ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4633, 11 lipca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tylko na Bolcu22 sierpnia 2019r. godz. 12:11, odsłon: 6887, Kazimierz Marczewski
Mieszkańcy gminy Nowogrodziec nie mają gdzie oddać odpadów komunalnych.
Bolesławiec - Informacje: Szok na PSZOKu w Nowogrodźcu PSZOK w Nowogrodźcu (fot. Kazimierz Marczewski)

- W Nowogrodźcu na Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych panuje totalny bałagan - mówi w rozmowie z Bolec.Info mieszkaniec Nowogrodźca. - Przyjechałem aby przekazać odpady komunalne, nie ma gdzie ich złożyć. My segregujemy te odpady a oni je tam  mieszają. Zajmijcie się tą sprawą. Bo może być tak, że jak ludzie nie mają gdzie ich oddać, to wywożą je gdzie popadnie, np. do lasu - dodaje.

Sprawdziliśmy, PSZOK w Nowogrodźcu to jedno wielkie składowisko śmieci. Nikt na tym nie panuje. To składowisko zagraża środowisku naturalnemu. Widać, że firma, która odpowiada za odbiór  tych odpadów nie robi tego systematycznie i stąd jest tu wielki bałagan. To Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych sp. z o.o w Lubaniu.

- Wezwaliśmy wczoraj, pisemnie Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu do natychmiastowego odbioru odpadów - mówi burmistrz Nowogrodźca Robert Relich - Prezes Zarządu ZGiUK w Lubaniu Michał Turkiewicz zobowiązał się, że odpady natychmiast usunie i obiecał, że sytuacja taka już się nie powtórzy - dodaje.

Zadzwoniliśmy do prezesa Michała Turkiewicza był na spotkaniu. Oczekujemy na jego stanowisko w tej sprawie.

Mieszkańcy nie mogą zrozumieć dlaczego doprowadzono do takiej sytuacji i pytają kto za to odpowiada?

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 > >>

~Płowobrązowy Ligustr   22 sierpnia 2019r. o 12:30

~Płowobrązowy Ligustr

Postów:

Syf i tyle.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Żółtawa Tibuchina   22 sierpnia 2019r. o 14:12

~~Żółtawa Tibuchina

Postów:

W krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty obywatelskie za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to tak zwany system naturalnego monopolu gminnego określany jako "in house". Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie - są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na śmieciach. Wizytówką polskiej gospodarki odpadami są dzikie wysypiska lub płonące odpady na hałdach i w halach... Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt - że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach in-house jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”… Mimo tej prostej i trafnej diagnozy ilustrującej to na czym polega „polski problem” w odpadach – nadal wielu rżnie głupa, że wystarczy dobrze napisana specyfikacja przetargowa na wyłonienie operatora kręcenia lodów na comiesięcznych opłatach mieszkańców… Jeśli jedynym zadaniem gmin i ich związków jest ogłaszanie przetargów na wyłanianie tych co chcą wygodnie żyć z comiesięcznych opłat polskich rodzin - to mamy niekończący się wyścig cen według scenariusza - www.pb.pl/czarna-wizja-smieciowa-691523 … Elementami tego scenariusza są liczne pożary odpadów na składowiskach i w halach – bo to daje dodatkowe dochody od ubezpieczycieli… Porzucone „niczyje” odpady usuwane na koszt podatnika – to też zjawisko nieznane w innych krajach Europy… Miejmy nadzieję, że w następnej kadencji rząd zajmie się implementacją unijnych zasad systemowych polegających na przejęciu gospodarki odpadami przez zakłady użyteczności publicznej non-profit - tak jak jest to w krajach których osiągnięcia wyznaczają standardy w tej dziedzinie dla całej Europy…
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Płowobrunatny Pierwiosnek   22 sierpnia 2019r. o 14:52

~Płowobrunatny Pierwiosnek

Postów:

Ile za materac?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Jasnopopielata Mina   22 sierpnia 2019r. o 19:31

~~Jasnopopielata Mina

Postów:

to co tam sie dzieje to najlepiej zapytac dzialkowcow ktorzy maja swe arealy nieopodal to tragedia bo nikt sie tym nie interesuje jest ochrona ale i ona ma problemy porozmawiajcie z nia opowiedza o zastraszaniu ze strony palaszujacych po tym skladowisku. ale co tu mowic wizytowka nowogrodzca przy wjezdzie nastawiane smietniki dla calej wsi i hulaj dusza piekla nie ma cale miasto i pobliskie wsie maja miejsce smiecenia i nikt sie tym nie interesuje a co przywiesc wieczorem zrobic balagan i tyle. nikt sie tym nie interesuje doslownie i w przenosni ciagle trzeba monitowac i co najlepiej zlapac tego co tak robi i ukarac. to jest odpowiedz wladz. to co mamy byc drugim NRD i kapowac jeden na drugiego to po co sa jakiekolwiek sluzby po co placimy podatki naprawde szkoda slow na to wszystko.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Ołowianoszara Jeżówka   22 sierpnia 2019r. o 19:36

~~Ołowianoszara Jeżówka

Postów:

I jeszcze urzędasy wydaja zezwolenia na sprowadzanie setek tysięcy ton śmieci z niemiec. Powinni własnym majątkiem odpowiadać za takie decyzje. Tylko kto wreszcie ich ścignie.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Lawendowa Aukuba   22 sierpnia 2019r. o 22:36

~~Lawendowa Aukuba

Postów:

Na dodatek z niezabezpieczonych kontenerów wylatują lekkie plastikowe śmieci, worki , etc., które rozprzestrzeniają się po okolicznych polach rolnych, posesjach i lasach.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Srebrny Słoneczniczek   23 sierpnia 2019r. o 0:10

~Srebrny Słoneczniczek

Postów:

To jest jakiś dramat. Wielokrotnie byłam odprawiana z kwitkiem, bo kontenery przepełnione, a jak nie to wszystkie odpady do dowolnie wybranego można wrzucać, nieważne czy "recykling" czy zmieszane. Lubań w ogóle nie radzi sobie z wykonywaniem umów nie tylko z gminą, ale i z indywidualnymi gospodarstwami. Nic dziwnego, że okoliczne lasy toną w śmieciach.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~Jaskraworóżowy Ciemiernik   23 sierpnia 2019r. o 10:40

~Jaskraworóżowy Ciemiernik

Postów:

Co na to Robercik, hegemon Nowogrodźca?
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1 2 3 > >>