ISSN 2082-2553. Wydanie nr 4635, 13 lipca 2020r.
zaloguj się
zarejestruj się
reklama Zapraszamy
reklama Cyfrowy Polsat zaprasza
reklama

BolecFORUM Rozpocznij nowy temat
ROZPOCZNIJ NOWY TEMAT
reklama

reklama

BolecForum


Tekst zlecony8 listopada 2019r. godz. 13:52, odsłon: 1657, Zlecony tekst
Czasem w BIK znajdują się informacje, które wolelibyśmy wymazać.
Bolesławiec - Informacje: Jak samodzielnie wyczyścić BIK? Jak samodzielnie wyczyścić BIK? (fot. )

BIK, czyli Biuro Identyfikacji Kredytowej jest cenną bazą danych dla wszystkich banków, firm pożyczkowych i innych instytucji, które chcą się dowiedzieć, jak wygląda sprawa naszych finansów. Czasem w BIK znajdują się informacje, które wolelibyśmy wymazać. Jeżeli należą do przeszłości, może warto spróbować to wyczyścić?

Najczęściej BIK kojarzy się negatywnie. To właśnie po weryfikacji w tej bazie, większość osób nie dostaje kredytu bankowego. Jednak są sytuacje, w których baza może pomóc w uzyskaniu kredytu. Wszystko zależy od tego, jakie dane na nasz temat się w niej znajdują.

Dlaczego nie zawsze opłaca się czyścić BIK?

Bo poza tym, że BIK pokazuje nasze długi, może też przedstawić nas w pozytywnym świetle. Jeżeli do tej pory mieliśmy jakieś zobowiązania i zawsze płaciliśmy na czas, to oznacza, że kiedy dostaniemy decyzję o przyznaniu kredytu, też się wywiążemy z umowy i będziemy spłacać raty. Mało tego, dzięki pozytywnej historii kredytowej, nasza zdolność kredytowa jest wyższa i będziemy mogli wnioskować o wyższą kwotę.

Czyszczenie BIK jest uzasadnione wtedy, gdy zobowiązań było zbyt wiele, co mogłoby świadczyć o tym, że bardzo często się zadłużamy. Po tym, kiedy kończy się już spłatę terminowych zobowiązań, nasze nazwisko może, ale nie musi zostać w bazie. Przy czym w związku z tym, że zdarzenia finansowe tego typu budują pozytywną historię, korzystniej wyrazić zgodę na przetwarzanie.

Kiedy można napotkać przeszkody?

Niestety większość osób, które są w BIK ma do czynienia z jakimiś zaległościami. Wtedy też informacje z bazy wpływają negatywnie i lepiej je wyczyścić. Będzie to możliwe dopiero wtedy, kiedy całość zobowiązania będzie uregulowana.

Mało tego, jeśli ze spłatą przekroczyliśmy termin o co najmniej 60 dni, w tym, co najmniej 30 dni od pisma informującego, że nazwisko trafi do bazy, to nasze dane będą przetwarzane przez 5 lat, niestety na to już zgody wyrażać nie musimy. Wtedy też można próbować znaleźć jakieś błędy i nieprawidłowości we wszystkich procedurach, ale jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, może być to trudne. Lepiej więc powierzyć to komuś, kto się na tym zna. Ale kiedy mamy pewność, że nasze zaległości dotyczyły kilku, kilkunastu dni, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zająć się czyszczeniem.

Możesz wyczyścić BIK samodzielnie!

Nawet jeśli nigdy nie zaglądaliśmy do BIK i nie wiemy jak się do tego wszystkiego zabrać, nie mamy się czego bać. To nic skomplikowanego! Zacznijmy od rejestracji na stronie BIK, a następnie wygenerujmy raport i swoją historię. Co pół roku raport wygenerujemy za darmo. Znajdziemy tam wszystkie swoje zobowiązania, w tym te, które mamy dawno spłacone, ale w raporcie nadal są.

Następnie idziemy do placówki banku lub innej instytucji, jaka udzieliła kredytu lub pożyczki i składamy pismo, w którym prosimy o cofnięcie zgody na przetwarzanie danych w BIK. O ile nie były przekroczone wspomniane wyżej terminy, nie będzie z tym problemu. W kolejnym raporcie nie powinno być już o tym wzmianki.

Artykuł powstał na podstawie https://www.splatachwilowek.pl/czy-wiesz-ze/jak-samodzielnie-wyczyscic-bik/

Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: redakcja@bolec.info.

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).


Pokaż/ukryj komentowany tekst

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

~Ceglastoróżowa Sosna   9 listopada 2019r. o 11:20

~Ceglastoróżowa Sosna

Postów:

BIK to Biuro Informacji Kredytowej, ...chyba że to jakaś inna firma-kogucik
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

~~Brudnozielona Kolczurka   9 listopada 2019r. o 11:40

~~Brudnozielona Kolczurka

Postów:

Ale bzdura. Po pierwsze BIK to Biro Informacji Kredytowej, a nie Identyfikacji.... A po drugie nie ma czegos takiego jak czyszczenie BIK. Zwykle wyciaganie kasy i nic wiecej.
Zgłoś do moderacji Cytuj tego posta - Dodaj swoją odpowiedź  

W górę   Wypowiedz się w tym temacie Strona 1

reklama Zapraszamy