnim stają się pieniędzmi już definitywnie wdeptanymi w błoto. Jaki jest sens budować małą galerię na południowym krańcu niedługiej ulicy Staroszkolnej, skoro kilkaset metrów dalej powstanie wielki gigant ? Czy terenów Dworca Wschodniego nie można było wykorzystać na inne cele ? We współpracy z Węglińcem można by na przykład zbudować tam ''Dział Historii Kolei Muzeum Ceramiki'' albo stworzyć tam wielki plac na potrzeby lokalnych imprez - mając w pobliżu galerię, byłby tym bardziej popularny. Niestety, jest już za późno na zmiany... Jeden deweloper dekadę temu nie mógł wybudować dużej, pierwszej w naszej historii galerii w sercu miasta, drugi nie ma żadnych problemów na skraju Bolesławca (choć przy obwodnicy), aby zbudować kolejną galerię w Mieście Ceramiki. Smutne.

Po drugie - nowa galeria powstanie na ludzkiej krwi. Kilka lat temu zlikwidowano pomnik ofiar podobozu KL Gross-Rosen, jednego z najbardziej znanych niemieckich obozów koncentracyjnych, jaki się znajdował dokładnie na tym terenie. Pomnik usunięto niby do renowacji, ale nie ma go już pięć lat, a teraz zamierza się zbudować tam galerię handlową. Wspominałem niedawno o łódzkiej Manufakturze, teraz wspomnę o podobnym do terenu przy Staroszkolnej terenie na północnym skraju Łodzi. Jest to tzw, stacja Radegast, podczas II wojny światowej zamieniona przez niemieckich okupantów na punkt zborny dla Żydów, którzy mieszkali na terenach II Rzeczypospolitej, które po Wrześniu 1939 roku wcielono bezpośrednio do Rzeszy. Z tej stacji wysłano olbrzymie masy ludzkie do obozów zagłady i krematoriów. Łódź, mimo że tuż obok znajduje się czynny dworzec towarowy, umiała godnie uczcić to miejsce - dziś znajduje się tam muzeum. Nie jest ono rozległe, ale wywiera na zwiedzających wstrząsające wrażenie - zwiedzałem je w sobotę i wychodziłem z niego nawet bardziej zaszokowany, niż kilka lat temu z Oświęcimia. Szkoda, że w Bolesławcu ofiary tutejszej nazistowskiej mordowni nie będą już tak godnie uczczone. Gorzej - wcale nie będą uczczone. Wiele osób przez ostatnie lata podnosiło temat zaginionego pomnika, ale w sumie nikt nie wiedział, dlaczego zniknął, sam się nad tym zastanawiałem. Teraz wydaje się, że stał się niewygodny dla nowej inwestycji. A patrząc międzynarodowo - Polska jest co raz częściej bezczelnie pomawiana, także przez Żydów (co jest szczególnie bezczelne), o udział w Holokauście i wspieranie w nim Niemców. Nazywanych eufemistycznie ''nazistami''. Jakim cudem mamy wykazać, że to Niemcy byli mordercami, jeśli sami zatarliśmy tutaj materialne ślady po ich zbrodniach ? Bolesławiec może stać się bardzo niebezpieczną bronią w ręku każdego, kto pomawia nas o niemieckie zbrodnie. Powie ''Patrzcie na Bolesławiec, jak Polacy zacierają tam ślady po obozie. Przecież gdyby byli niewinni, nie robiliby tego, a wręcz czciliby pamięć o ofiarach i przypominali o ich oprawcach''. Czuję się przerażony perspektywą przyszłości, pisząc te słowa.

A najgorsze jest to, że w zasadzie z tą nową galerią teraz nie da się już nic zrobić... No i jeszcze ta lista sklepów - Castorama, Biedronka, legendarny już McDonalds, przez którego stracą też nasi lokalni restauratorzy. Może nie aż tak, aby splajtować, ale szturm na Maka będzie znaczący. A że traci na tym lokalny - bolesławiecki i polski - kapitał ? To już staje się mniej istotne. W naszym mieście stacjonuje obce wojsko, obcy kapitał opanował nasz rynek pracy, a teraz zagraniczny handel triumfalnym pochodem definitywnie podbije nasze portfele.

To jest naprawdę zadziwiające miasto. Na terenie podobozu KL Gross-Rosen powstaje galeria. Pomnik zasłużonego kapłana z bolesławieckiej fary znajduje miejsce na zapleczu siedziby MDK-u. Dni Bolesławca mają najmniej wspólnego z... Bolesławcem. Większe wsparcie zyskują zagraniczne korporacje, niż lokalne spółki - nie licząc może tych, które zajmują się ceramiką. Absurd goni absurd.

Zawsze byłem zwolennikiem istnienia w Bolesławcu jednej potężnej galerii handlowej i ewentualnie jednej mniejszej. Ale tworzenie deszczu małych galeryjek i budowanie zaraz potem tego nowego giganta to już jest zupełnie inna, nieciekawa historia...

Na koniec oddaję cześć pamięci ofiar filii niemieckiego obozu koncentracyjnego-zagłady w Bolesławcu. Pamiętajmy o nich, bo za kilka lat pamięć o tym będzie żywa tylko w wąskiej grupce pasjonatów historii miasta. A byłoby to szczególnie potworne.


 

Od Redakcji Bolec.Info: Warto także dodać, że o historii obozu Bunzlau I oraz znikającej tablicy pamiątkowej pisał w portalu bobrzanie.pl Tadeusz Łasica: Warto pamiętać o AL Bunzlau I Zaprezentowane powyżej djęcie pomnika pochodzi z tego właśnie artykułu.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

mir.ko   24 lipca 2019r. o 10:11

mir.ko

Postów: 2850

Przecież my sami spieramy sie czyje to obozy

http://m.bolec.info/index.php?op=informacje&news=19370

Ciekawe jaki ułamek boleslawian wie że były tu obozy pracy podczas wojny
Dopisane 24.07.2019r. o godz. 10:11:

Przecież my sami spieramy sie czyje to obozy

http://m.bolec.info/index.php?op=informacje&news=19370

Ciekawe jaki ułamek boleslawian wie że byl tu oboz pracy podczas wojny
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Miętowa Wiekuistka   24 lipca 2019r. o 10:14

~~Miętowa Wiekuistka

Postów:

KONTROWERSJE POZOSTANĄ,ZAWSZE BĘDZIE TOWARZYSZYĆ PYTANIE "A GDYBY" ITP,NIE WOLNO SIĘ SKUPIAĆ NA NEGATYWNEJ STRONIE,ALE NA TYM CO PRZYNIESIE DOBREGO ,WSZĘDZIE SĄ ŚLADY MINIONYCH POKOLEŃ,ŚMIECI I DRAMATÓW-CZY Z TEGO POWODU NALEŻY HAMOWAĆ ROZWÓJ
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Złotawa Róża   24 lipca 2019r. o 10:14

~~Złotawa Róża

Postów:

~~Czerwony Kokorycz napisał(a): Firma która jest inwestorem Ma w nazwie GMBH , co oznacza , że jest firmą niemiecką . Mamy taką władzę która tak stworzyła plan , że nie zabezpieczyła miejsc które powinny być chronione pod względem historycznym. Mi jest wstyd że w moim mieście dochodzi do tego , że spadkobiercy tych którzy niszczyli naród polski i żydowski po 70-ciu kilku latach chcą zniszczyć lokalnych przedsiębiorców i wywieść nasze ciężko zarobione pieniądze za granicę . Podobnie jak w czasie wojny tylko, tym razem w białych rękawiczkach.


Chichot historii...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

mir.ko   24 lipca 2019r. o 10:30

mir.ko

Postów: 2850

Ten pomnik nie stoi na Concordii?

https://sztetl.org.pl/pl/galeria?article=44841&page=2
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

fobiak   24 lipca 2019r. o 10:30

fobiak

Postów: 4400

~Malinowy Milin napisał(a): Dajcie spokój z narzekaniem. Tablica powinna stanąć w muzeum Bolesławca i to wystarczy. Obecnie mieszkańcy chcą zmian na lepsze, a nie zaściankowości. Sam też wyrażam zgodę, by nad moimi prochami po 70 latach zbudowano lotnisko, basen, albo jeszcze większą galerię handlową.


tablice i pomniki stawia sie przewaznie w miejscach zbrodni lub na szlakach ofiar i upamietnianych. muzeum nie ma nic wspolnego z miejscem w ktorym znajdowal sie oboz pracy i to miejsce nalezy zachowac w pamieci. w filiach obozow gross rosen przebywali rowniez polacy i glownie pamiec o nich nie powinna pojsc w niepamiec.
"Obecnie mieszkańcy chcą zmian na lepsze, a nie zaściankowości. "
zmianami na lepsze jest wlasnie upamietnianie na naszym terenie miejsc zbrodni dokonanych przez niemcow a nie zacieranie ich i robienie z nas winnych oprawcow za dws. zasciankowoscia jest wlasnie ukrywanie takich miejsc w ktorych ma powstac galeria. ustasza pomagala niemcom mordowac w czasie dws i wiadomo, ze nie wszyscy bosniacy byli partyzantami tito, nie dziwie sie romciowi betoniarzowi, ze od lat prowadzi polityke neutralizujaca wine niemiec podczas dws i zaciera jej slady, z drugiej strony oskarza polakow za zbrodnie, ktorych nie dokonali, finasowanie wydawnictw ipn-u i manipulacja faktami jest wlasnie takim szkodliwym dzialaniem przeciwko polakom na naszym terenie, bo sa i tacy, ktorzy sie nimi nie czuja, tak jak autor powyzszego komantarza.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Kremowy Gajowiec   24 lipca 2019r. o 10:37

~~Kremowy Gajowiec

Postów:

W takim razie co powiecie na to, że w budynkach po dawnym KZ nawet dzisiaj prowadzi się biznes? magazyny, hurtownie, itp...
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Oliwkowy Rozchodnik   24 lipca 2019r. o 10:54

~~Oliwkowy Rozchodnik

Postów:

~~Rudobrunatnyrudawa Gęsiówka napisał(a):
~Malinowy Milin napisał(a): Dajcie spokój z narzekaniem. Tablica powinna stanąć w muzeum Bolesławca i to wystarczy. Obecnie mieszkańcy chcą zmian na lepsze, a nie zaściankowości. Sam też wyrażam zgodę, by nad moimi prochami po 70 latach zbudowano lotnisko, basen, albo jeszcze większą galerię handlową.Tu nie o to tylko chodzi człeku. Chodzi o podejście do zagospodarowania przestrzennego miasta. Po kiego grzyba niby galeria na Dworcu Wschodnim, skoro kilkaset m. na północ powstanie sporo większe centrum handlowe? Czy naprawdę nie można było Dworca wschodnie przeznaczyć na Orkę i ten hotel, które to budowle zniszczyły zielony teren w centrum który mógł się stać swoistym Central
Park? To bezmyślne wyprzedawanie gruntów żeby tylko mieć kasę jest wg mnie zwykłym wandalizmem.popieram przedmówce zagospodarowanie przestrzenne tego miasta to dno przykład pawilony handlowe po dworcu PKS tyłem do zabytkowej części miasta
zwykłe blaszaki , pomyślcie że ostatni plac w rynku zostanie zabudowany w ten sam sposób to będziemy perłom głupoty , pl. J. Popiełuszki przy ul. A. Asnyka
zniszczony przez głupotę
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Złotawa Jasnota   24 lipca 2019r. o 10:56

~~Złotawa Jasnota

Postów:

Pomnika nie ma od ok 2 lat, a nie od 5... a tak poza tym zgadzam się z autorem. Taka galeria powinna powstać CO NAJMNIEJ 10 lat temu, co uchroniło by nas przed zalewem tych małych pseudo galeryjek, które będą tylko marnować miejsce
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona << < 1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

reklama Mieszkania w prestiżowej lokalizacji
reklama ZSET Twoją szkołą!