ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4631, 9 lipca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tylko na Bolcu15 sierpnia 2019r. godz. 09:33, odsłon: 2548, 23 Śląski Pułk Artylerii/Bolec.Info
Żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej 23 Śląskiego Pułku Artylerii uczcili 99 rocznicę Bitwy Warszawskiej.
Bolesławiec - Informacje: Święto Wojska Polskiego Dzień Wojska Polskiego w Garnizonie Bolesławiec (fot. 23 Śląski Pułk Artylerii)

Żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu uczcili uroczystą zbiórką 99 rocznicę Bitwy Warszawskiej, oraz 100 rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego.

Głównym punktem obchodów najważniejszego dla żołnierzy Święta był uroczysty apel. Na zaproszenie dowódcy pułku wz. mjr. Jerzego Juchaniuka w obchodach wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych i instytucji współpracujących z pułkiem. Po podniesieniu  flagi państwowej i odegraniu hymnu, wagę i znaczenie Bitwy Warszawskiej dla zachowania suwerenności Ojczyzny i ochrony Europy Zachodniej przed rewolucją bolszewicką podkreślił dowódca pułku wz. mjr Jerzy Juchaniuk.

- 15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa, w której Armia Polska pokonała wojska bolszewickie i ocaliła niedawno odzyskana niepodległość. Wojsko Polskie dowodzone przez Marszałka Józefa Piłsudskiego odniosło wielką Wiktorię nad Armią Czerwoną.

Niewątpliwe duży wkład w zwycięstwo nad bolszewikami miał nasz patron gen.broni Tadeusz Jordan Rozwadowski współautor Bitwy Warszawskiej - powiedział mjr Jerzy Juchaniuk.

- W dniu dzisiejszym, po raz kolejny wspominamy tamten czas z wielkim szacunkiem i zadumą. Oddając hołd naszym żołnierskim poprzednikom dajemy wyraz pamięci o Ich doniosłych czynach oraz krzewionych wartościach moralnych, które pomimo upływu lat pozostają dla każdego Polaka niezmienne - dodaje

 Podczas uroczystości upamiętniono również 100 rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. Zapoczątkowało ono ruch powstańczy na śląsku, który ostatecznie w 1921 roku doprowadził do przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Punktem zapalnym wybuchu powstania było zabicie 15 sierpnia 1919 roku przez oddział Grenzschutz Ost 10 cywili w kopalni Mysłowice.

Uroczysty apel stanowił okazję do wręczenia awansowanym aktów mianowań na kolejne stopnie wojskowe. Uroczystą zbiórkę zakończyła defilada pododdziałów.

Z okazji Dnia Wojska Polskiego redakcja gazety i portalu Bolec.Info składa wszystkim żołnierzom 23 Śląskiego Pułku Artylerii i ich rodzinom najlepsze życzenia: dużo szczęścia, zdrowia, spełnienia marzeń i wszystkiego najlepszego w życiu zawodowym i osobistym.

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Nadżółkła Lilia   15 sierpnia 2019r. o 10:02

~Nadżółkła Lilia

Postów:

Brawo żołnierze, wreszcie święto bez oficjeli.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Cynamonowy Kleome   17 sierpnia 2019r. o 12:33

~Cynamonowy Kleome

Postów:

Ludzie co to za wojsko , jakieś 30 lat temu to tak ale nie teraz to fasada armii , Indianie mieli lepszych Apaczów a to to dzieci na ruskim sprzęcie sprzed 50 a nawet 50 lat .
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

reklama Zapraszamy